Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Kazuistika představuje vzácný výskyt retinovaného zubu v nosní dutině

AARHUS, Dánsko: Ve světě medicíny se kromě každodenních diagnóz vyskytují i skutečné rarity. To platilo pro pacienta na Oddělení otorhinolaryngologie, chirurgie hlavy a krku fakultní nemocnice v Aarhusu. Po dvou letech ucpaného nosu, rýmy a ztráty čichu lékaři zjistili, že příčinou těchto příznaků byl retinovaný zub rostoucí v jeho nosní dutině.

Snímek z počítačové tomografie 59letého pacienta odhalil hmotu pokrytou hlenem na spodině jeho nosní dutiny. V důsledku toho se lékaři domnívali, že pacient měl buď dermoidní cystu – útvar, se kterým se někteří lidé rodí a který obsahuje struktury, jako jsou vlasy, zuby, tekutiny nebo kožní žlázy – nebo retinovaný zub.

Lékařský tým se rozhodl provést chirurgickou extrakci za použití endoskopu. Vyšetření extrahované tkáně odhalilo retinovaný zub, který byl zakryt zanícenou nosní tkání.

Obvykle je takový stav způsoben poraněním, infekcemi z cysty nebo vývojovými poruchami, jako je rozštěp rtu nebo rozštěp patra, ale pro tento konkrétní případ neměli lékaři zřejmé vysvětlení, jak uvedli ve své zprávě.

„Náš pacient měl s největší pravděpodobností intranasální retinovaný zub po většinu svého života, ale symptomy se projevily teprve později,“ uvedl spoluautor Dr. Milos Fuglsang, který provedl extrakci zubu.

Podle časopisu British Medical Journal (BMJ) bylo v období od roku 1959 do 2008 zaznamenáno pouze 23 pacientů, u kterých došlo k podobné situaci. Objevuje se nejčastěji u mužů a častěji u dospělých než u dětí. Pro Fuglsanga to byl první případ svého druhu v jeho lékařské kariéře.

Kazuistika pod názvem „Retained tooth in the nasal cavity: A rare cause of nasal congestion“ („Retinovaný zub v dutině nosní: Vzácná příčina neprůchodného nosu“) byla zveřejněna dne 21.února 2019 v BMJ Case Reports.

Comments are closed here.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International