Dental Tribune Czech Republic & Slovakia
Enzymatický účinek [BE YOU.] podporuje v ústech laktoperoxidázu, jejíž antibakteriální účinek přispívá k přirozenému bělení zubů a vyváženému ústnímu mikrobiomu. (obrázek: CURAPROX)

Ke zdravé ústní dutině s [BE YOU.]

By Dental Tribune International
September 25, 2018

Většina z nás ví, že správné čištění zubů zubní pastou s obsahem fluoridu je prvním krokem k trvale zdravým zubům a dásním. Přesto však infekce ústní dutiny související s biofilmem, jako jsou zubní kazy a paradentóza, patří mezi nejčastější zdravotní problémy. V poslední době přitahuje pozornost další faktor, jenž pomáhá předcházet těmto onemocněním: enzymy, které jsou přirozeně obsaženy ve slinách a které hrají nedílnou úlohu v procesu ochrany a obnovy ústní dutiny. Použitím glukózooxidázy pro zdravou ústní floru pomáhá nová zubní pasta značky CURAPROX udržovat optimální rovnováhu v ústech.

Biofilm a ústní mikrobiom
Abychom porozuměli tomu, jaký zdravotní přínos mají enzymy pro naši ústní floru, musíme nejprve porozumět biofilmu – benigní vrstvě bakterií, hub a prvoků přichycených nejen k sobě navzájem, ale i k našim zubům a ústní sliznici.¾ V ideálním případě jsou jednotlivé bakterie tvořící biofilm ve stavu rovnováhy zvaném symbióza. Zkvasitelné cukry, kouření, stres, fyziologické změny jako například těhotenství nebo časté užívání antibiotik a antimikrobiálních látek však může vytvořit nerovnováhu v ústním mikrobiomu, kde převládají patogenní bakterie. Pokud zůstane neléčena, může tato dysbióza vést k onemocněním jako zubní kaz, zánět dásní a paradentóza.

Úloha enzymů
Studie z roku 2016 od Pleszczyńské et al., zveřejněná na webové stránce International Union of Biochemistry and Molecular Biology, zkoumá možnosti léčby a prevence onemocnění ústní dutiny pomocí enzymů. Bylo zjištěno, že oxidační slinné enzymy potlačují růst kariogenních ústních patogenů. [BE YOU.] obsahuje glukózooxidázu, přirozeně se vyskytující enzym potlačující dysbiózu zvýšením tvorby slin, a přeměňuje glukózu na peroxid vodíku, který jemně bělí zuby. „Peroxid vodíku a thiokyanatan draselný v zubní pastě podporují laktoperoxidázu, která se přirozeně vyskytuje v ústech,“ říká Dr. Christoph Fiolka, vedoucí řízení chemických produktů ve společnosti Curaden. „Laktoperoxidáza následně vytváří účinný přirozený antibakteriální systém. [BE YOU.] tak jemně bělí zuby, přirozeně brání zabarvení zubní skloviny a přispívá ke zdravému, vyváženému ústnímu mikrobiomu.“

„Neméně důležité je také to, co zubní pasta neobsahuje,“ říká Fiolka. „[BE YOU.] neobsahuje triclosan, mikroplasty ani dodecylsíran sodný (SLS), pěnotvorný prostředek obsažený v mnoha zubních pastách, aby se zabránilo možnému podráždění sliznice ústní dutiny.“

Zubní pastu [BE YOU.] vyvinul CURAPROX, značka pro ústní hygienu společnosti Curaden. Společnost Curaden se sídlem ve švýcarském Lucernu upřednostňuje při vývoji produktů pro ústní hygienu výzkum, vzdělávání a spolupráci s odborníky z oboru. [BE YOU.] je k dostání v lékárnách a online na tomto odkazu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2019 - All rights reserved - Dental Tribune International