Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Celosvětový nedostatek roušek zasahuje zubní ordinace po celém světě

By
March 30, 2020

LIPSKO, Německo: Podle Australské dentální asociace může trvat rok, než bude široké veřejnosti dostupná úspěšná vakcína na léčbu koronaviru. Mezitím se stomatologickým odborníkům doporučuje kontrolovat šíření viru pomocí roušek. Nicméně s tím, jak se pandemie blíží vrcholu, jsou dodávky osobních ochranných prostředků, zejména roušek, na kriticky nízké úrovni. Stomatologické a zdravotnické organizace nedávno vyzvaly vládu k urychlení dodávek roušek, aby se zabránilo případnému uzavírání zubních ordinací, zdravotničtí pracovníci byli před infekcí ochráněni a nenakazili ostatní.

V souvislosti s tím, jak se zvyšuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem, vyprazdňují nakupující po celém světě police supermarketů a panicky skupují roušky, aby se před virem ochránili. Podle Britské dentální asociace již tento nedostatek roušek postihl zubní lékaře v Japonsku, Austrálii, na Novém Zélandu, v Kanadě a v některých částech USA. V reakci na to naléhají zdravotničtí a vládní činitelé a organizace na celém světě, jako například Světová zdravotnická organizace (WHO), na lidi, kteří nepracují ve zdravotnictví nebo nemají příznaky infekce, aby přestali roušky preventivně skupovat.

Protože nejsou dodávky roušek dostatečné, narůstají podle stomatologických organizací obavy z nutnosti uzavření zubních ordinací. Například Australská dentální asociace již dříve předpovídala, že se zásoby roušek v zubních ordinacích v Austrálii vyčerpají během čtyř týdnů. „Bez roušek nemohou zubní lékaři bezpečně ošetřovat pacienty a riskujeme, že lidé zůstanou bez ošetření,“ řekla zástupkyně generálního ředitele Australské dentální asociace Eithne Irvingová. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili pacientům stomatologickou péči, ale bez záruky dodávek roušek nemohou zubní lékaři dodržovat přísné australské standardy pro kontrolu infekcí. To znamená, že zubní ordinace budou nuceny zavřít,“ pokračovala Irvingová.

Navýšení výroby roušek

Podle WHO je v reakci na COVID-19 každý měsíc zapotřebí odhadem 89 milionů zdravotnických roušek, přičemž jejich cena je nyní šestinásobná, u respirátorů trojnásobná a ochranných obleků dvojnásobná. Někteří z největších výrobců roušek sídlí v Číně. Tato země však nedávno omezila výrobu roušek pro vývoz do zahraničí, aby zajistila dostatečné dodávky pro nakažené virem COVID-19 v Číně.

Vzhledem k vyčerpání zásob vyzvala WHO podniky a vlády, aby navýšily výrobu o 40 %. „Bez jistých dodavatelských řetězců je riziko pro zdravotnické pracovníky na celém světě značné,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Podniky a vlády musí reagovat rychle, aby dodávky urychlily, zmírnily omezení vývozu a přijaly opatření k zastavení spekulací a hromadění. COVID-19 nemůžeme zastavit, aniž bychom v první řadě neochránili zdravotnické pracovníky,“ uzavřel.

Zlepšení současné situace

Stomatologické organizace po celém světě dělají vše pro to, aby současnou situaci vyřešily, a Australská dentální asociace minulý týden oznámila, že se federální vládě podařilo úspěšně získat potřebnou dodávku roušek. Zahrnovala 54 milionů roušek pro zdravotnické odborníky pracující ve stomatologii a dalších lékařských profesích. Také Britská dentální asociace uvedla, že britská vláda podnikla rychlé kroky a uvolnila roušky ze státních rezerv, aby zabránila přerušení dodávek a uspokojila rostoucí poptávku. A konečně, WHO uvedla, že v současné době spolupracuje s vládami, podniky a sítí dodavatelských řetězců při pandemii na nalezení dodavatelů pro kriticky zasažené a ohrožené země.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International