Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Společnost zaměřená na digitální ortodoncii získala finanční prostředky na vývoj 3D tištěných zámků

By Jeremy Booth, Dental Tribune International
May 06, 2021

LightForce Orthodontics je platforma pro digitální stomatologii poskytující ortodontistům plně individualizované 3D tištěné pomůcky pro posun zubů. Tyto individualizované 3D zámky jsou první svého druhu na trhu a jsou navrženy s cílem snížit počet návštěv pacienta v ordinaci a zkrátit dobu léčby. Společnost LightForce Orthodontics uvedla tuto platformu na trh v roce 2020, po pěti letech výzkumu a vývoje, a v témže roce získala 14 milionů USD (12 milionů EUR) na financování dalšího vývoje a propagace systému.

Proces léčby pomocí LightForce začíná tím, že ortodontista odešle sken zubů pacienta a plán léčby technikům společnosti, kteří pak vytvoří individualizované zámky a nosiče. Systém využívá keramický materiál, jehož složení je speciálně upraveno pro 3D tisk, ale který je jinak prakticky totožný se zámky vyráběnými technologií vstřikování a lisování.

Zakladatel společnosti Dr. Alfred Grif­fin III. uvedl pro Dental Tribune International: „Společnost LightForce Orthodontics vyvinula patentovaný software pro plánování léčby LightPlan, který umožňuje výrobu plně individualizovaných zámků. Lékaři mají plnou kontrolu nad každým aspektem léčebného plánu a mohou pro úpravy a schvalování využívat jednoduché cloudové rozhraní. Naše plány léčby jsou jedinečné a uzpůsobené pro každého jednotlivého pacienta a do značné míry se pracovní postup podobá léčbě průhlednými alignery. Naše technologie se rozcházejí ve chvíli, kdy ortodontista nahraje sken pacienta do softwaru LightPlan, který umožňuje zubnímu lékaři zuby virtuálně upravit tak, aby docílil dokonalého úsměvu a skusu u konkrétního pacienta, čímž současně spustí automatické navržení zámků.“

Dr. Alfred Grif­fin dále vysvětlil, že software LightPlan vytvoří soubory se zámky, které se pak vytisknou v centrálním výrobním závodě společnosti LightForce v Cambridge. Zámky jsou pak dodány do ortodontické ordinace zhruba o měsíc později.

Společnost LightForce říká, že ortodontisté by měli „upravovat zuby, nikoli zámky“. (Všechny obrázky: © LightForce Orthodontics)

Větší individualizace pomocí digitálních pomůcek

Systém LightForce se zaměřuje na poskytování léčby malokluze, která je stejně individuální jako každý pacient. „Rty, čelisti, zuby a úsměv každého člověka jsou jedinečné a je důležité individualizovat pomůcky, které obličej ovlivňují,“ vysvětlil Dr. Alfred Griffin. „3D tisk poskytuje pacientům ideální řešení, protože umožňuje individualizaci a využívá moderní technologie k řešení odvěkého problému. Zjistili jsme, že 3D tisk je pro ortodontické použití tím nejlepším řešením, protože umožňuje naprostou individualizaci pro každého pacienta – umí vytisknout složité tvary na základě unikátní morfologie zubů. Na jedné straně věříme, že v nejbližší době jsou dny ortodontické léčby pomocí klasických zámků sečteny, ale na straně druhé vycházíme vstříc konvenční ortodontické léčbě pomocí plně individualizovaných aparátů jako jsou alignery a 3D tištěné zámky, které lze uzpůsobit za účelem dosažení požadované pozice zubu pro každého jednotlivého pacienta.“ Dr. Alfred Griffin dle svých slov také očekává, že v dentálním průmyslu dojde k rychlému rozšíření technologie 3D tisku.

Společnost LightForce Orthodontics byla založena v roce 2015. V posledních pěti letech se Dr. Alfred Griffin a jeho tým ujali rozsáhlého výzkumu a vývoje nyní již dostupné stejnojmenné platformy pro digitální ortodontickou léčbu. Nikdo nemohl předvídat, že se uvedení systému zámků na trh v roce 2020 odehraje v rámci celosvětové pandemie, ale zdá se, že propuknutí SARS-CoV-2 plány společnosti nenarušilo.

„Vzhledem k přetrvávající pandemii je technologie, která snižuje počet osobních návštěv zubní ordinace, vynikající nejen pro pacienty, ale také pro ortodontisty a jejich týmy, které o pacienty pečují,“ uvedl Dr. Alfred Griffin.

Léčbu pomocí zámků LightForce již poskytují stovky zubních lékařů po celých USA. Dr. Alfred Griffin dále uvedl, že společnost použije nově nabyté finanční prostředky na další rozvoj této technologie a prezentaci produktů, a bude dále pracovat na vyhovění současnému nárůstu poptávky po efektivnějších dentálních technologiích.

Finanční prostředky byly získány ve druhém kole grantů poskytovaných investory Tyche Partners, Matrix Partners a AM Ventures.

 Redakční poznámka: Článek byl publikován v mezinárodním vydání časopisu digital – international magazine of digital dentistry 3/2020.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International