DT News - Czech Republic and Slovakia - Vaping ohrožuje zdraví ústní dutiny stejně jako kouření, tvrdí EFP

Search Dental Tribune

Vaping ohrožuje zdraví ústní dutiny stejně jako kouření, tvrdí EFP

Evropská parodontologická federace nedávno upozornila na škodlivé účinky vapingu, který je často prezentován jako zdravější alternativa kouření, na zdraví ústní dutiny. (Obrázek: Maria Surtu/Shutterstock.)

BRUSEL, Belgie: Kouření může mít, jak známo, devastující účinky na celkové zdraví, včetně vážných škod na zdraví orálním, neboť kuřáci jsou vystaveni zvýšenému riziku paradentózy, ztráty zubů a rakoviny ústní dutiny. Módní alternativou kouření, kterou si oblíbila mladá generace, je tzv. vapování e-cigaret, které je často považováno za menší zlo. Výzkum jeho účinků na zdraví ústní dutiny je dosud omezený, avšak tvrzení, že vapování je mnohem bezpečnější alternativou kouření klasických cigaret, se ukazuje jako mylné.

Nikotin, složka běžně obsažená v cigaretách i e-cigaretách, omezuje průtok krve dásní. Další chemické látky obsažené v parách e-cigaret, včetně formaldehydu, propylenglykolu a benzenu, mohou vést k vážnému poškození zubů a způsobit postupnou destrukci parodontu.

Podle Evropské parodontologické federace (EFP) mají kuřáci tabáku zvýšené povědomí o rizicích kouření pro celkové zdraví a zdraví ústní dutiny. Uvedla však, že uživatelé elektronických cigaret jsou často mylně přesvědčeni, že vapování je mnohem méně škodlivá alternativa kouření.

Podle Světové zdravotnické organizace užívá tabák na celém světě přibližně 1,3 miliardy lidí a tabák každoročně zabije více než osm milionů lidí, včetně 1,3 milionu nekuřáků, kteří jsou vystaveni pasivnímu kouření. Pravidelná varování před vapingem často zdůrazňují pouze škody, které způsobuje srdci a plicím, ale nezmiňují se o zdraví ústní dutiny, ačkoli, jak uvedla EFP, důkazy ukazují jasnou a nezpochybnitelnou souvislost mezi e-cigaretami a špatným zdravím ústní dutiny.

„Poškození dásní a parodontu, často až do nevratného stavu, je pravděpodobným nepříznivým účinkem vapingu,“ prohlásil profesor Andreas Stavropoulos, bezprostřední bývalý prezident EFP a předseda výboru EFP pro vědecké záležitosti. „Toto poškození zahrnuje trvalou resorpci dásní a kostí, které udržují funkci zubů a jejich umístění v ústech. Léčba těchto problémů je v závislosti na rozsahu často obtížná a nákladná,“ dodal.

EFP vyzývá odborníky v oblasti ústní hygieny, aby nedoporučovali vaping jako prostředek k přechodu od užívání tabáku. Místo toho by zdravotníci měli prioritně nabízet poradenství v oblasti odvykání kouření osobám, které užívají klasické cigarety, nebo elektronické cigarety. Kromě toho se EFP domnívá, že zubní lékaři by měli pacientům poskytovat informace týkající se možných nepříznivých účinků vapingu na zdraví ústní dutiny.

K dalším nežádoucím účinkům vapingu na zdraví ústní dutiny patří zápach z úst, podráždění úst a krku, paratracheální edém, laryngitida, černé ochlupení jazyka, nikotinová stomatitida, bolest zubů, změna barvy zubů, zubní kaz, citlivost zubů, ztráta zubů, snížená tvrdost skloviny a zvýšené riziko rakoviny.

Rostoucí zdravotní problémy ve Spojeném království

Podle výzkumu neziskové organizace Material Focus se ve Velké Británii každý týden zlikviduje neuvěřitelných pět milionů jednorázových vaporizérů – čtyřikrát více než v roce 2022. Vzhledem k rostoucím obavám ze zdravotních a environmentálních rizik jednorázových vaporizérů vláda údajně plánuje jejich prodej v zemi zakázat.

Scott Butler, výkonný ředitel organizace Material Focus, uvedl, že jednorázové „vapes“ jsou jedním z ekologicky nejztrátovějších, nejškodlivějších a nejnebezpečnějších spotřebních výrobků, jaké kdy byly vyrobeny. Podle deníku The Guardian se však britská asociace vapingového průmyslu obává, že zákaz by vedl pouze k dalším škodám, protože tyto vaporizéry by se nakonec prodávaly na černém trhu.

To post a reply please login or register
advertisement
advertisement