Estetická rehabilitace a zachovávání tkání ve frontálním úseku chrupu

Search Dental Tribune

Estetická rehabilitace a zachovávání tkání ve frontálním úseku chrupu

E-Newsletter

The latest news in dentistry free of charge.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Digitální návrh konstrukce začínající od anatomických tvarů zubů s využitím softwaru Zfx CAD (Fotografie: Autoři článku)
Dr. Jan-Frederik Güth & Hans-Jürgen Stecher / Německo

By Dr. Jan-Frederik Güth & Hans-Jürgen Stecher / Německo

St. 20 prosince 2017

save

Pro náhrady jednotlivých zubů máme v současnosti na výběr mnoho adekvátních terapeutických možností, existují však případy, kde se žádné z osvědčených řešení nejeví jako ideální. To byl případ 16leté pacientky, která se v roce 2015 dostavila na Protetické oddělení Univerzity Ludvíka Maxmiliána v Mnichově, Německo. U pacientky byla právě dokončena ortodontická léčba a bylo třeba následné protetické rehabilitace.

Anamnéza

V 10 letech pacientka utrpěla trauma frontálních zubů s avulzí a replantací centrálních řezáků (zuby 11 a 21, dle značení FDI). Navzdory všem snahám nebylo možné zachovat zub 21. Předchozí zubní lékař tento zub nahradil metalokeramickým adhezivním můstkem (Marylandský můstek) (obr. 1 a 2). Naneštěstí byla v průběhu terapie potvrzena infaustní prognóza u zubu 11 – ten musel být extrahován během ortodontické léčby. Za účelem nahrazení obou centrálních řezáků byl zhotoven provizorní můstek s umělou gingivou, který byl připevněn na fixní ortodontické aparáty (obr. 3).

Protetický plán

Při první návštěvě pacientky bylo zjištěno, že laterální řezáky měly rozsáhlé kompozitní rekonstrukce, a to na vestibulárních ploškách a z důvodu předcházející rehabilitace adhezivním můstkem také na palatinálních ploškách (obr. 4).

U zubu 22 bylo provedeno endodontické ošetření. Tato skutečnost podstatně omezila protetické možnosti a měla negativní efekt na prognózu zubu. Podle vývojového stadia cervikálních obratlů stanovovaného ortodontistou prostřednictvím laterálního cefalometrického rentgenologického snímku bylo odhaleno, že je možné očekávat pouze minimální transverzální a horizontální růst u této pacientky. Na základě této skutečnosti a malé protetické hodnoty pilířového zubu 22 se protetický ošetřující tým po konzultaci s pacientkou rozhodl pro celokeramický adhezivní můstek se dvěma křidélky adhezivně fixovanými na zuby 12 a 22. Cílem tohoto ošetření byl odklad implantace na tak dlouho, jak jen to bude možné, tedy do kompletního ukončení růstu mladistvé pacientky. Prostřednictvím fixní rekonstrukce tým usiloval o nejlepší možnou podporu a zachování s defektem sousedících měkkých a tvrdých tkání.

 

 

Počáteční ošetření

Po odstranění fixního ortodontického aparátu byly původní rekonstrukce laterálních řezáků nahrazeny novými kompozitními dostavbami. Preparace na těchto zubech již byla provedena, když byl zhotovován předchozí metalokeramický můstek. Proto nebylo nutné dodatečně odstraňovat velká množství zubních struktur – palatinální preparace však vyžadovaly zahlazení. Gingiva byla ošetřena retrakční pastou. Otisk byl zhotoven pomocí skeneru 3M True Definition a odeslán do 3M frézovacího centra. Pacientka obdržela snímatelnou provizorní náhradu (obr. 5).

 

Zaujala Vás ukázka článku? Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu Digital 1/2017

Stáhněte si jej ve formátu PDF

 

Dr. Jan-Frederik Güth, PD
Jan_Frederik.Gueth@med.uni-muenchen.de
Hans-Jürgen Stecher, MDT
info@stecher-zahntechnik.de

 

 Digital 01/2017

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

advertisement