Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Multichromatická hybridní keramika: Přechody odstínů na stisknutí tlačítka

By Dr. Bernhild-Elke Stamnitz, Langen, Německo
April 30, 2018

V březnu 2017 byl poprvé představen nový multichromatický hybridní keramický bloček VITA ENAMIC® multiColor (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Německo). Tento CAD/CAM bloček má integrované, přirozené přechody odstínů, které prostupují šesti jemně přecházejícími vrstvami. Umožňuje to vytváření náhrad na stisknutí tlačítka, a to s přirozeným profilem odstínu od krčku po incizní hranu. Protože se po CAM výrobě neprovádí pálení, je možné hybridní keramiku nasadit hned po vyleštění. Dr. Bernhild-Elke Stamnitz (Langen, Německo) vysvětluje v následujícím rozhovoru efektivitu výrobního procesu a estetický potenciál tohoto nového bločku.

Jaké zkušenosti již máte s tímto novým bločkem a jak hodnotíte jeho estetický potenciál?

Pracovala jsem s bločky v barvách 1M2, 2M2 a 3M2 při klinických studiích a mohu říci, že jsem v každém ohledu s novým multichromatickým bločkem naprosto spokojena! Moji pacienti obecně shledávají hybridní keramiku velmi pohodlnou, protože mají z náhrad v ústech velmi přirozený pocit a nepociťují je jako cizí těleso. Představení multichromatické verze je něco, v co jsem již dlouhou dobu doufala!

Pro jaké klinické situace je VITA ENAMIC® multiColor konkrétně vhodný a kdy by se měly použít alternativní materiály?

Bloček je doporučen pro mnoho jednotlivých zubních náhrad, které jsou viditelné, jinými slovy pro úsek od frontálních zubů po premoláry, od celkových nebo částečných korunek po fazety. Samozřejmě jej lze použít i k rekonstrukci molárů, ale zde by se příliš nevyužil jeho estetický potenciál.

Co je potřeba zohlednit při navrhování pomocí CAD softwaru, aby se dosáhlo velmi přirozeného barevného profilu?

Při náhledu před frézováním se musí návrh náhrady umístit do virtuálního bločku tak, aby se co možná nejefektivněji reprodukoval individuální profil přechodu odstínů konkrétního klinického případu prostřednictvím integrované struktury vrstev. Prostupy odstínů v bločku začínají u chromatické škály reprodukující odstín zubu a směrem k incizní hraně jsou postupně translucentnější. Jakmile pochopíte, jak umístění funguje, je to opravdu snadné!

 

 

Jaké výhody nabízí VITA ENAMIC® multiColor ordinacím a laboratořím co se týče efektivity a časových úspor daných integrovaným barevným profilem?

Ačkoliv je možné hybridní keramickou náhradu dále individualizovat pomocí světlem tuhnoucích barviv, u VITA ENAMIC® multiColor to není díky integrovanému přechodu odstínů nutné. Kromě toho není u hybridní keramiky nutné žádné pálení, což umožňuje nasazení náhrady ihned po vyleštění. Ušetří se tak hodně času!

Jaká metoda leštění je u hybridní keramické náhrady nejlepší, abychom dosáhli vynikajícího povrchového lesku?

Je třeba dodržovat kroky leštění popsané výrobcem a používat originální lešticí nástroje pro předleštění a leštění do vysokého lesku. Já je kombinuji s lešticí pastou a kartáčem z kozích chlupů.

 

Zaujal Vás článek?

Stáhněte si celé vydání ve formátu PDF

 

Digital 1/2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International