Search Dental Tribune

Ozvěny veletrhu IDS 2021

E-Newsletter

The latest news in dentistry free of charge.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Fotografie: Dental Tribune International
Věra Tautová, Irena Čani (redakce StomaTeam)

By Věra Tautová, Irena Čani (redakce StomaTeam)

Út. 12 října 2021

save

IDS 2021, v odloženém podzimním termínu 22.–25. 9. 2021, se zúčastnilo celkem 830 vystavovatelů z 59 zemí světa. Stánky jednotlivých společností obsadily plochu o rozloze 115 000 metrů čtverečních. Veletrh navštívilo zhruba 23 000 lidí ze 114 zemí světa.

Kvůli řadě omezení v době trvání pandemie onemocnění COVID-19, byla u 39. ročníku mezinárodního dentálního veletrhu IDS od samého počátku očekávána nižší účast návštěvníků. Ze stejných důvodů oznámila řada největších dentálních společností, že se nebudou veletrhu přímo účastnit. Na počtu vystavovatelů i návštěvníků se podepsaly také omezené možnosti cestování z některých zemí a přísné hygienické podmínky na stáncích. Do poslední chvíle nebylo možno ani podávat občerstvení a k uvolnění došlo až několik dní před otevřením bran veletrhu. Pro srovnání, IDS 2019 se zúčastnilo rekordních 2 328 vystavovatelů a více než 160 000 návštěvníků z celého světa. Výstavní plocha zabírala neuvěřitelných 170 000 m2.

Dojmy vystavovatelů i návštěvníků byly značně odlišné. Všichni se sice většinou shodli v tom, že účast byla lepší, než očekávali. O skutečném nadšení se ale mluvit nedá.

Mezi zahraničními vystavovateli se neztratilo ani několik z České a Slovenské republiky. Jednou ze stálic, která se účastní IDS už od roku 1999, je slovenská společnost Ekom spol. s r.o., přední výrobce kompresorů. „Vzhľadom na COVID-19 pandémiu sme zvážili výšku investície do stánku a taktiež sa obmedzil počet Ekom zamestnancov zúčastňujúcich sa výstavy. Zo 6 ľudí, ktorí štandardne na IDS na stánku pracujú, sme tento rok mali polovicu,“ komentovala účast na IDS ředitelka pro prodej a marketing, Tatiana Miklovičová a dále dodává: „Očakávania boli pesimistické. Návštevnosť výstavy bola veľmi nízka, rovnako ako účasť vystavovateľov. Avšak kontakty, ktoré sme počas výstavy získali, sa javia perspektívne. Čiže ako existujúci, tak i potenciálni obchodní partneri prišli pripravení a vedeli, čo potrebujú na výstave nájsť, prípadne vyriešiť. Všeobecne tento ročník IDS bol výrazne podpriemerný a nemal medzinárodný charakter, pre ktorý je IDS natoľko atraktívny pre výrobcov.

Ekom na veletrhu představil svou novinku – polosuché odsávání linie DO3 k zubním soupravám, které bude brzy ve více provedeních a v sériové výrobě, a také novou generaci absorpčních sušiček ADM řízených elektronikou s různými úrovněmi sušení a filtrace stlačeného vzduchu. „Všeobecne nálady na trhu sú opatrné. Väčšina výrobcov sa pomerne dobre vyrovnala s obmedzeniami kvôli COVID-19. Optimistickejšiemu výhľadu momentálne bráni nestabilita cien komponentov a problémy v ich dodávkach a v logistike ako takej,“ uzavřela své hodnocení veletrhu a situace ve stomatologii Tatiana Miklovičová.

Slovenský výrobce dentální techniky Chirana vystavoval na výstavě IDS poprvé už v roce 1995 a to na stánku svého obchodního partnera Chirana Deutschland. Podruhé to bylo v roce 1999 pod firmou Chirana Export Import a od roku 2001 vystavuje pravidelně každý rok přímo jako výrobce.

S ohledem na situaci a odhadovanou návštěvnost jsme zmenšili plochu stánku téměř o 40 %. Počet vystavovaných zubních souprav jsme snížili na polovinu, tedy na 3. Po některé roky jsme vystavovali až 7 zubních souprav. Novinku chystáme, ale vzhledem k tomu, že většina našich obchodních partnerů už dopředu ohlásila svoji neúčast na výstave IDS, rozhodli jsme se novinky na této výstavě neprezentovat,“ řekl vedoucí vývoje dentální techniky a člen představenstva Mirko Němý.

Že bude návštěvnost nízká jsme předpokládali. Ve skutečnosti to bylo ještě horší. A nemluvím o návštěvnosti na našem stánku, ale na celé výstavě. Nejen stánky, ale i chodby zely prázdnotou. Mimoevropských návštěvníků přijelo z pochopitelných důvodů minimum. Přes to všechno jsme na stánku přivítali několik zajímavých návštěvníků, se kterými se nám snad do budoucna podaří rozběhnout zajímavou spolupráci. Proto je nyní ještě předčasné hodnotit výstavu IDS z hlediska kvality dosažených výsledků. Nemohu nezmínit také setkání s mnohými našimi současnými, především evropskými, obchodními partnery, kteří se nebáli cestovat a přijeli nás navštívit,“ hodnotil dále veletrh Mirko Němý.

Dlouholetým vystavovatelem na IDS je také společnost LASAK s.r.o., která oproti roku 2019 svůj stánek opět o něco zvětšila. „Naše produktové portfolio jsme rozšířili o plně a pilotně navigovanou chirurgii BioniQ a univerzální titanové báze Uni-Base, které umožňují proteticky řízené individuální ošetření za pomoci implantátů s maximální mírou flexibility a efektivity,“ řekl k expozici LASAKU obchodní zástupce Jan Macháček a zároveň dodal: „Bylo znát, že výstava je významně menší, a že ji navštívilo méně návštěvníků, než tomu bylo při několika předchozích ročnících. Milým překvapením naopak bylo, že jednání s našimi zahraničními partnery a distributory bylo možno realizovat v téměř normálním rozsahu, podobně jako tomu bývalo dříve.

Češtinu byl slyšet také na stánku DentalMonitoring, kde se představoval produkt pro vzdálené monitorování pacientů. Společnost založená v roce 2014 nabízí pro ortodontisty a zubní lékaře inovativní řešení a je průkopníkem vzdáleného monitorování zubní péče pomocí umělé inteligence (AI). „Ukázalo se, že digitalizace přitahuje hodně lidí a mohu říct, že na našem stánku bylo i přes nevelkou návštěvnost IDS stále plno. Dotazy i diskuze lékařů ukazovaly na fakt, že v digitalizaci je budoucnost a že tudy povede cesta,“ hodnotil IDS Business Development Manager CEE, Radim Mikeš.

Podle Olivera Frese, generálního ředitele společnosti Koelnmesse, veletrh IDS 2021 jasně ukázal optimistického ducha v oboru: „Všichni vystavovatelé a návštěvníci byli viditelně potěšeni, že mohli opět navazovat osobní kontakty, vyzkoušet si produkty naživo a prohloubit osobní vztahy na četných networkingových akcích na konci veletržního dne. Veletrh IDS 2021 proto hraje velmi významnou roli v oživení oboru a samozřejmě i v oživení veletržního průmyslu jako celku. IDS 2021 je navíc prvním IDS, který se konal hybridním způsobem. To znamená, že na jedné straně bylo fyzické místo pro setkávání zde v Kolíně nad Rýnem ve výstavních halách, a kromě toho fungovala také digitální platforma IDSconnect s dalšími možnostmi prezentací a navazování kontaktů, která byla velmi dobře přijata.

Na platformě IDSconnect se denně představilo 77 vystavovatelů ze 16 zemí světa s celkem 88 příspěvky a vysílacím časem 1.310 minut. Prostřednictvím této platformy byl živě přenášen také souhrnný program akcí IDS, jako je předávání ceny „Impression Award“ iniciativy ProDente, slavnostní předávání ceny Gysi Award Sdružení německého cechu zubních techniků nebo program Německého svazu zubních lékařů. Všechny digitálně zveřejněné přednášky, pořady a prezentace budou k dispozici i zpětně „na vyžádání“.

Heikki Kyöstilä, prezident společnosti Planmeca Oy: „Z IDS 2021 jsem měl pocit téměř normální. Podle mého názoru probíhá IDS překvapivě dobře – přibližně stejně jako obvykle. Nový termín konání veletrhu v září se ukázal jako nejlepší volba. Přátelé a zákazníci přicházeli pozdravit nebo se rozhodnout a zakoupit si nové vybavení. Návštěvníků nebylo tolik jako v roce 2017 nebo 2019 a i do budoucna očekávám, že IDS bude o něco menší než v minulosti. I nadále však budeme v Kolíně nad Rýnem navazovat a udržovat intenzivní komunikaci, která je palivem pro inovace a úspěch.

Torsten Fremerey, generální ředitelEMS Electro Medical Systems GmbH: „Je pro nás velkým potěšením, že můžeme na IDS konečně opět živě představit veřejnosti naše inovace v oblasti ošetření řízeného biofilmem (GBT). Je skvělé vidět velký zájem o naše inovace týkající se protokolu GBT a oslavit dentální veletrh naživo s odborným publikem. Účast na IDS 2021 je pro EMS velkým úspěchem. Silná zpětná vazba od našich zákazníků potvrzuje, že GBT je nejlepší profylaxe vůbec. Rozhodnutí o výrazné účasti na IDS 2021 bylo pro EMS přesně to pravé.

Společnost Align Technology a exocad se představil interaktim sttánkem, ve kterém představila celé portfolio produktů a služeb. Přítomnost společnosti Align na IDS se nesla v duchu hybridní expozice, s fyzickým prostorem a s virtuálními expozicemi navrženými speciálně pro ty, kdo se veletrhu zúčastnili digitálně. Virtuální platforma doplňovala fyzický zážitek z akce tím, že umožňovala přístup k sérii seminářů a technických přednášek, na nichž se mohli návštěvníci seznámit se značkami a technologiemi společnosti Align.

Účastníci veletrhu IDS 2021 se mohli seznámit s inovacemi společnosti Align, včetně systému Invisalign Go Plus – nejnovějšího přírůstku do portfolia pro praktické zubní lékaře určeného pro lehké i složitější případy. Účastníci měli také možnost vidět, jaké digitální postupy práce digitální platforma Align umožnuje pro systém Invisalign, stejně jako intraorální skenery iTero a patentované digitální nástroje, jakými jsou virtuální řešení pro kontinuitu péče o stávající pacienty. Společnost Align navíc představila své komplexní pracovní postupy, včetně postupů pro ortodoncii, a softwarová řešení od exocad pro záchovnou stomatologii. „Jsme odhodláni poskytovat dlouhodobá, flexibilní řešení, která pomohou zubním lékařům používat systém Invisalign a skenery iTero k dosažení předvídatelných a efektivních výsledků léčby a vytvářet u pacientů pozitivní zkušenosti,“ řekl Markus Sebastian, senior viceprezident a výkonný ředitel společnosti Align Technology pro oblast EMEA.

Na 40. ročník veletrhu IDS se můžete těšit v termínu 14.–18. 3. 2023!

Zdroje: english.ids-cologne.dede.dental-tribune.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *