Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Jak 3D tisk transformuje stomatologickou péči

By Dental Tribune International
March 27, 2021

Od prvního představení digitální technologie urazila stomatologie dlouhou cestu. Na plánovaném webináři 18. listopadu 2021 bude Georgio Haddad, vedoucí pracovník rozvoje strategických partnerství a iniciativ ve společnosti Formlabs, hovořit o přijetí 3D tisku v zubních ordinacích. Přinášíme vám rozhovor, v němž Georgio Haddad hovoří o různých použitích 3D tisku ve stomatologii, zamýšlí se nad tím, jak 3D tisk změnil dentální průmysl, a zvažuje rizika spojená s přijetím této technologie.

Jakým způsobem usnadnilo zavedení digitální stomatologie provádění stomatologických procedur a proč by měli stomatologičtí odborníci uvažovat o investování do nových technologií?
Digitální technologie změnily způsob poskytování stomatologické péče. Díky pokročilým zobrazovacím metodám se podstatně zlepšila diagnostika a ošetření jsou nyní mnohem předvídatelnější. Díky frézování a 3D tisku mohou odborníci nyní vyrábět extrémně přesné dentální práce a nabídnout tak svým pacientům ty nejlepší výsledky. V souvislosti s tím, jak se technologie neustále vyvíjejí, jsou tyto práce vyráběny rychleji a stávají se nákladově efektivnějšími, což zlepšuje konečný výsledek pro pacienta. Stomatologičtí odborníci mají štěstí, že pracují v tak dynamickém oboru. Zajímat se a investovat do nových technologií je nutností, aby byli schopni držet krok se stále vyššími standardy péče o pacienty. 3D tiskárny nabízejí nepřeberné množství využití.

Jak se využívá 3D tisk ve stomatologii a jaké jsou přínosy 3D tisku pro stomatologii?

Georgio Haddad, vedoucí pracovník, který má na starosti rozvoj strategických partnerství a iniciativ ve společnosti Formlabs, vyvíjející a vyrábějící technologie pro 3D tisk.

3D tisk se ve stomatologii využívá v mnoha oblastech. Lze je rozdělit do tří základních kategorií:

  • Využití, která by nebyla možná, nebo by bez 3D tisku nedávala smysl. Tyto výrobky nelze jinak efektivně vyrobit a patří mezi ně chirurgické šablony, modely pro tepelně formované alignery a nosiče pro nepřímé bondování.
  • Využití, u nichž 3D tisk zlepšuje tradiční výrobní metody. Tyto výrobky je možné vyrobit bez 3D tisku, ale 3D tisk nabízí větší přesnost a kontrolu a kratší dodací lhůty. Tato kategorie zahrnuje odlévané a presované konstrukce, provizorní náhrady, dlahy a individuální otiskovací lžíce.
  • Nová využití, u kterých nabízí 3D tisk převratnou alternativu. Jedná se o skutečně nejmodernější způsoby využití, jako jsou plně 3D tištěné snímatelné náhrady a definitivní náhrady. Nejde zatím o nejběžnější způsob využití, ale určitě o jeden z těch nejzajímavějších.

3D tisk nabízí kromě otevírání nových možností využití mnohé přínosy. Výrobky jsou přesnější, doba jejich dodání je kratší a je možná také pružnější a otevřenější komunikace mezi ordinací a laboratoří.

3D tisk je výkonná technologie sama o sobě, ale skutečný význam má až ve spojení s lidmi, kteří ji používají. Neustále vidíme nové způsoby využití 3D tisku, které se rodí z nutnosti nebo ze snahy o inovace. To je také důvod, proč se společnost Formlabs zavázala nadále podílet na zvyšování dostupnosti výkonných digitálních technologií.

Jakým kritikám 3D tisk ve stomatologii čelí a převažují výhody plynoucí z využívání 3D tisku nad souvisejícími riziky?

Před deseti lety byly největším problémem 3D tisku neúnosně vysoké náklady na tiskárnu. Díky úspěchu výrobců jako je Formlabs, jsou nyní 3D tiskárny na trhu naštěstí cenově dostupnější, spolehlivější a snáze se používají. Nyní spočívá jediné riziko ve falešných očekáváních. 3D tiskárna je součástí vybavení a naučit se používat stolní přístroj jako je Form 3B je sice snadné, ale nějaký čas to trvá. Ti, kdo se rozhodnou začít využívat digitální technologie, by měli počítat s nějakou dobou učení, požádat o radu své kolegy a vyhledávat příležitosti k odbornému rozvoji.

Do budoucna bude muset 3D tisk překonat skepsi dentálního průmyslu ohledně nových tiskových materiálů a využití, jako jsou tištěné snímatelné náhrady a definitivní náhrady. Výrobci, jako Formlabs, musí být neustále aktivní, pokud jde o vzdělávání odborníků a validaci nových technologií v oboru, aby se nakonec dosáhlo jistého posunu v myšlení. Ale nakonec se jej dosáhne. V dentálním průmyslu jsme to viděli už mnohokrát. Implantáty, zirkon, intraorální skenery, ordinační frézování a mnoho dalších materiálů a technologií muselo překonat počáteční skepticismus. Jsem rád, že jsem součástí společnosti, která má vůdčí postavení a přináší revoluci do digitální stomatologie.

Redakční poznámka: Webinář Georgio Haddad s názvem „Revolutionizing digital dentistry with 3D printing – accessible solutions and new applications“ je k dispozici na vyžádání a zdarma na webu DT Study Club, www.dtstudyclub.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International