Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Rozhovor: „Bowieho zuby byly stejné jako vše, co se ho týká: jiné“

By Claudia Duschek, DTI
February 12, 2015

David Bowie byl v 70. a 80. letech 20. století nepochybně přední postavou populární hudby. Je také jednou z mnoha celebrit, které podstoupily kosmetické stomatologické ošetření a jeho charakteristicky křivé zuby byly začátkem 90. let nahrazeny sadou umělých korunek. Inspirována Bowieho originálním vzhledem, vytvořila německá malířka a sochařka Jessine Heinová reprodukci zpěvákových přirozených zubů. Dental Tribune Online měl možnost s Heinovou hovořit o její plastice zubů a jejím vnímání krásných zubů.

Dental Tribune Online: Paní Heinová, jak jste přišla na nápad vytvořit zuby Davida Bowieho?
Bowieho zuby byly stejně jako vše, co se ho týká: jiné! Neodpovídaly estetické normě, nebyly dokonalé, ale byly nápadně krásné v souvislosti s jeho vtipnou a zázračnou bytostí. Jeho úsměv odhaloval nedokonalost, která jej dělala reálnějším, lidštějším, někým s kým se lze identifikovat. Sebevědomě vystavovaná nedokonalost vzbuzuje sympatie. Bowie byl vzorem pro mnoho lidí a myslím si, že k tomu přispěly i jeho zuby. Vždy na mě dělala dojem a inspirovala mě obrovská škála talentů, kultovní styl a jedinečná tělesná konstituce, které Bowieho utvářely a různé vesmíry, které kolem sebe vytvořil. Zuby mě naprosto fascinovaly již dlouhou dobu a na lidech, které jsem obdivovala, jsem jim věnovala velkou pozornost. Velmi dobře jsem si proto všimla zmizení „rafáků“ Ziggyho Stardusta. Zuby jsou nedílnou součástí mezilidské komunikace. Nevyhnutelně se podílejí na smíchu, hovoru, křiku a samozřejmě na zpěvu. Bowie nám zpíval skrz své křivé mezery v zubech a bylo to okouzlující! Takže nápad na jejich plastiku vznikl, když jsem nostalgicky toužila po návratu Bowieho starých zubů.

embedImagecenter("Imagecenter_1_1595",1595, "large");

Dělala jste nějaké další umělecké projekty související se stomatologií, které by Vás inspirovaly k vytvoření plastiky zubů?
V minulosti jsem dělala malé projekty v zubní laboratoři, jako třeba přívěsek ze zubů na náhrdelník, který jsem od té doby neustále nosila a nikdy neodložila, stejně jako další práce: Boxery se zuby. Díky znalostem získaným během těchto projektů jsem získala představu o tom, jak bych mohla tuto repliku skutečně vytvořit.

Co podle Vašeho názoru vedla Davida Bowieho, který byl oslavován i se svým osobitým vzhledem, aby si nechal předělat své křivé zuby do „dokonalého“ Hollywoodského úsměvu?
Shledávám pozoruhodným, že průkopník individualismu, archetyp někoho, kdo „předvádí sám sebe“, se rozhodl svá ústa „normalizovat“. Zdálo se to paradoxní. Změna jeho zubů však přišla současně se změnou jeho image a hudby. Souviselo to s jeho vývojem a předpokládám, že to nebyla jen náhoda, že když už byl potřeba lékařský zákrok, vybral si raději než obnovu přirozeného vzhledu tuto Hollywoodskou sadu zubů. Neumím si představit, že člověk jako David Bowie nechal vnitřní vzhled svých úst na někom jiném, takže si jeho perleťově bílé zuby vykládám jako odvážný postoj, který signalizoval novou kapitolu v jeho kariéře – možná i vzkaz naší společnosti posedlé krásou: „Chcete normovanou dokonalost? Tak tady ji máte!“. Tato přeměna byla součástí jeho vývoje od srdečního mimozemského hrdiny k světové hvězdě. To má moje plastika zdůraznit, stejně jako vzdát hold éře zázraku s křivými zuby, který kdysi spadl na zem.

Nevěříte tomu, že Bowie nebyl spokojen se svými zuby a podstoupil kosmetické stomatologické ošetření z tohoto důvodu? Možná pro něj byly křivé zuby zdrojem utrpení, stejně jako je tomu u mnoha jiných lidí.
Chápu, že dokáže ortodoncie zlepšit něčí sebevědomí, protože jsem v pubertě sama prošla několikaletým rovnáním zubů. V horní čelisti mi chybí čtyři zuby. Kromě toho, že jsem měla potíže se žvýkáním, vypadala jsem jako příšerný upír. V této nepříjemné fázi dospívání nebylo zrovna prospěšné mít podivně vypadající chrup. Tehdy jsem si necenila krásy v odlišnosti, protože jsem byla příliš zaujatá zoufalou snahou přežít ve škole jako plachá dospívající dívka. Dnes si však cením zubů, které neodpovídají normě. Miluji rozmanitost a charakter, který dodávají lidské hlavě. Připadá mi docela smutné, že v současné době podstupuje některý druh stomatologického ošetření za účelem úpravy vlastní odlišnosti pouze z estetických důvodů téměř každé dítě. Někteří z nich, až vyrostou, si možná budou přát, aby měli svůj charakteristický přirozený vzhled.
Slyšela jsem Bowieho mluvit o svých starých zubech sebevědomě. Uvedl, že se mu zdály v pořádku. Takže ne, nemyslím si, že by se s nimi cítil najednou nesvůj, právě naopak – byl slavný tím, že oslavoval své neobyčejné tělo se vší jeho jinakostí.

Co hodláte s plastikou dělat? Už jste byla oslovena sběrateli a fanoušky zpěváka, kteří by ji chtěli koupit?
Tato plastika je nyní u mě a bude až do doby, než přijde nějaká příležitost k vystavení. Mám v procesu přípravy různé druhy sochařských a malířských projektů, které ještě potřebují nějaký čas na rozvoj. Jakmile budou dokončeny, představuji si, že zuby Davida Bowieho představím v rámci svých nových výtvorů.
Byla už jsem kontaktována několika potenciálními kupci, ale plastika momentálně není na prodej, protože bych chtěla mít možnost ji vystavit.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International