DT News - Czech Republic and Slovakia - Preventivní versus reparativní stomatologie během pandemie COVID-19 a po ní

Search Dental Tribune

Preventivní versus reparativní stomatologie během pandemie COVID-19 a po ní

Zdroj obrázku: AdobeStock, Dr. Hadal C. Kishore, Indie
Dr. Hadal C. Kishore, Indie

Dr. Hadal C. Kishore, Indie

Pá. 25 března 2022

uložit

Pandemie COVID-19 obrátila svět naruby a stomatologie není výjimkou. Mnoho zubních ordinací muselo do svých postupů implementovat velké změny a přizpůsobit se neustále se měnící situaci. Řada pacientů byla ponechána svému osudu a někteří v době vrcholící pandemie dokonce přišli i o pohotovostní stomatologickou péči.

Tato bezprecedentní situace vedla k frustraci stomatologické veřejnosti a přiměla ji k inovativnímu zamýšlení se nad tím, jak tuto chmurnou situaci překonat. Příkladem inovativních postupů je implementace telestomatologie a online konzultací. Zubní lékaři byli nuceni používat přísné hygienické protokoly a zvykat si na nové normy. Mnoho zubních ordinací muselo kvůli novým požadavkům na dezinfekci a dodržování sociálního odstupu omezit příjem pacientů. Některé ordinace tomu podlehly a ty silnější se vzchopily s novou silou. Další se usilovně snaží vrátit do normálu.

Nyní je již prostor pro zamyšlení se nad dopadem všech těchto faktorů na stomatologické pacienty. Mnoho pacientů muselo vynechat pravidelné stomatologické kontroly. Mnoho ortodontických pacientů s fixními aparáty muselo dlouho čekat na další návštěvu. Stres spojený s pandemií a hrozbou ztráty zaměstnání pacientům nijak nepřidal ani pokud jde o jejich ústní zdraví. Díky práci z domova v případě dospělých a online výuky v případě dětí pobývali lidé dlouhé hodiny doma a navykli si na časté svačiny. To vše spolu s tzv. „Mask Mouth Syndrome“ neboli „syndromu úst s rouškou“, který zahrnuje příznaky jako je zubní kaz, gingivitida, halitóza, angulární cheilitida atd., si pohrává se zdravím dutiny ústní většiny lidí na celém světě.

„Lékař budoucnosti už nebude podávat žádné léky, ale bude se snažit své pacienty zaujmout v problematice péče o lidský organismus, stravy a příčinách a prevenci nemocí.“ – Thomas Edison

Tato situace otevírá Pandořinu skříňku otázek, z nichž nejdůležitější jsou: Kam směřujeme? Co můžeme jako zubní lékaři udělat pro to, abychom našim pacientům pomohli péči o ústní zdraví lépe zvládat? Zamyslím-li se nad těmito otázkami, nenapadá mě lepší řešení než vzdělávání a prevence.

Současný směr paradigmatu k okamžitým řešením a lukrativní implantologicky a proteticky orientovaná stomatologie rozvoji prevence vůbec nepomohla. Přestože může mnoho pacientů proteticky orientovaný plán ošetření přijmout, musíme se my, zubní lékaři, zamyslet a zeptat se sami sebe, zda je to opravdu to, co pacienti potřebují. Jsou pacienti skutečně spokojeni s protetickými řešeními nebo je přijímají jen proto, že mají pocit, že nemají na výběr?

Porovnáme-li různé aspekty preventivní a konzervační stomatologie z pohledu pacienta, zjistíme, že ve skutečnosti existuje jen jedna jednoznačná volba, a tou je prevence.

Vzdělávání, motivace a prevence jdou ruku v ruce a jsou to pokračující celoživotní procesy. Mohou vyžadovat opravdu velké úsilí, ale přitom jsou velmi prospěšné. To platí jak pro zubního lékaře, tak i pro pacienta. Uspokojení, které z této snahy plyne, se musí zažít, abyste mu uvěřili.

Mnozí zubní lékaři mohou mít pocit, že své pacienty vzdělávají od chvíle, kdy začali provozovat svoji praxi. Bylo by ale rozumné se zamyslet nad tím, zda to děláme dostatečně a zda není ještě něco, co od nás pacienti očekávají a my bychom jim to mohli poskytnout.

Staré anglické přísloví praví: „A stitch in time saves nine“ (český ekvivalent: „Co můžeš udělat nyní, neodkládej na zítřek“). V podobném duchu říkám svým pacientům:
„Čistěte si zuby dvakrát denně, pečujte
o mezizubní prostory a budete bez problémů.“

Návyky dospělých je možné upravit pouze vzděláváním v podobě vysvětlování závažnosti problému a neustálým povzbuzováním až do té doby, kdy se u pacienta vytvoří zdravější návyky. Praktické mentorování a proškolování pacientů v používání správných technik čištění zubů a mezizubní péče značně napomohou všeobecnému ústnímu zdraví. Neustálé připomínání, sdílení vzdělávacího obsahu a interakce prostřednictvím digitální komunikace s pacienty může vybudovat zdravé návyky a pro zubní lékaře je vynikající metodou, jak si vytvořit vztah s pacienty a jejich rodinami.

Pro začátek lze použít nové nápady, jako je uspořádání vzdělávacího sezení pro pacienty, během něhož vyvrátíte mýty a poskytnete fakta ohledně zdraví dutiny ústní a jejích onemocnění. Obvykle vzděláváme pacienty pouze v záležitostech týkajících se momentálního stavu jejich ústní dutiny. Holistické vzdělávání pacientů ve všech aspektech zdraví a onemocnění dutiny ústní je lépe připraví na to, aby v budoucnu zvládali udržovat své dentální zdraví a osvojili si zdravé návyky. Tato sezení lze naplánovat pro celou rodinu a zdokonalit v dentální hygieně dovednosti jednotlivých členů rodiny, jako je čištění zubů zubním kartáčkem a použití pomůcek na čištění mezizubních prostor.

Každý krok správným směrem je začátkem něčeho úžasného. Novou mantrou pro úspěch by v současné době mělo být „prevence nebo záhuba“. Zahajme společně revoluci ve vzdělávání a prevenci.

Redakční poznámka: Článek byl publikován v mezinárodním vydání časopisu prevention – international magazine for oral health, Vol. 5, Issue 1/2021.

Dr. Hadal C. Kishore, Indie

Dr. Hadal Chandrasekhara Kishore má více než desetileté zkušenosti jako konzultant v parodontologii a pochází z Bangalore v Indii. Je držitelem titulu BDS a MDS v oboru parodontologie, které získal na Krishnadevaraya College of Dental Sciences and Hospital v Bangalore. Dr. Kishore klade velký důraz na vzdělávání pacientů při léčbě s cílem získat motivovaného a vzdělaného pacienta, protože věří, že je to přínosné pro pacienta, zubního lékaře i celou společnost. Je postgraduálním lektorem a docentem na Krishnadevaraya College of Dental Sciences and Hospital a ve stomatologických kruzích je velmi žádaným přednášejícím. Na svém kontě má více než 15 mezinárodních a národních publikací. Jako první přednášející iTOP z Indie absolvoval Dr. Kishore seminář pro učitele iTOP v Praze v České republice a je vedoucím oddělení vzdělávání ve společnosti Curaden India.

 

 

 

 

 

To post a reply please login or register
advertisement
advertisement