Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Snižování použití plastů u zubních past s nulovým odpadem

November 26, 2019

LEIPZIG, Německo: Změna klimatu způsobená vlivy člověka – jako jsou odpadky a nadměrná spotřeba biologicky nerozložitelných odpadů – je realitou, která se týká nás všech. Je to také důvod, proč by ani péče o chrup neměla být zbavena podílu na životním prostředí. Například se v posledních několika letech snáze dostávají do našich koupelen bambusové zubní kartáčky, protože jsou nyní snáze dostupné ve většině řetězců lékáren. Ale co udržitelná zubní pasta?

Poptávka po udržitelnosti

Nová generace neustále hledá alternativy šetrné k životnímu prostředí, ideálně bez nebo s udržitelnějšími obaly. To znamená promyšleně navržené obaly, které jsou kompostovatelné nebo opakovaně použitelné.

Zubní pasta domácí výroby pravděpodobně představuje nejjednodušší způsob, jak dosáhnout každodenní péče o orální zdraví s nulovým odpadem. Internet za tímto účelem nabízí celou řadu receptů. Pochopitelně ale ne každý má čas nebo energii experimentovat s přísadami, konzistencemi a příchutěmi. To však neznamená, že se musí pohodlí a udržitelnost vzájemně vylučovat.

Dopad jednorázového plastu na životní prostředí

Plastové tuby od zubních past obecně přispívají těžko odbouratelným odpadům. Odhaduje se, že každým rokem skončí na skládkách zhruba jedna miliarda tub od zubních past a může trvat stovky let, než se začnou rozpadat. Kromě toho, tuby končící na skládkách obsahují látky jako je laurylsulfát sodný, triklosan, umělá barviva a konzervační látky, které mohou být škodlivé pro naše zdraví a naši planetu.

Podle článku Iana Johnstona, environmentálního korespondenta časopisu The Independent, „79 procent plastů vyrobených za posledních 70 let se vyhodilo buď na skládky nebo do volného prostředí. Pouze 9 procent je recyklováno a zbytek spálený.“ Pokračoval: „Při více než 8 milionech tun plastu, který se dostane každý rok do oceánů se odhaduje, že do roku 2050 bude v oceánech více plastů než ryb a 99 procent všech mořských ptáků na planetě něco z nich zkonzumuje. Lze se domnívat, že moře nyní obsahuje asi 51 bilionů mikroplastických částic, což je 500krát více než hvězd v naší galaxii.“

Jaké jsou alternativy?

Zamyslíme-li se nad nepředstavitelným množstvím odpadu, které je produkováno takovou běžnou každodenní činností jako je samotné čištění zubů, je to skličující. Naštěstí mnoho značek z celého světa uznalo, že plastové obaly nejsou cestou vpřed a nabízejí udržitelnější alternativy. Zubní pasta je nyní k dostání například ve formě prášku nebo tablet, bez chemických přísad a ve skleněných nádobách s kovovými víčky, které jsou opakovaně použitelné a recyklovatelné.

Seznam níže zahrnuje malou řadu společností a informaci o tom, jak jsou jejich produkty baleny:

  • Georganics (skleněná nádoba, VB)
  • Bite (skleněná nádoba, USA)
  • Denttabs (papírová laminovaná fólie vyrobená z kukuřičného škrobu, Německo)
  • Davids (kovová tuba, USA)
  • Lamanuza (kartonová krabice, Francie)
  • Zero Waste Beauty (skleněná nádoba, Austrálie).

Ale co přeprava všeho toho skla?

Plastový průmysl používá argument, že přeprava skla je dražší než přeprava plastu a prezentuje se jako ekologický. Některé společnosti jako Bite z USA vymyslely způsob, jak poskytnout svým zákazníkům udržitelný model distribuce. Pro Bite to například znamená, že první objednávka zahrnuje produkt v jeho originálním obalu, skleněné nádobě s kovovým víčkem. Všechny doplňující objednávky jsou pak dodávány v kompostovatelných a v moři rozložitelných biomateriálech. Objednávky jsou rozesílány prostřednictvím již zaběhlých přepravních cest. Může to trvat déle, ale sníží se uhlíková stopa společnosti, což je konečný cíl všech společností poskytujících udržitelné produkty pro péči o orální zdraví.

A samozřejmě vždy existuje možnost zakoupit zubní pastu bez obalu ve velkém objemu v obchodech s nulovým odpadem. Nezávislá a otevřená platforma Bepakt vytvořila online rejstřík se seznamem bezobalových potravinářských obchodů a supermarketů z celého světa.

Názor

Jak vysvětlil článek v The Independent, výroba plastů, jejich spotřeba a likvidace přispívají ke znečištění Země. Při tolika možnostech na současném trhu opravdu neexistuje žádná omluva pro to, proč neudělat jednu nebo dvě malé, avšak významné změny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International