Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Vědci zjistili, že pouhých 100 ml sladkých nápojů navíc může zvýšit riziko cukrovky

By Dental Tribune International
December 17, 2019

LONDÝN, VB: V rámci dalšího vývoje v boji proti sladkým nápojům vyzývá Nadace pro orální zdraví Brity, aby změnili své návyky a zvolili zdravější alternativy. Tato výzva přichází po ukončení nového výzkumu, který dokázal, že zvýšení spotřeby sladkých nápojů o 100 ml denně do čtyř let zvýší riziko diabetu 2. typu téměř o 16 %.

Podle studie chtěli vědci posoudit riziko dlouhodobých změn ve spotřebě sladkých nápojů a jeho vztah k následnému riziku diabetu 2. typu. Sledovali účastníky ve dvou studiích zdraví prováděných zdravotními sestrami a jedné následné studii zdravotnických odborníků, a ke svým závěrům dospěli po vyhodnocení údajů získaných od celkem 160000 žen a 35000 mužů. Vědci ve studii také zjistili, že přechod na vodu, kávu nebo čaj snížil riziko diabetu 2. typu u dané osoby až o 10 %.

Co se týče výsledků, Dr. Nigel Carter, OBE, generální ředitel Nadace pro orální zdraví, uvedl: „Tato studie snad lidem připomene význam snížení konzumace sladkých nápojů. Pouhá náhrada jednoho sladkého nápoje denně za alternativu šetrnou k chrupu, jako je voda nebo mléko, pomůže nejen zdraví Vašich úst, ale sníží také riziko cukrovky.

Zpráva Nadace pro orální zdraví uvádí, že průměrný Brit zkonzumuje ročně 322 plechovek sladkých nápojů, což odpovídá zhruba 2 litrům týdně. „Je důležité si uvědomit, že jako spotřebitelé jsme sami odpovědní za to, co vezmeme do úst. Znamená to, že bychom všichni měli kontrolovat štítky na potravinách a nápojích, které kupujeme, abychom se ujistili, že se držíme v doporučeném denním limitu spotřeby 30 gramů přidaného cukru denně,“ poznamenal Carter.

Studie s názvem „Changes in consumption of sugary beverages and artificially sweetened beverages and subsequent risk of Type 2 diabetes: Results from three large prospective US cohorts of women and men“ byla zveřejněna online 3. října 2019 v časopisu Diabetes Care Journal před zařazením do tištěného vydání.

Comments are closed here.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International