Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Vědci našli mikrobiální kontaminanty v populárních e-cigaretách

By Dental Tribune International
October 03, 2019

BOSTON, USA: Cigaretová kouř obsahuje mikroby a mikrobiální toxiny, jako je endotoxin a glukan, které mohou mít nežádoucí účinky na dýchací ústrojí. Potenciál kontaminace u e-cigaret prodávaných v USA však nebyl doposud zkoumán. Nová studie se rozhodla tuto mezeru vyplnit a zjistila, že e-cigarety jsou kontaminovány bakteriálními a plísňovými toxiny a mohou proto představovat vážná rizika pro zdraví dýchacího ústrojí.

Vědci ze školy veřejného zdraví Harvarda T.H. Chana (dále jen Škola Harvarda Chana) zkoumali 75 oblíbených druhů e-cigaret. Rozdělili je do čtyř kategorií podle příchuti – tabák, mentol, ovoce a jiná – a pak u nich zkoumali přítomnost endotoxinu a glukanu.

Závěry ukázaly, že 17 produktů obsahovalo zjistitelné koncentrace endotoxinu, zatímco 61 produktů obsahovalo zjistitelné koncentrace glukanu. Další analýza odhalila, že vzorky kartuší měly 3,2krát vyšší koncentrace glukanu než vzorky s tekutinou e-liquid. Koncentrace glukanu byly také podstatně vyšší u produktů s příchutí tabáku a mentolu, ve srovnání s příchutí ovoce. U produktů s příchutí ovoce však byly zjištěny vyšší koncentrace endotoxinu, což podle výzkumného týmu naznačuje, že zdrojem mikrobiální kontaminace mohou být suroviny použité při výrobě příchutí.

„Je prokázáno, že polétavý gramnegativní bakteriální endotoxin a plísňové glukany způsobují akutní a chronické dýchací obtíže,“ uvedl vedoucí autor Dr. David Christiani, profesor environmentální genetiky na škole Elkana Blouta. „Nález těchto toxinů v e-cigaretách zvyšuje současné obavy z potenciálních nepříznivých účinků na dýchací ústrojí uživatelů.“ Předchozí výzkum Školy Harvarda Chana poukázal na to, že v běžných příchutích e-cigaret se nacházejí chemické látky spojované se závažným onemocněním dýchacích cest.

Vědci poznamenali, že ke kontaminaci může dojít kdykoli v průběhu výroby ingrediencí nebo hotové e-cigarety. Podle nich mohou být jedním ze zdrojů i bavlněné knoty používané v kartuších pro e-cigarety, protože endotoxin i glukan jsou známými kontaminanty bavlněných vláken. „Kromě vdechování škodlivých chemických látek tak mohou být uživatelé e-cigaret vystaveni také biologickým kontaminantům jako je endotoxin a glukan,“ řekl hlavní autor Dr. Mi-Sun Lee, vědecký pracovník školy. „Tato nová zjištění by se měla vzít v potaz při přípravě regulačních politik pro e-cigarety,“ uzavřel Lee.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci chorob se mezi americkými studenty vysokých škol zvýšilo mezi lety 2017 a 2018 o 78 procent a o 48 procent mezi studenty středních škol.

Studie s názvem „Endotoxin and (1→3)-β-D-glucan contamination in electronic cigarette products sold in the United States,“ byla publikována online v dubnu 2019 v časopisu Environmental Health Perspectives.

Comments are closed here.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International