Týden čistých zubů 2021

Search Dental Tribune

Týden čistých zubů 2021

E-Newsletter

The latest news in dentistry free of charge.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Týden čistých zubů (fotografie: redakce časopisu StomaTeam)
Irena Čani, redakce časopisu StomaTeam

By Irena Čani, redakce časopisu StomaTeam

Út. 7 září 2021

save

Společnost preventivní stomatologie proškolila dalších 80 odborníků. Už po pětatřicáté se sjeli účastníci Týdne čistých zubů do hotelu Skalský Dvůr na Vysočině, aby prohloubili své znalosti v oblasti orální hygieny.

První Týden čistých zubů proběhl v roce 1997 a v následujícím roce už můžeme mluvit o vzniku naší společnosti,“ přiblížila začátky současná prezidentka MUDr. Blanka Stojanovičová, a dodává: „Iniciátorem byldoktor Sedelmayer a díky jeho filozofii už prošlo Týdnem čistých zubů na čtyři tisíce zubních lékařů a hygienistek. Řada z nich pokračuje členstvím právě ve Společnosti preventivní stomatologie.

Členem SPS se může stát právě jen absolvent Týdne čistých zubů. Následně musí jednou ročně absolvovat recall a nechat si svými kolegy zkontrolovat své praktické dovednosti v profylaxi.

Spolupořadatelem TČZ je od roku 2006 firma Merten Dental, která zajišťuje kongres jak organizačně, tak poskytuje materiály a pomůcky pro výuku. Letos se ve Skalském Dvoře u Bystřice nad Pernštejnem sjelo na 80 zájemců. V rámci jednoho týdne absolvovali každý den 4hodinový blok teoretických přednášek. Po mnoha letech převzala po svém manželovi tuto činnost MUDr. Lucie Sedelmayer a díky ní pokračuje tento boj za proměnu stomatologie od „záplatování“ k postižení příčiny, malhygieny. Pomáhá jí v tom mnoho dalších spolupracovníků, například MUDr. Petr Bednář. V odpoledních hodinách pak následoval praktický výcvik pod dohledem 12 instruktorů Společnosti preventivní stomatologie.

Dvanáct lektorů si mezi sebou rozdělilo účastníky po dvojicích a následoval téměř 90minutový praktický nácvik dovedností orální hygieny. Každý den byl věnován jiné technice: floss, bass, solo a mezizubní kartáčky, což je nejdůležitější pomůcka a technika. Ve čtvrtek následovalo zopakování všech technik. „Zúčastnit se kurzu jsem plánovala dlouhou dobu. Výuka ve škole se orální hygieně věnovala jen okrajově a v průběhu své 10leté praxe jsem měla čím dál silnější pocit, že je tohle téma pro mě a mou praxi důležité. Nechci stále dokola jen opravovat zuby, ale potřebuji vysvětlit pacientům, jak o ně mají správně pečovat. Abych toto dokázala, musel to někdo naučit mě,“ popsala své důvody účasti na TČZ MUDr. Lenka Němcová. „Důležité pro mě bylo, že jsem v rámci odpolední praktické části dostala prostor nejen pro sebe, ale také pro mé děti. Zjistila jsem, jaké jsem dělala chyby, jak k práci s dětmi přistupují profesionálové. V praxi mám spoustu dětí s mezizubními kazy, ale používání mezizubních kartáčků jsem u dětí nepovažovala za nutné. Můj osmiletý syn to teď už zvládá naprosto bez problémů. Já již také vím, jak provést na pacientovi instruktáž a jak ho jednoduše tuto techniku naučit a motivovat ho,“ popsala dále své dojmy MUDr. Němcová s tím, že správná instruktáž je dle ní naprostý základ. „Pacientovi musíte vše ukázat v jeho puse, nemůže si zajít koupit mezizubní kartáček sám, nikdy ho nebude používat správně,“ uzavřela.

Týden čistých zubů není ale jen o získávání nových dovedností, ale je to také společenská událost, setkávání zubních lékařů a hygienistek, kteří si mohou mezi sebou sdílet zkušenosti ze své praxe. Toto každoroční setkání je pak zakončeno čtvrtečním večírkem – letos na téma fauna a flora.

Protože epidemiologická situace nedovolila uskutečnění jarních akcí, byl tradiční jarní recall přesunut právě na víkend po Týdnu čistých zubů. V pátek se tak do stejného hotelu sjelo na 130 členů SPS, aby absolvovalo svou každoroční revizi dovedností. „Recally pořádáme tradičně 3× ročně, aby se na nich dokázali prostřídat všichni členové SPS, kterých je momentálně asi 350. Letos na jaře jsme bohužel akci uskutečnit nemohli, a proto proběhl první až v létě, zato ale za vysoké účasti. Druhý pak plánujeme opět ve Skalském Dvoře na přelomu listopadu a prosince, a to hlavně kvůli zdejší dostatečné kapacitě prostor,“ popsala situaci prezidentka společnosti.

V pátek také proběhla valná hromada Společnosti preventivní stomatologie, která se obvykle koná také na jaře. MUDr. Petr Bednář zde byl jmenován oficiálním zástupcem SPS pro tisk a média, a jako společnost jsme se postavili za jeho odbornou debatu s Doc. Merglovou – Názor MUDr. Petra Bednáře: Zahoďme nefunkční modely prevence postavené na fluoridech a začněme skutečně čistit. V diskuzi budeme pokračovat, momentálně čekáme na reakci v zářijovém vydání LKS, na který hodláme reagovat,“ uzavřela prezidentka MUDr. Stojanovičová.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

advertisement