Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Rozhovor: „Každý vrcholový sport zpravidla vyžaduje vysokou spotřebu cukru“

Sportovní stomatologie je obvykle spojována jen s léčbou sportovních zranění a nehod. Zranění, jako zlomeniny zubů a kostí obličeje, mohou samozřejmě bránit schopnosti sportovce trénovat a soutěžit. Vzhledem k tomu, že léčba a prevence takových orofaciálních poranění je hlavním pilířem této disciplíny, staly se ústřední pomůckou jak pro sportovce, tak pro sportovní stomatology chrániče chrupu. Stejně důležité však je věnovat pozornost onemocněním dutiny ústní, zejména pak u tenistů. Stephane Perez, sportovní zubař v Paříži, vysvětluje, proč tomu tak je.

Doktore Perezi, kdy jste se začal specializovat na sportovní stomatologii?
Se sportovci jsem začal pracovat v roce 1986. Dvacet let jsem byl zodpovědný za zdraví francouzských tenistů. Ve Francii máme zvláštní organizaci: Fédération Française de Tennis (Francouzská tenisová federace). Stará se mimo jiné o zdraví tenistů, čímž je Francie jedinečná. V jiných zemích, jako jsou Spojené státy, tyto federace zdravotní péči o sportovce nepokrývají. Ti si musí zajistit lékařskou péči sami bez jakékoli finanční podpory. Ve Francii jsou sportovci povinni navštěvovat lékaře včetně kardiologů a zubních lékařů. To je praxe posledních 15 let.

Tenisté a další sportovci si také často stěžují na problémy chrupem. Proč je tomu tak?
Vrcholoví sportovci jsou také lidé, nechtějí se starat o své zuby, dokud je nebolí. Nejmladší tenisté, které jsem ošetřoval, byli již ve věku 15 let. Okamžitě jsem diagnostikoval mnoho kazů a důvodem byla konzumace energetických nápojů. Jakmile vstoupili do Francouzské tenisové federace, ihned jsme se snažili zubní kazy ošetřit. V prvním roce jsme ošetřili v ústech každého mužského hráče asi deset kazů. Stav ústní dutiny u žen byl obvykle lepší. Myslím, že tenistka měla běžně asi pět zubních kazů, takže spotřeba cukru byla vyšší u mužů. To je skutečnost, kterou obvykle sděluji svým kolegům v Americké tenisové federaci. Mnozí američtí kolegové tento problém také zaznamenali. Ve všech zemích nebyl cukr nikdy považován za problém, lékaři se zaměřovali pouze na léčbu úrazů. Já však považuji za správné zaměřit se léčbu zubního kazu a ošetření kavit.

Proč tedy sportovci nepřestanou s konzumací sladkých nápojů?
Z podpory konzumace sladkých nápojů mezi sportovci plyne mnoho obchodních zisků. Když jsem se stal členem francouzského olympijského výboru, hlavními společnostmi, které tyto sportovce podporovaly, byly Coca Cola, Haribo atd. O spotřebě cukru jsme nikdy nemluvili. Výbor jsem již opustil, takže o současné situaci nejsem informován. Dalším problémem, kterého jsme byli svědky u atletů, byly zuby moudrosti. Ty jsou nyní považovány také za skutečný problém, který může ovlivnit celkový pocit pohody sportovce.

Od londýnských her roku 2012 si je Olympijský výbor vědom toho, že během olympijských her nejnavštěvovanějšími zdravotnickými zařízeními ve vesnici jsou zubní kliniky, protože základní zdravotní péče je v podstatě bezplatná. Kliniky navštěvují často zvláště sportovci bez zdravotního pojištění a čekají na olympijské hry, aby byli včas ošetřeni. Zubní ordinace jsou v současnosti v podstatě nejnavštěvovanějšími ordinacemi v olympijské vesnici. Všichni zubaři jsou velmi hrdí na to, že dokázali svým lékařským kolegům, že stomatologickou péči potřebuje každý. Jde také o to, že v mnoha zemích původu sportovců je stomatologická péče zanedbávána, a to i přesto, že zdraví ústní dutiny je zásadní pro celkové zdraví.

Mohl byste nám popsat příběh některého z Vašich známých pacientů?
Ano, skvělým příkladem je Andy Murray. Mezi čtvrtfinále a semifinále turnaje Roland Garros měl bolavý zub. Byl to obrovský problém, protože měl velký kaz, který hrozil nebezpečím vzniku abscesu. Šest měsíců před začátkem mistrovství navštívil jiného zubaře. Přišel za mnou a mně se podařilo pouze odstranit bolest, nic jiného. V té době jsem nebyl schopen poskytnout mu plnou léčbu a injekce, protože některé léky mohou být považovány za doping. Byl jsem tedy povinen udělat to nejlepší, co jsem mohl. Kvůli mně neprohrál, ale jeho zkažený zub rozhodně k jeho ztrátě přispěl. Tehdy ukončil tiskovou konferenci, protože musel jít ke zubaři. Jeden novinář napsal, že je to skandální, když jde raději k francouzskému než k anglickému zubnímu lékaři. Pozoruhodné, že? Dobře, pečuji i o jiné špičkové sportovce, ale o nich samozřejmě nemůžu mluvit.

Proč se zajímáte o tenis?
Hrával jsem tenis. Je to můj oblíbený sport. Je to ale také jeden ze sportů s nejvyšším výskytem zubních kazů. Ostatní týmy mají speciální zubní lékaře, takže o těchto disciplínách mnoho nevím. Šermíři však obvykle mají také problémy s kazy. Pijí hodně kyselých nápojů, aby si udrželi koncentraci. Někdy mají jen desetiminutové přestávky a jeden bod může vést ke ztrátě celého zápasu. Každý intenzivně provozovaný sport obvykle vyžaduje vysokou spotřebu cukru. V důsledku toho je problémem eroze.

Co můžete dělat v oblasti profylaxe?
Všichni sportovci chápou problém špatného zdraví ústní dutiny a jejího vlivu na svalová onemocnění. Nicméně, ne každý chce i přes tato rizika k zubnímu lékaři jít. Co dělám je, že komunikuji se svými kolegy a vysvětluji jim psychologii sportovců. Řeknu jim, jak mohou těmto sportovcům vysvětlit preventivní péči. Hlavní, co vysvětluji jsou dovednosti, které musí sportovec mít, aby mohl být úspěšný, například disciplína a schopnost soustředit se.

Samozřejmě bychom mohli usilovat například o větší počet preventivních ošetření s fluoridem, ale ve Francii máme problém, že prevence není hrazená. A pouze tři sportovní disciplíny mají peníze: fotbal, tenis a golf. Všichni ostatní sportovci nevydělávají dost peněz, a proto si nemohou preventivní léčbu dovolit. Je zajímavé, že americký olympijský výbor se spolu s vládou rozhodl, že stomatologická péče je daňově uznatelná. To je obrovský krok kupředu.

Co můžete svým kolegům zubním lékařům doporučit, pokud pečují o sportovce?
Doporučuji, aby měli ke každému sportu odlišný postoj a zjistili si o té které disciplíně co nejvíce. Také musí vědět o konzumaci cukru a být si vědomi významu ochranných prostředků, jako jsou chrániče chrupu. V neposlední řadě by se tito zubní lékaři měli také účastnit tréninků, aby viděli, co sportovci dělají. Nejdůležitější věcí je však být vůči sportovcům empatický. Naštěstí máme mnoho zubních lékařů, kteří profesionálně nebo rekreačně sport také praktikují.

Během zápasu je nejdůležitější vypláchnout si po konzumaci energetických nápojů ústa vodou. To zastaví většinu kyselého účinku nápoje. Lze si všimnout i sportovců, kteří po vypláchnutí vodu vyplivují, protože jí nechtějí konzumovat příliš mnoho.

Vede dobré orální zdraví k lepšímu výkonu?
Zdravá ústní dutina nebolí! Ale nemyslím si, že můžeme zlepšit výkon sportovce. Můžeme jen zajistit jejich ústní pohodu. Bych byl velmi rád, kdyby sportovci navštěvovali zubního lékaře preventivně alespoň jednou ročně. Neměli bychom být považováni jen za techniky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International