Search Dental Tribune

Problémy s disparalelitou zavedených implantátů

E-Newsletter

The latest news in dentistry free of charge.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Titanové báze K80 ASC s přístupovým kanálem je možné angulovat v úhlu 0–30° (fotografie: Zirkonzahn)
Zirkonzahn

By Zirkonzahn

Pá. 1 října 2021

save

Problémy s disparalelitou zavedených implantátů: Řešení angulovaných kanálů pro šroubky u abutmentů Zirkonzahn - Tento materiál je shrnutím online konference pořádané společností Zirkonzahn na téma použití nových protetických komponentů pro implantáty. Portfolio společnosti Zirkonzahn určené pro více než 140 systémů implantátů a vyráběné kompletně v Jižním Tyrolsku (Itálie) obsahuje širokou nabídku produktů: běžné titanové báze, skenovací tělíska, White Scanmarkers, ScanAnalogs (naše laboratorní analogy používané jako značkovače při skenování), laboratorní analogy, Multi Unit Abutments, Raw-Abutments, otiskovací a vhojovací abutmenty. Produktová řada byla nedávno rozšířena o novinky, jako jsou zcela nové titanové báze s přizpůsobitelnou výškou nebo s angulovaným kanálem pro šroub, značkovače White Metal Scanmarkers, titanové čepy Zirkonzahn Titanium Posts a spojovací prvky LOC-Connectors. Online konference poskytla účastníkům podrobný popis těchto nových komponentů Zirkonzahn a ukázala, jak je lze začlenit do digitálních postupů práce prostřednictvím speciálních softwarových knihoven, a jak mohou jednotlivé komponenty ovlivnit konečný estetický výsledek.

Titanové báze K85 a K80 pro angulované kanály pro šroubky (ASC = Angled Screw Channel)

Stejně jako všechny protetické komponenty Zirkonzahn se i naše titanové báze vyrábějí z vysoce kvalitní zdravotnické titanové slitiny. Naše portfolio titanových bází bylo nedávno rozšířeno o inovace pro flexibilní design a individualizace náhrad:

  • Titanové báze K85 lze individuálně zkrátit za účelem optimálního přizpůsobení délce zubu. Titanové báze K85, které jsou k dostání s kónickými nebo paralelními dříky, je možné v závislosti na indikaci náhrady integrovat s nebo bez antirotačního prvku.
  • Titanové báze K80 ASC kombinují výhody upravitelné výšky abutmentu s upravitelným úhlem kanálu pro šroubek. Šikmé kanály pro šroubek kompenzují neoptimální pozici implantátu tím, že je přístupový otvor zešikmený v úhlu 0–30 °. Titanové báze K80 ASC, které jsou k dostání s kónickými nebo paralelními dříky, je možné v závislosti na indikaci náhrady integrovat s nebo bez antirotačního prvku. Pro zavádění je nutný šroubovák s kulatou hlavou, speciální momentový klíč a adaptér.

Nové implantátové komponenty – postup práce a ukázka případu v softwaru Zirkonzahn.Software

Každé ošetření prováděné digitálním postupem Zirkonzahn začíná zadáním jeho výchozích parametrů do softwaru Zirkonzahn.Archiv, což je systém správy databáze případů. Vlastní plán ošetření je poté editován v softwaru Zirkonzahn.Scan, pomocí kterého lze naskenovat a virtualizovat fyzické pracovní modely nebo vytvořit virtuální pracovní modely na základě importovaných intraorálních skenů. Před zahájením CAD navrhování je také možno sestavit a uložit projekt v jednom z dostupných virtuálních artikulátorů.

Za účelem ukázky všestranného použití možných protetických řešení od Zirkonzahn byl v rámci online konference předložen klinický případ s neoptimálním umístěním implantátů – s využitím angulovaných kanálů pro šroubky:

Z naskenovaných dat byl vytvořen digitální projekt, na jehož základě byly vyfrézovány dva pracovní modely. Na jednom z modelů byly použity komponenty Zirkonzahn MUA, na druhém pouze ScanAnalogs.

Výchozí digitální projekt se importuje do CAD softwaru (Zirkonzahn.Modellier nebo doplňkový software Zirkonzahn.Modifier), kde se navrhne design základní konstrukce. Před zhotovením můstku se z knihovny implantátů Zirkonzahn vyberou protetické komponenty. Zde si uživatelé zvolí platformu, metodu zaznamenávání a indexování (Scanmarkers, White Scanmarkers nebo ScanAnalogs) a vhodnou titanovou bázi. Například implantáty umístěné na úrovni kosti nebo v její těsné blízkosti se nejlépe zaznamenávají pomocí běžných značkovačů Scanmarkers a nasazují se na ně titanové báze Zirkonzahn Narrow, které mají minimální průměr platformy. V knihovně implantátů Zirkonzahn se také volí plombovací šroubky pro kanály se závitem. Jakmile se v knihovně implantátů zvolí protetické implantátové komponenty, přistoupí se k navrhování můstku a jeho uzpůsobení zvoleným implantátovým komponentům, přičemž je k dispozici celá řada možností individualizace emergence profilu, okrajů abutmentu, sklonu kanálu pro šroubek atd.

Zubní technik Antonio Corradini ukázal možné kombinace abutmentů Zirkonzahn a vysvětlil jejich výhody a nevýhody:

  • U tohoto typu ošetření není použití kónických titanových bází šroubovaných přímo na náhradu bez MUA vhodné, protože jsou otvory vidět na vestibulární straně. Software umožňuje ručně změnit sklon kanálů pro šroubky, nicméně bez MUA nebo titanových základen K80 ASC mohou být výsledky frézování chybné, je-li změna sklonu kanálu výrazná. Z tohoto důvodu jsou pro implantáty s rozbíhavostí 0–30 ° doporučovány titanové báze K80, zatímco pro náhrady s rozbíhavostí 60–80 ° nebo hluboce zavedené implantáty jsou kvůli lepším výsledkům důrazně doporučovány MUA.
  • Zvolení MUA 17 ° na Scanmarkers s běžnými kónickými titanovými základnami změní estetický výsledek: kanály pro šroubky budou vystupovat přímo na okluzních ploškách
  • Při použití titanových základen K80 ASC je možné každý kanál individuálně upravit podle sklonu implantátu, a to díky speciálnímu otvoru, který je pro tyto nové titanové báze charakteristický. V tomto případě byla zvolena velikost 2.9. Po sloučení s designem základní konstrukce je možné zvolit v nástroji FreeForm správnou velikost kanálu pro šroubek a pak uzpůsobit kanály pro šroubek v náhradě podle správného sklonu. Spojení mezi titanovou základnou a kanálem pro šroubek je dokonale přesné a během frézování nebude docházet k nepřesnostem.

First published in: Labline Magazine, 2020. Zirkonzahn – LEARNING KNOWS NO BOUNDS! (3), pp. 52–61.

30letá záruka na všechny implantátové abutmenty Zirkonzahn!
Při výrobě našich komponentů na implantáty používáme vysoce kvalitní zdravotnickou titanovou slitinu (Ti-6Al-4V ELI odpovídající normě ASTM F136 a DIN EN ISO 5832-3). Jako jeden z největších světových výrobců splňujeme nejpřísnější kritéria kvality (ISO 13485 MDSAP; směrnici o zdravotnických prostředcích 93/42/EEC) a všechny komponenty jsou vyvíjeny a vyráběny v našem výrobním závodě v Jižním Tyrolsku (Itálie). Věříme tomu, co děláme a dobrovolně přebíráme odpovědnost za naše výrobky – kromě zákonem stanovené povinné záruky poskytujeme až 30letou záruku na všechny použité implantátové abutmenty (titanové základny, Multi Unit Abutments, Multi Unit Abutments Angled, Raw-Abutments® stejně jako na příslušné šroubky). V rámci platných záručních pravidel společnosti Zirkonzahn výslovně zahrnujeme do záruky i implantáty jiných výrobců použité spolu s implantátovými abutmenty Zirkonzahn. Podívejte se na naši nejnovější nabídku komponent na www. zirkonzahn.com a zkontrolujte si, zda jsou kompatibilní s Vaším systémem implantátů! Podle země Vašeho sídla budou objednávky zadané do 11 hodin doručeny do 24 hodin. Stačí zaslat email na info@zirkonzahn.com nebo nám zavolat na +39 0474 066 660!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *