Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Proč jsou ústní vody důležité pro celkové zdraví a prevenci infekcí

By CURADEN
July 29, 2020

KRIENS, Švýcarsko: Stomatologičtí odborníci hrají důležitou roli nejen pokud jde o zdraví dutiny ústní, ale i celkový stav pohody. To dodává stomatologické péči zvláštní význam, zejména pak při epidemiích, kdy představuje přenos infekce další problémy. Dobrou zprávou je, že zubní lékaři s tím mohou něco dělat.

Jsou dvě fronty, na nichž se ve stomatologické péči odehrává boj proti virovým a bakteriálním infekcím: jednou je samotná zubní ordinace a druhou jsou ústa pacienta. Věnování pozornosti oběma těmto oblastem může výrazně pomoci pacientům být zdraví.

Za prvé, nic nemůže nahradit základní opatření prevence přenosu infekce v zubní ordinaci mezi personálem a pacienty, jako je mytí rukou, nošení ochranných oděvů a pravidelná dezinfekce ordinace.

Za druhé, protože infekce často začínají na měkkých tkáních sliznic dutiny ústní, může udržování zdravých a dobře chráněných úst pacientů poskytnout dobrou dodatečnou úroveň ochrany, především v případě pooperačních stavů a během epidemie.

Jak fungují infekce

Viry a bakterie velmi často vstupují do těla nosem a ústy, přičemž kontaminují slizniční tkáně. Infekce pak postupuje dále a infikuje orgány v různých částech těla. Pokud je však včas zastavena, lze šíření infekce zabránit. A právě zde může pomoci zubní lékař.

Pokud bude pacienty instruovat ke kloktání ústními vodami se správným složením, může jim tak poskytnout důležitou dodatečnou ochranu před virovými a bakteriálními infekcemi. A ačkoli není ochrana hlavním účelem ústních vod, mohou být užitečné při vysoce rizikových situacích, jako je chirurgický zákrok nebo epidemie.

Jak chrání ústní vody ústa

Ne všechny ústní vody jsou vyráběny stejně. Podle toho, jaké složky obsahují, mohou nebo nemusí pomáhat proti virům a/nebo bakteriím.

Pokud jde o ochranu před virovými a bakteriálními infekcemi, existují čtyři důležité složky, které by měl zubní lékař v ústní vodě hledat: chlorhexidin, cyklodextriny, citrox a kyselina hyaluronová s polymery.

Tyto složky fungují stejným způsobem jako dezinfekce budovy: tým se dostaví na scénu a vystříká interiér roztokem, který obsahuje antibakteriální prostředek a polymery. Polymery vytvářejí tenkou ochrannou vrstvu, přičemž aktivní látky bojují se škodlivými mikrobi a rozpouštědla jim v jejich úsilí pomáhají.

V případě ústní vody je situace podobná, protože každá složka hraje svoji roli:

  • chlorhexidin bojuje s bakteriemi, váže se na sliznice a zuby;
  • citrox rozkládá plak a biofilm a napadá buněčné stěny bakterií;
  • cyklodextriny pomáhají deaktivovat viry;
  • polymery vytvářejí ochranný film, aby účinky vydržely déle;
  • kyselina hyaluronová zvlhčuje tkáně sliznic a napomáhá jejich regeneraci.

Ve výsledku pomáhá komplexní péče o tkáně sliznic ochránit pacienta před nákazou. A protože jsou procedury vyplachování ústní vodou rychlé a snadno realizovatelné, lze věřit, že v budoucnu budou pro udržení zdraví pacientů ještě důležitější – zejména v situacích, kdy je sliznice vystavena fyzickému napětí, například po chirurgických zákrocích nebo při virových epidemiích.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International