DT News - Czech Republic and Slovakia - Studie tvrdí, že běžný lék na cukrovku by mohl léčit parodontální onemocnění a pomáhat při zdravém stárnutí

Search Dental Tribune

Studie tvrdí, že běžný lék na cukrovku by mohl léčit parodontální onemocnění a pomáhat při zdravém stárnutí

Studie tvrdí, že běžný lék na cukrovku by mohl léčit parodontózu a pomáhat při zdravém stárnutí. (Obrázek: Shutterstock / fizkes)
Dental Tribune UK & Ireland

Dental Tribune UK & Ireland

Pá. 19 ledna 2024

uložit

Tým vědců z Fakulty zubního lékařství, ústní a kraniofaciální medicíny ve své nejnovější publikaci v časopise Journal of Translational Medicine nalezl nové způsoby, jak zastavit parodontální onemocnění a potenciálně snížit výskyt cukrovky a obezity. Tento nový přístup se zaměřuje na kontrolu zánětu a hladiny cukru v ústech i v těle pomocí běžného léku na cukrovku 2. typu, Metforminu.

Parodontální onemocnění jsou silně spojena se systémovými onemocněními, jako je cukrovka a obezita. Jedinou léčebnou strategií, která je v současné době k dispozici pro boj s onemocněním dásní, je hloubkové čištění zubů, aby se ústa zbavila bakterií, a také předepisování antibiotik. Tato léčba však nechrání před pokračováním a rozvojem systémových přidružených onemocnění.

Metformin, farmaceutická látka schopná modulovat metabolismus cukrů, je lék běžně používaný k léčbě cukrovky, ale v zubním lékařství se obvykle nepoužívá. Výzkumníci zjistili, že Metformin vedl k významné prevenci úbytku kostní hmoty během indukovaného onemocnění parodontu a úbytku kostní hmoty souvisejícího s věkem. Výzkumný tým testoval použití tohoto léku u pacientů s onemocněním dásní bez diabetu v rámci vůbec první klinické studie. Studie prokázala lepší klinické výsledky při léčbě onemocnění dásní a kontrolu hladiny cukru a zánětu v ústech a v těle, a to i při vysokém množství bakterií.

Použití této nové metody prevence onemocnění dásní by také pomohlo kontrolovat přírůstek hmotnosti a hladinu cukru, což by se mohlo ukázat jako nové řešení prevence systémových onemocnění a onemocnění ústní dutiny v jednom. Metformin je ve Velké Británii i ve světě levným lékem a jedna jeho tableta stojí v tržní ceně 0,04 GBP. Vědci tvrdí, že tato léčba by mohla být zavedena za ještě nižší cenu.

Hlavní autor Dr. Vitor Neves, akademický klinický lektor a specialista na parodontologii, říká: „Naši pacienti často nemají k dispozici žádné jiné nástroje boje proti onemocnění dásní než čištění zubů, ale poprvé máme k dispozici potenciální nástroj, který může pomoci nejen s onemocněním dásní, ale i s celkovým zdravím.“

„Metformin je na celém světě snadno dostupný a levný, proto je zde možnost, aby se tento preparát používal jako preventivní lék ústních a systémových onemocnění, který by mohl být přijat v celosvětovém měřítku. To by pomohlo mnoha lidem stárnout zdravěji – vše začíná péčí o ústa.“

To post a reply please login or register
advertisement
advertisement