Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Pitts 21 je superauto v kategorii jízdních kol

By Peter Csiki, M.S.C.
October 02, 2020

Ortodontistou jsem se stal v roce 1994 a v roce 2004 jsem objevil pasivní samoligovací léčbu jako alternativu k systémům tradičních zámků, u nichž jsem nebyl zcela spokojen s výsledky, a to z hlediska estetiky i funkčnosti u mých dokončených případů. Po setkání s Tomem Pittsem v roce 2008 a poté, co jsem začal v roce 2012 používat estetikou se řídící Pittsovy protokoly, jsem dosáhl bodu zlomu, kdy jsem začal být schopen dosahovat perfektních úsměvů spolu s funkčními výsledky a za kratší dobu léčby.

Jsem velkým fanouškem technologického pokroku a věřím, že s příchodem systému aparátu Pitts 21 a „Active Early“ protokolů vstupujeme do 21. století vysoce moderní ortodoncie. Díky kombinaci nejnovější technologie PSL aparátů, Pittsových oblouků, sekvence „Active Early“ drátěných oblouků (s potenciálem pouhých čtyř drátěných oblouků na každý zubní oblouk), disartikulace a okamžitě použitelných krátkých lehce pružících gumiček, můžeme vyřešit i ty nejobtížnější případy bez extrakce premolárů, a ve většině případů bez ortognátní chirurgie.

Zatímco mnoho ortodontistů hluboce zabředá do funkčních zřetelů, Tom hovoří o dvojím významu okluze a estetiky. Znamená to, že ortodontickou léčbu je nutné naplánovat a provést tak, aby měla pro pacienty nejlepší možný estetický výsledek, a vzít v potaz nejen aktuální výsledek, ale i proces stárnutí obličeje. Celosvětovým problémem neextrakční léčby je to, že dojde ke sklonu řezáků, tedy k opaku nejlepších estetických výsledků. Od „Active Early“ přístupu po zjednodušenou volbu Pittsova točivého momentu, používáme stejné instrumentárium, jaké je nutné k otočení zámků o 180 stupňů (naklápění nebo stlačování) za účelem srovnání zubů a k podpoře mechaniky používáme disartikulaci a ILSE.

Systém zámků Pitts 21 PSL je super „bourákem“ mezi jízdními koly. Tento aparát je dosud tím nejpřesnějším, co máme k dispozici – působící síly jsou šetrnější, a tedy biologicky přijatelnější, máme kontrolu nad točivým momentem a rotací a celkově i možnost posunout zuby tak, jak jsme doposud nikdy neviděli, a přitom své případy dokončíme rychleji.

Používám aparát Pitts 21 od října roku 2018 a za celou svoji ortodontickou kariéru jsem dosud nikdy neviděl u svých případů takto rychlý pokrok za tak překvapivé kontroly.

 

Zaujal vás článek?

Další zajímavé články naleznete v nejnovějším vydání časopisu Ortho CZ/SK 1/2020
stáhněte jej ve formátu PDF

 

Dr. Peter Csiki absolvoval Stomatologickou fakultu na Semmelweis Medical University v Budapešti (Maďarsko). Ortodontickou specializaci získal v roce 2000. Od roku 1994 do roku 2002 pracoval na Semmelweis Medical University v Budapešti na oddělení ortodoncie a dětské stomatologie jako pomocný odborný asistent. Svou praxi provozuje v Budapešti (Maďarsko) a v Miláně (Itálie).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International