Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Vědci odhalili, jak mohou orální bakterie ovlivňovat agresivitu rakoviny tlustého střeva

NEW YOR, USA: Rizik spojených se špatným orálním zdravím je mnoho. Vědci již dříve zjistili, že zhruba třetina kolorektálních karcinomů je spojena s bakterií Fusobacterium nucleatum. V nové studii vědci z Columbia University College of Dental Medicine, New York, zjistili, jak může bakterie F. nucleatum urychlovat rozvoj tohoto typu rakoviny.

Rakovina tlustého střeva je v USA druhou hlavní příčinou úmrtí souvisejících s rakovinou. Vědci již dlouho věděli, že onemocnění je způsobeno genetickými mutacemi, které se obvykle nahromadí v průběhu několika desetiletí. „Mutace jsou jen částí příběhu,“ podle vedoucího studie Dr. Yipinga W. Hana, profesora mikrobiálních věd na Columbia University College of Dental Medicine a Vagelos College of Physicians and Surgeons. „Roli mohou hrát také další faktory, včetně mikrobů.“

Vědci při studii buněčných kultur zjistili, že nekancerózní buňky tlustého střeva nemají protein zvaný annexin A1, který stimuluje rozvoj rakoviny. Také objevili, že F. nucleatum zvyšuje produkci annexinu A1 a přitahuje tak více bakterií. Dále potvrdili, že deaktivace annexinu A1 zabránila tomu, aby se F. nucleatum navázala na rakovinné buňky, čímž se zpomalil jejich růst. „Nalezli jsme pozitivní zpětnou vazbu, která zhoršuje progresi rakoviny,“ řekl Han. „Odhalili jsme dvoufázový model, kde jsou prvním zásahem genetické mutace. F. nucleatum slouží jako druhý zásah, zrychlující signální dráhu rakoviny a urychlující růst nádoru.“

Při dalším zkoumání svých zjištění se vědci zabývali souborem RNA sekvenčních dat466 pacientů s primární karcinomem tlustého střeva, která jsou k dispozici u Národního centra pro biotechnologické informace. Pacienti se zvýšenou hladinou annexinu A1 měli horší prognózu, bez ohledu na stupeň a stadium karcinomu nebo věk či pohlaví.

Výsledky výzkumu byly nedávno zveřejněny a vědci nyní hledají způsoby, jak odhalit annexin A1 jako biomarker agresivnějších typů rakoviny a jako potenciální cíl pro vývoj nových metod léčby rakoviny tlustého střeva a dalších typů rakoviny.

Studie nazvaná „Fusobacterium nucleatum promotes colorectal cancer by inducing Wnt/β‐catenin modulator Annexin A1“ byla publikována ve zprávách EMBO dne 4. března 2019.

Comments are closed here.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International