Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

3D tiskárna – budoucnost stomatologie

By SmarTech
May 29, 2020

Ačkoliv byl 3D tisk objeven v roce 1984, lze říci, že ve stomatologii jde o novou technologii. Od počátku existence se prostorový tisk rychle rozvíjí. Vznikají nové výrobní techniky, materiály a tím více oborů odkrývá potenciál této technologie.

Podle zprávy připravené firmou SmarTech je stomatologie jednou z nejvíce se rozvíjejících odvětví v oblasti 3D tisku. Už několik let jsou na trhu nabízeny speciální tiskárny pracující s technologií DLP, která si rychle získala mnoho příznivců z řad lékařů a zubních techniků. Uvedená technika tisku dovolila zachovat nezvykle precizní výsledek tisku, a tak značně urychlit čas výroby.

DLP nebo SLA?

V nabídce tiskáren určených pro stomatologii se můžeme setkat s velkou rozdílností v ceně zařízení. Ta se obvykle odvíjí od použitých technologií. V metodě SLA se využívá laserový paprsek, který sleduje definovanou dráhu a který vytvrzuje objekt. V technologii DLP je celá vrstva objektu vytvrzována v jedné chvíli, což pozitivně ovlivňuje dobu tisku. Technologie DLP navíc garantuje lepší kvalitu výtisků nevelkých rozměrů, díky tomu je perfektním řešením pro stomatologii.

Co můžeme vytisknout?

Spolu s nárůstem prodeje tiskáren pro stomatologii výrobci neustále uvádí na trh nové pryskyřice, díky kterým můžeme vytvářet stále nové produkty a rozšiřovat svoji nabídku. Současně se můžeme setkat s pryskyřicemi mimo jiné k výrobě modelů, implantologických šablon, individuálních lžiček, dlah, dočasných i stálých náhrad. Avšak mělo by se pamatovat na to, že výběr materiálů není největší překážkou, protože daný materiál je možno použít mnoha způsoby. Všechno je otázkou naší představivosti.

Čas a cena výroby

Podstatnými výhodami 3D tisku jsou krátký čas a nízké náklady výroby. Představme si implantologickou šablonu, která vzniká během dvaceti minut a stojí nás 30 Kč. Zní to iracionálně, je to tak? Chyba lávky. Většina výtisků používaných ve stomatologii vzniká v čase kratším než 30 minut a cena materiálu potřebného k jejich výrobě zřídka přesahuje cenu 60 Kč. Z širší perspektivy v jistých případech můžeme snížit počet návštěv pacienta v ordinaci, například vytisknutím individuální lžíce na místě.

 

Zaujal vás tento článek?

Další zajímavé články naleznete v časopisu Digital CZ/SK 1/2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International