Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Nové realistické modely ústní dutiny umožní lepší vzdělávání stomatologů

BIRMINGHAM, Spojené království: Nový výzkum prováděný ve spolupráci s univerzitou v Birminghamu umožní studentům stomatologie trénovat na dentálních modelech, které mají hmatově vlastnosti skutečných úst. Součástí výuky mimo jiné bude, jak používat periodontální sondy pro kontrolu periodontálního onemocnění.

Za projektem stojí Dr. Michael Milward, lektor a čestný konzultant v oboru parodontologie na Fakultě zubního lékařství, Dr. Paul Cooper, profesor biologie ústní dutiny tamtéž a Richard Arm, vedoucí vědecký pracovník na Nottingham Trent University ve Velké Británii. Modely mají realistické dásně a jazyky, aby umožnily studentům bezpečně se naučit zkoumat ústa a zkontrolovat výskyt onemocnění. Jak jazyk, tak dásně jsou vyrobeny ze syntetických gelů a vláken a liší se tvrdostí, aby napodobovaly živé tkáně, zatímco zuby a čelisti jsou vyrobeny z pryskyřice napodobující kosti.

„Tyto modely naplňují dosud neuspokojenou potřebu v zubním vzdělávání a umožní nám lépe připravit naše studenty na klinickou práci,“ uvedl Milward. „Zpětná vazba, kterou jsme obdrželi od studentů a kolegů, byla mimořádně pozitivní a konečná verze již byla zavedena do vysokoškolské výuky,“ pokračoval. „Ačkoli se podobné modely již prodávají, žádné dosud nedovedou napodobit spojení tvrdých a měkkých tkání tak, aby poskytovaly realistický zážitek při výuce.“

Podle Milwarda představuje vývoj těchto modelů obrovský krok kupředu ve stomatologickém vzdělávání a přináší výhody nejen studentům zubního lékařství, pracovníkům ve stomatologii při rekvalifikaci, jakož i pacientům. Cílem vědců je modely dále zdokonalovat, aby umožnily studentům zubního lékařství rozvíjet další klinické dovednosti.

„Cílem je poskytnout studentům psychologickou zkušenost s tím, jaké jsou pocity při výkonu skutečné stomatologie, ale v bezpečném vzdělávacím prostředí,“ řekl Arm. Až dosud nenabídly stávající dentální modely dostatečně realistickou zkušenost, začlenění jazyka pak napodobí studentům překážky, kterým stomatologové čelí a napomůže jim lépe se připravit na jejich první klinické působení.“

Comments are closed here.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International