Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Nový metodický pokyn doporučuje při bolesti zubů nadřadit léčbu antibiotikům

By Dental Tribune International
December 12, 2019

Nový metodický pokyn ADA (Americká dentální asociace), který doporučuje při bolesti zubů jinak zdravých dospělých pacientů nadřadit ošetření předepsání antibiotik může být impulsem potřebným k zastavení nadměrného předepisování antibiotik. (Fotografie: Pressmaster/Shutterstock)

CHICAGO, USA: Je naprosto nezbytné zasáhnout v boji proti nadměrnému předepisování antibiotik a následnému vývoji bakterií rezistentních vůči antibiotikům. ADA (Americká dentální asociace) zveřejnila nový metodický pokyn, který doporučuje, aby se antibiotika nepoužívala ve většině případů bolesti hlavy, a může tak být podnětem potřebným pro dosažení zdravé změny, pokud jde o problém s příliš četným předepisováním antibiotik. Podle ADA je tento krok v souladu se závazkem týkajícím se výzvy americké vlády v problematice antimikrobiální rezistence.

„Antibiotika jsou samozřejmě nesmírně důležitým léčivem,“ řekl dr. Peter Lockhart, předseda odborné rady ADA, který tento pokyn vytvořil a profesor výzkumu v Atrium Health’s Carolinas Medical Center. „Je však velmi důležité, abychom antibiotika používali moudře, aby byla i nadále účinná tam, kde je to nutné.“

Podle ADA zdravým pacientům s bolestí zubů lépe poslouží stomatologické ošetření. Nový metodický pokyn doporučuje na většinu pulpálních a periapikálních bolestivých stavů použít v případě namísto antibiotik volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetominofen a ibuprofen.

„Pokud není stomatologické ošetření ihned možné a pacient má příznaky a projevy jako je horečka, otok lymfatických uzlin nebo extrémní únava, může být nezbytné antibiotika předepsat,“ řekl Lockhart. „Ve většině případů, kdy trpí dospělí bolestí zubů a mají k dispozici stomatologické ošetření, však mohou antibiotika způsobit více škody než užitku.“

Metodický pokyn s názvem „Evidence-based clinical practice guideline on antibiotic use for the urgent management of pulpal- and periapical-related dental pain and intraoral swelling: A report from the American Dental Association“ byl zveřejněn v listopadu 2019 v časopisu Journal of the American Dental Association.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International