Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Chlorhexidin a CITROX—Nová generace ústních vod

By Kasper Mussche, DTI
September 09, 2019

Přestože je chlorhexidin nejdůvěryhodnějším a nejlépe zdokumentovaným antiseptikem, používaným v dutině ústní, má řadu vedlejších účinků. Proto CURADEN po dlouhém období testů a studií vyvinul ústní vody Perio Plus+, značky CURAPROX , řadu perorálních antiseptik, které obsahují dvě organické antibakterie: CITROX a polylysin. Chemik Christoph Fiolka stojí za vývojem Perio Plus+ a je zdaleka nejlepším specialistou v řešení toho, jak by přírodní složky v Perio Plus+ mohly způsobit revoluci v terapii použitím ústní vody.

Pane Fiolko, co bylo motivací pro vývoj Perio Plus+?
Musíte se uvědomit, že složení a vlastnosti dobré ústní vody jsou zcela zásadní. Musí mít dlouhotrvající účinek, takže stačí si vypláchnout ústa obvykle dvakrát denně a užívat si plné ochrany po celý den. Dlouho byl chlorhexidin jedinou složkou, o které jsme věděli, která nabízela tento dlouhotrvající antibakteriální účinek. Východiskem pro Perio Plus+ bylo, když jsme si uvědomili, že kombinace CITROX a polylysin zajišťuje tento dlouhodobý antibakteriální účinek také.

Jaké jsou hlavní složky Perio Plus+?
Důležitých složek je několik. Samozřejmostí je CITROX – přírodní antiseptikum extrahované z hořkých pomerančů – přírodní extrakt a zároveň něco, co v každodenním životě pravidelně jíme. Dále jsme přidali polylysin – další organickou antibakteriální látku. Potom je tu xylitol, který chrání před zubním kazem. Perio Plus + REGENERATE, Perio Plus + FOCUS a Perio Plus + SUPPORT obsahují take kyselinu hyaluronovou, která podporuje regeneraci tkáně, což je po chirurgickém zákroku vždy velmi užitečné.

Jaký je účinek přípravku CITROX v ústech?
Tedy, CITROX je směsí různých složek, zejména bioflavonoidů. Tyto bioflavonoidy najdete v přírodě, kde je produkují rostliny, aby je chránily před mikrobiálními infekcemi. Jako složka ústní vody působí CITROX proti bakteriím a omezuje jejich růst. Ale je báječné, že tak činí přírodní cestou. Složky CITROX jsou navíc již součástí naší denní výživy, takže jsme na ně zvyklí a nemusíme se obávat žádných vedlejších účinků.

K jakému účelu má být ústní voda Perio Plus+ používána?
Perio Plus+ je rozhodně spíše řešení problému, než něco, co můžete používat každý den. Jsou určeny pro pacienty s infekcemi a záněty v dutině ústní, takže jej můžete použít pro léčbu gingivitidy, periodontitidy, periimplantitidy nebo k prevenci těchto nemocí. Pro lidi se zdravou dutinou ústní stačí správné mechanické čištění.

Závěrem, co činí kombinaci CITROX a polylysin tak neporazitelnou?
Tedy, samotný CITROX se na dásních a zubech neudrží. Polylysin tak činí velmi snadno a opravdu udrží CITROX na místě. Výsledkem kombinace CITROX a polylysin je dlouhodobý antibakteriální účinek, který umožňuje při vypláchnutí úst dvakrát denně udržet jejich celodenní ochranu. Přilnavost je zde klíčová.

Od samého začátku máme velkou akademickou podporu. Úzce jsme spolupracovali s univerzitami ve Velké Británii a Kanadě a později s výzkumnými pracovišti v Německu a Švýcarsku. Budeme pokračovat ve výzkumu CITROX; rozhodně se jedná o probíhající výzkumný project. Samozřejmě víme, že CITROX zvyšuje antibakteriální účinek chlorhexidinu a lze ho použít ke snížení jeho vedlejších účinků, ale stále je toho tolik, co se můžeme dozvědět o kombinaci CITROX a polylysin, a to je stále jen začátek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International