Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Dentální svět reaguje na propuknutí koronaviru

By
February 25, 2020

LIPSKO, Německo: V průběhu uplynulého měsíce dominovalo ve všech zpravodajských relacích jedno mezinárodní téma – propuknutí koronaviru ve Wuhanu. K 10. únoru 2020 bylo potvrzeno více než 40620 případů nákazy tímto virem a v jeho důsledku došlo k 910 úmrtím. V reakci na to vydalo mnoho dentálních asociací a organizací rady, jak mohou stomatologičtí odborníci pomoci omezit přenos tohoto viru.

Tento konkrétní koronavirus se objevil v prosinci 2019 ve Wuhanu, jednom z největších měst v Číně, kde se předpokládá, že došlo k nákaze na trhu s živými zvířaty a mořskými plody. Zákaz cestování jako do, tak i z Wuhanu byl vydán 23. ledna 2020, nicméně řadě zemí se ještě podařilo z oblasti evakuovat své občany. Světová zdravotnická organizace (WHO) navíc vyhlásila, že se kvůli závažnosti propuknutí jedná o ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC).

Wuhanský koronavirus se šíří kapénkami vylučovanými, když infikovaný jedinec zakašle nebo kýchne, je považován za vysoce infekční a počet potvrzených případů nákazy od doby jeho identifikace každý den roste. „Je velmi, velmi přenosný a téměř jistě se z něj vyvine pandemie,“ řekl New York Times Dr. Anthony S. Fauci, ředitel Národního institutu alergických a infekčních onemocnění v USA.

Od propuknutí nákazy vydává řada národních zdravotnických orgánů v souvislosti s Wuhanským koronavirem pokyny pro stomatologické a zdravotnické odborníky. Například, Institut veřejného zdraví v Anglii zřídil webovou stránku, která, kromě dalších pokynů, doporučuje izolovat a fyzicky nevyšetřovat žádné pacienty, u nichž je důvodné podezření, že se virem nakazili, a Australská dentální asociace důrazně doporučuje používat v zubních ordinacích důkladnou kontrolu nad infekcí a hygienická opatření.

Organizační tým odpovědný za Mezinárodní dentální veletrh a konferenci (IDEM) prozatím účastníky a vystavovatele ujišťuje, že se tato akce naplánovaná na 24. až 26. dubna 2020 v Singapuru konat bude. „Neustále podrobně sledujeme vývoj situace v souvislosti s novým koronavirem a zavedeme na IDEM preventivní opatření,“ napsali organizátoři IDEM v e-mailu.

„Pokud dojde na pandemiii, můžeme svůj postoj ohledně konání IDEM přehodnotit, a budeme vás průběžně informovat o všech aktualitách,“ pokračovali.

Světová dentální federace (FDI), která se chystá pořádat letos v září každoroční Světový dentální kongres v Šanghaji v Číně také zveřejnila aktualizace svých plánů. „Naším hlavním zájmem je vždy bezpečnost všech účastníků Světového dentálního kongresu FDI,“ uvedla FDI.

„Vývoj v Číně stále sledujeme a jsme v úzkém kontaktu s našimi místními partnery, abychom mohli situaci posuzovat každý den. V současné době se počítá s konáním kongres podle původního plánu, protože předpokládáme, že do té doby bude situace pod kontrolou,“ pokračoval.

Vliv Wuhanského koronaviru pociťují i některé z největších společností v dentálním průmyslu. Jak uvedl Dental Tribune International, výrobce průhledných rovnátek Align oznámil v nedávném konferenčním hovoru, že očekává v prvním čtvrtletí roku 2020, že v Číně prodá v důsledku propuknutí koronaviru o 20000 až 25000 méně. Společnost Align očekává také další náklady ve výši zhruba 3 až 4 miliony USD spojené s prodlevou v čínských výrobních závodech.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International