Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Fluorid z minimálního i dlouhodobého kojení snižuje riziko vzniku zubního kazu, uvádí studie

By Dental Tribune International
September 24, 2019

ADELAIDE, Austrálie: Nedávná studie zkoumala souvislost mezi konzumací fluoridované vody a délkou kojení ve vztahu k vzniku zubního kazu. Závěry naznačují, že konzumace fluoridované vody v dětství může snížit riziko vzniku zubního kazu.

Podle zprávy publikované v Oral health and dental care in Australia: key facts and figures, mělo v roce 2010 zkušenost se zubním kazem v mléčném chrupu 55 procent 6letých dětí. Nový výzkum se zabýval zubním kazem u 5 a 6letých dětí v Austrálii a zkoumal, zda konzumují fluoridovanou vodu nebo byly kojeni a jak dlouho. Studie použila data shromážděná v jedné z největších a nejkomplexnějších populačních studií dětského orálního zdraví v Austrálii, National Child Oral Health Study 2012-14.

Závěry naznačují, že kojení po dobu delší než jeden měsíc až po 24 měsíců lze spojovat s dobrým orálním zdravím. Minimální kojení, které zahrnuje žádné kojení nebo kojení po dobu kratší jednoho měsíce, a dlouhodobé kojení déle než 24 měsíců však lze spojovat se zvýšeným výskytem zubního kazu. Tyto vlivy však byly oslabeny, pokud děti konzumovaly fluoridovanou vodu.

„Kojení je důležité nejen pro celkové zdraví, ale také pro zdraví zubů malých dětí,“ řekl spoluautor Dr. Loc Giang Do, profesor na Fakultě zdraví a lékařských věd Univerzity v Adelaide při Australském výzkumném centru pro populační orální zdraví. „Minimální kojení může u dětí zvýšit riziko vzniku zubního kazu, stejně jako dlouhodobé kojení déle než 24 měsíců,“ dodal. „Potenciální riziko však lze zmírnit pitím fluoridované vody nebo zajištěním toho, aby kojené děti starší 6 měsíců konzumovaly k pití fluoridovanou vodu.“

Podle Doa je v oblastech s fluoridovanou vodou možné doporučit kojení i po věku 24 měsíců, zatímco v oblastech bez fluoridace lze kojení doporučit jen do 24 měsíců věku z důvodu celkového zdraví a vývoje dítěte, ale také z důvodu zdraví zubů. „U malých dětí by se mělo doporučovat používání fluoridované vody z vodovodu,“ prohlásil Do a dodal, že stomatologičtí odborníci by měli podporovat, a i doporučovat matkám kojení.

Studie s názvem „Fluoridated water modifies the effect of breastfeeding on dental caries“, byla publikována online 11. dubna 2019 v časopisu Journal of Dental Research, před zařazením do tištěného vydání.

Comments are closed here.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International