Výzkum má osvětlit resistenci orální flóry vůči antiseptikům

Search Dental Tribune

Výzkum má osvětlit resistenci orální flóry vůči antiseptikům

Hlavním záměrem výzkumného projektu financovaného Německou nadací pro výzkum (DFG) bude zjistit, jak vzniká resistence orální flóry vůči orálním dezinfekčním prostředkům. (Fotografie: Loucha Reengchay/Shutterstock)

Út. 21 ledna 2020

uložit

FREIBURG/REGENSBURG, Německo: V posledních dvaceti letech byla mnohokrát zkoumána resistence vůči antibiotikům a je nadále předmětem veřejné diskuze. Resistenci vůči antiseptikům, lokálně působícím dezinfekčním prostředkům, je však věnována mnohem menší pozornost. Vědci z Lékařského centra univerzity ve Freiburgu a Fakultní nemocnice v Regensburgu proto nyní zkoumají, jak tato resistence vzniká v případě kariézního patogenu Streptococcus mutans a zda by také mohla vést k resistenci vůči antibiotikům.

V příštích třech letech obdrží vědci na výzkum finanční částku 664000 € od Německé nadace pro výzkum (Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG). Za využití vybraných druhů bakterií a vzorku pacientů budou vědci zkoumat, jak se mění mikroorganismy orální flóry při léčbě chlorhexidinem.

„Naším cílem je porozumět vzniku resistence orálních bakterií vůči chlorhexidinu, a to jak na úrovni genomu, tak s ohledem na změny v metabolismu bakterií,“ řekl prof. Ali al-Ahmad, vedoucí výzkumné skupiny na Oddělení operativní stomatologie a parodontologie Lékařského centra univerzity ve Freiburgu. Projekt povede ve spolupráci s dr. Fabianem Cieplikem, vedoucím lékařem na Oddělení operativní stomatologie a parodontologie Fakultní nemocnice v Regensburgu. „Jednou z otázek projektu k zodpovězení je, zda mohou ke vzniku resistence přispět i volně prodávané ústní vody na bázi chlorhexidinu,“ řekl Cieplik.

Obě skupiny vědců budou pomocí různých metod zkoumat, zda je resistence vůči chlorhexidinu spojena s resistencí vůči antibiotikům – tzv. zkřížená resistence. „V budoucnu bychom měli být schopni individuálně rozhodnout, kdy použít širokospektrální antiseptikum a kdy stačí alternativní léčiva vysvětlil al-Ahmad.

Kromě toho bude využíván speciální genetický test, komparativní metagenomická analýza. Pomocí této metody se bude zkoumat, zda se vlivem antiseptika změní složení celé bakteriální orální flóry pacientů, kteří musí používat chlorhexidin z důvodu chirurgického zákroku v ústech delší dobu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

advertisement
advertisement