Zubní technici by měli znát hlavně tvar a anatomii zubu – o tom je soutěž Ústecký Dent

Search Dental Tribune

Zubní technici by měli znát hlavně tvar a anatomii zubu – o tom je soutěž Ústecký Dent

E-Newsletter

The latest news in dentistry free of charge.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Ilustrační obrázek - aktivní odkaz na rozhovor naleznete na konci textu (fotografie: redakce časopisu StomaTeam)
Věra Tautová

By Věra Tautová

St. 27 října 2021

save

Na veletrhu PRAGODENT jsme využili příležitosti pohovořit si s odbornou učitelkou VOŠZ a SŠZ v Ústí nad Labem, paní Miroslavou Hnízdilovou, která již 5. rokem pořádá pro studenty oboru zubní technik z celé republiky soutěž Ústecký Dent.

5. ročník soutěže Ústecký Dent se uskuteční 11.–12. ledna 2022 na VOŠZ a SŠZ v Ústí nad Labem. „Na naši soutěž zveme soutěžící studenty ze všech škol naší republiky. Na soutěž vždy přijedou dva soutěžící a jeden vyučující, a aby byla soutěž ještě zajímavější, oslovili jsme i Slovensko, Maďarsko a Německo. Soutěžící z Německa a ze Slovenska se zúčastnili také posledního ročníku,“ prozradila Miroslava Hnízdilová.

A v čem soutěž spočívá? „Je to soutěž v modelovacích technikách, kdy studenti prověřují své dovednosti v modelování sólo zubů z vosku a kreslí většinou okluzní plochu laterálních zubů, přičemž pro každý ročník vybíráme jiný počet zubů a zuby z jiného úseku,“ objasnila pravidla soutěže její hlavní pořadatelka.

Registrace do soutěže právě běží a uzávěrka přihlášek je do konce října. „Vyčkáváme do konce října, protože po covidové odmlce a distanční výuce musí učitelé rychle vybrat soutěžící sami, nebo si musí ještě připravit školní kolo soutěže,“ dodala M. Hnízdilová.

Máte už představu o počtu účastníku v tomto ročníku? „Ano, stejně jako v minulých ročnících, kdy se soutěže zúčastnilo 30–32 studentů. Ze zahraničí k nám v minulosti poprvé zavítala v roce 2018 německá studentka z Berlína a v roce 2020 se zúčastnili zahraniční studenti z německého Hannoveru a ze Slovenska. Nesmím také zapomenout na soutěžící z radlické pražské školy, kde jsou studenti neslyšící a na soutěž pravidelně jezdí se svým tlumočníkem do znakové řeči. Doufám, že přijedou i tentokrát.“

Výherce soutěže vybírá komise, kterou jako pořadatelka sestavujete právě Vy? „Komisi sestavuji z pěti nebo šesti odborníků a když účast přijmou i studenti ze zahraničí, většinou jsou v komisi také učitelé ze zahraničních škol, aby bylo rozhodování vyrovnané.“

Jde o jedinou podobnou soutěž v České republice. S nápadem soutěž realizovat přišla Miroslava Hnízdilová poté, co se studenti z VOŠZ a SŠZ v Ústí nad Labem účastnili soutěže v modelaci keramické korunky pořádané svého času Komorou zubních techniků právě na veletrhu PRAGODENT. „Naši studenti byli v soutěži výborní a následně se úspěšně zúčastňovali také soutěže Škola roku, taktéž pořádané Komorou zubních techniků, kde se soutěžilo v modelaci korunek, můstků, ale i částečných a celkových snímatelných náhrad. Stále jsem si ale říkala, že dnešní trend je naučit studenty modelovat a znát tvar a anatomii zubu, proto jsme zvolili jako téma soutěže kresbu a modelaci anatomie zubů,“ popsala okolnosti vzniku nápadu M. Hnízdilová.

Soutěž Ústecký Dent má pokaždé i výborně zajištěné zázemí, včetně večerního programu pro studenty i jejich doprovod. Jaká je zpětná vazba od účastníků soutěže? „Studenti se na soutěž obvykle těší a je pro ně zajímavé celé klání i ceny, které mohou vyhrát,“ reagovala M. Hnízdilová a pokud jde o ceny pro výherce, jedním dechem dodala: „Když oslovím sponzory, většinou nejúspěšněji tady na PRAGODENTu, ale i jinde, jsou velice vstřícní a pomáhají soutěž dotovat hodnotnými cenami, jako jsou modelovací nástroje, štětce či hygienické pomůcky nebo i školení a pomáhá nám také Ústecký kraj.“

Poslechněte si celý rozhovor na YouTube kanálu Dental Radio StomaTeam:

Převzato s laskavým souhlasem redakce časopisu StomaTeam, autora projektu Dental Radio StomaTeam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

advertisement