Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Zubní lékaři varují před používáním zubních past s obsahem uhlí

By Dental Tribune International
October 22, 2019

LONDÝN / MANCHESTER, VB: Od pleťových masek po hamburgerové bulky se ve všech druzích výrobků nachází nejnovější zdravotní trend – aktivní uhlí. Totéž platí i pro výrobky k orální hygieně: černé zubní pasty s aktivním uhlím jsou inzerovány jako schopné odstranit skvrny a vybělit zuby. Nedávná studie provedená skupinou britských lékařů však vede k varování před zubními pastami s aktivním uhlím a tvrdí, že ve skutečnosti může mít na orální zdraví negativní účinky.

Zubní lékaři studovali 50 různých druhů zubních past s aktivním uhlím a zjistili, že pouze 8 procent z nich obsahovalo fluorid, což naznačuje, že poskytují velmi omezenou ochranu před zubním kazem. Až 96 procent výrobků uvádělo, že mají bělicí schopnosti, nicméně neobsahovaly pro tento účel dostatek bělicích prostředků s volnými radikály. Kromě toho jsou materiály na bázi aktivního uhlí často abrazivní, čímž mohou poškozovat sklovinu a dásně.

Oblíbenost zubních past s aktivním uhlím neustále roste v mnoha zemích celého světa, včetně VB, USA, Japonska, Indie, Thajska, Litvy, Austrálie, Hongkongu, Číny, Jižní Koreje a Švýcarska, kde bylo zaznamenáno, že se zubní pasty na bázi aktivního uhlí vyrábějí. Je jasné, že mnoho pacientů požádá o radu ohledně používání a přínosů zubních past a prášků na bázi aktivního uhlí některého člena ošetřujícího stomatologického týmu, a tato rada se pak stává zásadní. Zubní lékaři by se proto měli ujistit o aktuálnosti informací, které dávají svým pacientům ohledně těchto aktuálních trendů, a měli by doporučit používání jiného druhu zubních past.

„Používají-li se tyto pasty příliš často v případě pacientů s výplněmi, může se pasta dostat do výplně a je obtížné ji odstranit,“ řekl spoluautor Dr. Joseph Greenwall-Cohen z University of Manchester Dental School v rozhovoru s BBC. „Částice uhlí se mohou také zachytit v dásních a dráždit je.“

Prof. Damien Walmsley, vědecký poradce Britské stomatologické asociace, řekl BBC: „Zubní pasty na bázi aktivního uhlí neposkytují žádné zázračné složky pomáhající k dokonalému úsměvu, ale naopak představují skutečná rizika.“ Dodal, že: „Takže nevěřte reklamám. Každý, kdo má starosti se skvrnami na zubech nebo diskoloracemi, které nelze zredukovat změnou stravovacích návyků nebo zlepšením orální hygieny, by měl navštívit svého zubního lékaře.“

Studie s názvem „Charcoal-containing dentifrices” byla publikována online 10. května 2019 v časopisu British Dental Journal.

Comments are closed here.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International