Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

European CanCer Organisation se zabývá rakovinou související s HPV

By Dental Tribune International
January 13, 2020

BRUSEL, Belgie/RUGBY, Velká Británie: Na nedávném evropském summitu 2019 organizace European CanCer Organisation (ECCO) schválil výbor ECCO Oncopolicy Committee usnesení, že by do roku 2030 měly všechny evropské země zavést účinné strategie k odstranění rakoviny způsobené lidským papillomavirem (HPV). Onemocnění se může projevit mnoho let po nákaze HPV, který je hlavní příčinou rakoviny dutiny ústní, zejména u mladých lidí, a incidence v celé Evropě neustále roste.

Usnesení bylo vypracováno organizací ECCO ve spolupráci s několika členskými společnostmi a řadou dalších externích partnerů a začátkem roku 2019 mu předcházelo období veřejné diskuze. Usnesení podporuje popsané cíle 90-70-90 Světové zdravotnické organizace (WHO) a uvedené v návrhu Globální strategie k odstranění rakoviny děložního čípku jako problému veřejného zdraví, jejímž cílem je, aby do roku 2030 bylo:

  • 90 % dívek do 15 let věku plně očkovaných vakcínou proti HPV;
  • 70 % žen ve věku 35 až 45 let podrobených screeningu za použití vysoce přesného testu; a
  • 90 % žen s diagnostikovanou rakovinou děložního čípku léčeno a ošetřeno.

Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku jsou spojeny s HPV, který také hraje roli u téměř 70 % rakovin dutiny ústní. Ačkoli řada evropských zemí nabízí screening rakoviny děložního čípku a jsou rozšířené i programy vakcinace proti HPV, několik z nich, včetně Německa a Francie, uvádí, že podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu chorob je využití vakcinace proti HPV nižší než 50 %.

Některé evropské země, včetně Rakouska, Chorvatska a Velké Británie, nedávno rozšířily programy vakcinace proti HPV na dospívající chlapce i dívky.

„Rakoviny a onemocnění způsobené HPV postihují každoročně v celé Evropě stovky tisíc lidí,“ řekl Dr. Nigel Carter, OBE, generální ředitel Nadace orálního zdraví.

„Máme nyní účinné očkování, které může lidi před HPV ochránit, ale většina zemí v celé Evropě i přesto chlapce a dívky zatím neočkuje,“ dodal.

„Září, kdy Velká Británie rozšířila očkování proti HPV na chlapce, bylo v poslední době jedním z nejdůležitějších a nejvýznamnějších milníků v oblasti veřejného zdraví. Bylo to rozhodnutí, které zachrání tisíce životů. Je zapotřebí očkování rozšířit po celé Evropě,“ uzavřel Carter.

Usnesení ECCO k HPV je k dispozici zde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International