Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Rozhovor: „Díky obavám ze SARS-CoV-2 se středem zájmu stala ordinační výroba“

By Franziska Beier, Dental Tribune International
November 11, 2021

Dr. Andreas Kurbad, který provozuje soukromou ordinaci v německém Viersenu, doposud hojně přednášel na téma počítačové stomatologie. Na 24hodinovém celosvětovém sympoziu společnosti 3Shape přednášel o ordinační výrobě jednočlenných náhrad pomocí CAD/CAM. Před touto akcí hovořil Dr. Kurbad s Dental Tribune International o svém vlastním ordinačním postupu výroby a o tom, proč tyto postupy nabízejí výhody, zejména pak ve světle omezení v souvislosti se SARS-CoV-2.

Pane doktore, vím, že jste byl první na světě, kdo začal používat intraorální skener TRIOS a software TRIOS Design Studio spolu s frézovacím přístrojem PrograMill One. Jaká je Vaše zkušenost s těmito produkty v každodenní praxi?
Ano, myslím, že jsem byl opravdu prvním klinickým uživatelem přístroje PrograMill One a s pracovním postupem, který nabízí, jsem velmi spokojen. Skenování s intraorálním skenerem TRIOS funguje velmi dobře, zvláště pak s novou generací softwaru TRIOS Design Studio, který zpracovává skeny pomocí umělé inteligence. Mnoho pracovních kroků nutných u optických otisků se tak udělá automaticky, což proces urychluje. Je to také důvod, proč umožňují ordinační technologie provedení ošetření během jedné jediné návštěvy.

Tým ordinace Dr. Andrease Kurbada používá intraorální skener TRIOS a software TRIOS Design Studio každý den. (Fotografie: Andreas Kurbad)

Přístroj PrograMill One je revoluční v mnoha ohledech. Celý jej můžete ovládat pomocí aplikace, která vám umožňuje se k přístroji připojit kdykoli a odkudkoli.

Kromě toho můžete provést až pět frézování za sebou, aniž byste museli do přístroje zasahovat. V mé zubní ordinaci jej používáme každý den a moje zkušenosti s tímto produktem jsou velice dobré. V roce 2017 jsem publikoval v časopisu International Journal of Computerized Dentistry vědecký článek o frézovacím přístroji PrograMill One.

Na trhu je mnoho skenerů a velké množství softwarů. Proč by se podle Vás měli zubní lékaři seznámit s produkty společností 3Shape/Ivoclar Vivadent a denně je používat ve svých ordinacích?
Protože mají několik mimořádných vlastností. Například bezdrátová kamera, která Vám umožní používat pouze skener a mít v ordinaci třeba jen obrazovku. Vše ostatní může být uskladněno jinde.

Také práce se softwarem nabízí při navrhování několik jedinečných možností. Frézovací přístroj se od všech ostatních liší tím, že bloček keramiky drží robotické rameno. Tato technologie je unikátní a výsledky frézování jsou o mnoho lepší než u ostatních frézovacích přístrojů pracujících v 5 osách, které znám.

Přístroj PrograMill One je možné ovládat pomocí aplikace. Která umožňuje uživatelům se k přístroji připojit kdykoli a odkudkoli. (Fotografie: Andreas Kurbad)

Jaké jsou výhody ordinační výroby?
Díky obavám ze SARS-CoV-2 se na jedné straně stala středem zájmu ordinační výroba, protože můžete ošetření realizovat za minimálního počtu návštěv a snížit tak riziko infekce a pokrýt při jedné návštěvě maximální množství kroků ošetření. Na druhé straně je tento způsob práce také velmi hospodárný. V případě větších náhrad samozřejmě potřebujete zubní laboratoř, ale jednočlenné náhrady nemusíte nechávat vyrábět jinde. Další výhodou je to, že celé ošetření trvá jen hodinu nebo maximálně dvě, díky čemuž je velmi pohodlné i pro pacienty.

Co se při používání PrograMill One změnilo, pokud jde o materiály?
Tato nová technologie umožňuje použití moderních materiálů vyrobených z kompozitů, jako je Tetric CAD, které obvykle konvenčními metodami v zubní laboratoři ani zpracovávat nelze. S pomocí CAD/CAM technologie se stává použití těchto materiálů velmi jednoduchým. Například materiál Tetric CAD produkuje velmi uspokojivé výsledky a lze jej zpracovat během krátké doby. Vykazuje také dobré výsledky, co se dlouhé životnosti týče.

Je v něm také možné zpracování zirkonu, ale myslím si, že to není pro návštěvy typu „vše v jednom“ příliš použitelné, protože je nutné sintrování. V budoucnu nicméně bude výroba malých náhrad ze zirkonu možná.

Redakční poznámka: Webinář Dr. Andrease Kurbada s názvem „The in-house treatment concept for CAD/CAM-based single-tooth restorations – the TRIOS and PrograMill One workflow“ si mohou stomatologičtí odborníci přehrát ze záznamu po registraci na www.3shapesymposium.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International