Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Studie poukazuje na potenciál extraktu z bobulí v boji proti zubním bakteriím

BRISBANE, Austrálie: Nedávná studie poukazuje na to, že koncentrované extrakty z plodů bohatých na polyfenol, jako jsou brusinky a borůvky, by mohly být prospěšné pro boj proti některým bakteriím v zubním plaku. Výsledky výzkumu provedeného na Queenslandské univerzitě v Brisbane a Univerzitě v Bristolu ve Velké Británii poukazují na potenciál brusinkových fenolů zmírňovat patogenitu zubního plaku.

Cílem studie bylo pokračovat v testování přírodních složek z ovoce jako inhibitorů bakterií a dále zkoumat jejich účinky na zdraví ústní dutiny.

Výzkumníci testovali vysoce kvalitní extrakty, připravené jako bioaktivní molekuly z brusinek, borůvek a jahod, jakož i kombinaci tří výtažků z bobulí zvanou Orofenol, na biofilmech Streptococcus mutans stáří 24 hodin a porovnávali jejich účinky na ústní prostředí.

Studie zjistila, že vyšší koncentrace brusinkového extraktu významně snížily bakteriální metabolickou aktivitu, produkci kyselin a stejně tak množství bakteriálních exopolysacharidů, což vedlo k méně kompaktní struktuře zkoumaného biofilmu. Orofenol měl také významný vliv, byl ale o něco nižší než u brusinek samotných. Borůvkový extrakt významně snížil metabolickou aktivitu a tvorbu kyselin pouze v nejvyšší koncentraci, významně však neovlivnil množství bakterií či strukturu biofilmu. Extrakt z jahod neměl na bakteriální aktivitu podstatnější vliv. Žádný z extraktů však bakterie neusmrtil.

Pokračující výzkum se bude zabývat dalšími ovocnými výtažky a jejich vlivem na orální zdravotní péči a kontrolu bakterií.

Studie pod názvem „Inhibitory effects of fruit berry extracts on Streptococcus mutans biofilms“ („Inhibiční účinky výtažků z bobulí ovoce na biofilmy Streptococcus mutans„), byla publikována online v časopisu European Journal of Oral Sciences dne 28. prosince 2018.

Comments are closed here.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International