Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Nanodiamanty mohou napomoci zhojení po ošetření kořenových kanálků

By Dental Tribune International
February 05, 2019

LOS ANGELES, USA: Kalifornští vědci nedávno pracovali na drobném, ale silném spojenci, který by pomohl zabránit infekci po ošetření kořenových kanálků. V klinické studii bylo zjištěno, že nanodiamanty chrání dezinfikované kořenové kanálky po odstranění nervu a dřeně, čímž se zlepšuje pravděpodobnost úplného zotavení. Zjištění lze považovat za milník pro použití nanodiamantů u lidí.

Nanodiamanty jsou částice složené z uhlíku a jsou tak malé, že do hlavičky špendlíku by se jich vešly miliony. Podobají se fotbalovým míčům, ale povrch je složen z malých plošek, podobně jako u skutečných diamantů, které umožňují částicím dodat na potřebné místo širokou škálu léků či kontrastních látek.

„Využití jedinečných vlastností nanodiamantů v klinické praxi může pomoci vědcům, lékařům a zubním lékařům překonat klíčové výzvy, které se dotýkají řady oblastí zdravotní péče, včetně orálního zdraví, například díky zlepšení hojení lézí“, řekl Dr. Dean Ho, profesor orální biologie na Stomatologické fakultě při UCLA, spoluautor studie.

Výzkumníci použili gutaperču obohacenou nanodiamanty (NDGP) u tří pacientů, kteří podstoupili ošetření kořenových kanálků. Testy na implantovaném materiálu potvrdily, že NDGP je odolnější vůči ohybu a lomu než konvenční gutaperča. Zhojení proběhlo u všech tří pacientů řádně, bez neobvyklé bolesti nebo infekce.

„Tato studie potvrzuje pro řadu postupů obrovský příslib využití nanodiamantů k překonání překážek, od obzvláště náročných endodontických případů až po ortopedii, tkáňové inženýrství a další,“ řekl prof. Mo Kang, spoluautor studie a profesor endodoncie na UCLA.

Studie pod názvem „Clinical validation of a nanodiamond-embedded thermoplastic biomaterial“ („Klinické potvrzení vlastností termoplastického biomateriálu s přídavkem nanodiamantů“) byl publikován v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences dne 23. října 2018.

Comments are closed here.

© 2019 - All rights reserved - Dental Tribune International