Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Nejlepší povolání: Stomatologie je pro rok 2021 v první desítce

By Jeremy Booth, Dental Tribune International
February 11, 2021

Washington, USA: Letos je podle žebříčku nejlepších povolání v roce 2021 v USA, sestaveného U.S. News & World Report, pouze osm pracovních pozic lepších než zubní lékař. Výroční zpráva o pracovních příležitostech této mediální společnosti poskytuje žebříčky a výzkum týkající se jednotlivých profesí, a zubní lékař se umístil na devátém místě v žebříčku nejlepších povolání roku 2021.

U.S. News uvedly, že zubní lékaři mají nejen vysoký plat a nízkou nezaměstnanost, ale že tato profese nabízí také značné množství pracovních příležitostí. Zmínili, že zubní lékaři mají průměrný roční plat 155600 USD (127850 EUR) a míra nezaměstnanosti činí 0,2 %, a že lze v příštím roce očekávat ve stomatologii uvolnění odhadem 3700 pracovních míst. Na žebříčku z loňského roku se stomatologie umístila na 2. místě a v roce 2017 dokonce na 1. místě.

Zpráva, která se opírá o výzkum a informace z USA, a týká se tedy pouze této země, uvádí, že zubní lékaři pracují obvykle do svých 60 let a mají průměrnou stresovou zátěž a nadprůměrně flexibilní zaměstnání.

Pracovní pozice ve zdravotnictví zaujala 42 pozic ze 100 nejlepších povolání a většinu profesí v první desítce. Antonio Barbera, redaktor spotřebitelské poradny v U.S. News, řekl, že k tomu dochází v době, kdy je zdravotní péče zásadnější než kdy dříve. „Jednou věcí, kterou celosvětová pandemie posílila, je potřebnost a hodnota zdravotnických pracovníků. Letošní žebříček potvrzuje, že je to pro mnoho lidí dobrý kariérní sektor, který má obvykle vysoké průměrné platy a nízkou míru nezaměstnanosti,“ uvedl Barbera v tiskové zprávě.

Ortodontista se umístil na 11. místě v žebříčku nejlepších povolání – jen těsně nedosáhl zařazení do první desítky. Prvními třemi povoláními v žebříčku jsou asistent praktického lékaře, vývojář softwaru a zdravotní sestra.

Profese v oblasti péče o orální zdraví patří k nejlépe placeným

Povolání v oblasti péče o orální zdraví se v žebříčku umístila na třech z prvních deseti nejlépe placených pracovních pozic. Ačkoli se anesteziolog umístil na 1. místě, má stejný průměrný roční plat (208000 USD) jako orální a maxilofaciální chirurg (na 3. místě), ortodontista (na 5. místě) a protetik (na 6. místě).

U.S. News uvedly, že 25 % nejhůře placených orálních a maxilofaciálních chirurgů, ortodontistů a protetiků vydělává 173470 USD, 139330 USD a 127690 USD v odpovídajícím pořadí. Orální a maxilofaciální chirurgové mají míru nezaměstnanosti 0,3 % – tedy jen o málo vyšší, než je 0,2% míra nezaměstnanosti uváděná u ortodontistů a protetiků.

Podle zprávy pracuje průměrný americký orální a maxilofaciální chirurg a protetik obvykle do svých 60 let a zažívá nízkou míru stresu a dobrou rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Míra stresu nicméně byla uváděna u obou povolání jako nadprůměrná a flexibilita profese podprůměrná. U.S. News uvedly, že i američtí ortodontisté pracují obvykle do svých 60 let a mají podprůměrnou míru stresu a nadprůměrnou flexibilitu práce.

Při sestavování žebříčku vyhledává U.S. News povolání s největším potenciálem zvyšování zaměstnanosti, a to na základě údajů z Amerického statistického úřadu. Povolání jsou pak hodnocena podle řady hledisek: předpokládaný objem růstu a procentuální růst za období deseti let, průměrný plat, míra zaměstnanosti, vyhlídky na zaměstnanost v budoucnu, míra stresu a rovnováha mezi pracovním a osobním životem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International