Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Špatný zdravotní stav ústní dutiny může zhoršit účinnost léčby hypertenze

By Dental Tribune International
December 04, 2018

L’AQUILA, Itálie: Vědci z univerzity v italské L’Aquile upozorňují ve své nové studii na význam zdravé ústní dutiny ve vztahu k léčbě hypertenze. Jejich zjištění ukazují, že lidé s vysokým krevním tlakem, kteří užívají kvůli svému stavu léky, mají větší šanci na lepší výsledky léčby, je-li jejich ústní dutina v dobrém stavu.

Po prostudování lékařských a stomatologických záznamů o více než 3 600 osobách s vysokým krevním tlakem vědci zjistili, že pacienti se zdravějšími dásněmi mají nižší krevní tlak a lépe reagovali na léky snižující krevní tlak ve srovnání s jednotlivci, kteří trpěli parodontitidou. Podle studie bylo u lidí s onemocněním parodontu o 20 procent méně pravděpodobné dosažení zdravých hodnot krevního tlaku než u pacientů se zdravou ústní dutinou.

Jinými slovy, vzhledem k souvislosti mezi zdravím ústní dutiny a celkovým zdravím si vědci myslí, že by bylo vhodné, aby byl u pacientů s onemocněním parodontu monitorován krevní tlak, a pacienti s již diagnostikovanou hypertenzí či trvale zvýšeným krevním tlakem byli odesláni na vyšetření k zubnímu lékaři.

Pacienti s vysokým krevním tlakem a lékaři, kteří se o ně starají, by si měli být vědomi toho, že dobrý stav ústní dutiny může být pro ovlivnění stavu stejně důležitý, jako některé změny týkající se životního stylu pomáhající upravovat krevní tlak, tedy například dieta s nízkým obsahem soli, fyzické cvičení či úprava hmotnosti,“ uvedl vedoucí výzkumu Dr. Davide Pietropaoli.

Podle nejnovějších doporučení American Heart Association a American College of Cardiology je cílový rozsah krevního tlaku pro osoby s hypertenzí menší než 130/80 mmHg. Podle studie měli pacienti s těžkou parodontitidou systolický tlak v průměru o 3 mmHg vyšší než pacienti s dobrým orálním zdravím.  Studie zjistila, že u lidí s neléčenou hypertenzí tento rozdíl zvýšila přítomnost onemocnění parodontu dokonce až o 7 mmHg. Léčba krevního tlaku za pomoci medikace snížila rozdíl na 3 mmHg, ale zcela jej neodstranila. To naznačuje, že onemocnění parodontu může narušit účinnost léčby krevního tlaku.

Ačkoli studie neusilovala o objasnění toho, jak parodontální onemocnění narušuje léčbu krevního tlaku, Pietropaoli a jeho kolegové se domnívají, že jejich výsledky jsou v souladu s předchozím výzkumem, který spojuje méně intenzivní záněty v dutině ústní s poškozením krevních cév a rizikem pro kardiovaskulární systém.

Studie pod názvem „Poor oral health and blood pressure control among US hypertensive adults“ („Špatné orální zdraví a kontrola krevního tlaku u dospělých s hypertenzíí v USA“)  byla zveřejněna v časopise Hypertension, vydání pro prosinec 2018.

Comments are closed here.

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International