Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Nové důkazy potvrzují dlouhodobé výhody používání elektrického zubního kartáčku

By Oral-B
November 22, 2019

SCHWALBACH, Německo / GREIFSWALD, Německo: Nová studie ukázala, že dlouhodobé používání elektrického zubního kartáčku zpomaluje vývoj periodontálního onemocnění a pomáhá zabránit ztrátě zubů. Jak naznačuje 11letá studie založená na pozorováních, uživatelé elektrických zubních kartáčků vykazují o 20 procent menší ztrátu zubů než uživatelé ručních zubních kartáčků. Pro jednoho ze světových lídrů na trhu s elektrickými zubními kartáčky, Oral-B, výsledky potvrzují snahu společnosti o zlepšení periodontálního zdraví prostřednictvím odstraňování plaku.

Na základě údajů o 2819 subjektech ze Studie zdraví v Pomořansku, a typu zubního kartáčku coby působící proměnné, byl vědci z Univerzity v Greiswaldu v Německu analyzován stav parodontu, zubní kaz a ztráta zubů. Celkově studie zjistila, že používání elektrických zubních kartáčků zlepšuje periodontální zdraví díky odstranění plaku, což vede k menší hloubce chobotů a klinické ztrátě závěsného aparátu zubu. U uživatelů elektrických zubních kartáčků bylo také zjištěno, že mají o 20 procent více zubů než uživatelé ručních zubních kartáčků. Vědci proto došli k závěru, že lze doporučit hojnější používání elektrických zubních kartáčků.

Kromě přínosů pro orální zdraví zjistila studie také vzrůstající oblibu elektrických zubních kartáčků. Na začátku 11leté studie používalo elektrický zubní kartáček 18 procent účastníků. Ke konci studie toto číslo vzrostlo na 37 procent. Tento trend je podpořen skutečností, že se mezi lety 2012 a 2016 rozrostl trh s elektrickými kartáčky o 6 procent.

Dr. Anja Carina Borerová, vedoucí odborných a vědeckých vztahů v Oral-B pro Evropu, Střední východ a Afriku, ve svém vyjádření uvedla: „Jsme rádi, že naše úsilí propagovat čištění zubů elektrickým kartáčkem, coby způsobu, jak zlepšit orální zdraví, a zvláště zdraví dásní, je nyní podpořeno dlouhodobou vědeckou studií. Dokazuje to, co již naznačilo více než 150 klinických studií, mezi pacienty se dále bude šířit trend zvolit si špičkové elektrické zubní kartáčky s technologií oscilující rotace.“

Jako lídr na trhu v této oblasti spojuje Oral-B tyto pozitivní výsledky s osvědčenou technologií oscilující rotace. Její účinnost vychází z pohybů ve 3D a malé, kulaté hlavy kartáčku. To umožňuje odstranit až o 100 procent více plaku i v těžko přístupných oblastech. Již potřetí byla převaha elektrických zubních kartáčků nad ručními potvrzena renomovanou organizací Cochrane – mezinárodní, nezávislý institut, který vyhodnotil 51 klinických studií s 4624 účastníky. Výsledky potvrdily, že elektrické zubní kartáčky s oscilující rotací ve srovnání s ručními zubními kartáčky účinněji redukují plak, prokazatelně zlepšují orální a gingivální zdraví, a to jak krátkodobě, tak dlouhodobě.

Studie s názvem „Long-term impact of powered toothbrush on oral health: 11-year cohort study“ byla zveřejněna online 22. května 2019 v časopisu Journal of Clinical Periodontology, před zařazením do tištěného vydání.

Comments are closed here.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International