Dental Tribune Czech Republic & Slovakia
News
Společnost zaměřená na digitální ortodoncii získala finanční prostředky na vývoj 3D tištěných zámků

May 6, 2021 | News

LightForce Orthodontics je platforma pro digitální stomatologii poskytující ortodontistům plně individualizované 3D tištěné pomůcky pro posun zubů. Tyto individualizované 3D zámky jsou první svého druhu na trhu a jsou navrženy s cílem snížit počet návštěv pacienta v ordinaci a zkrátit dobu léčby. Společnost LightForce Orthodontics uvedla tuto platformu na trh v roce 2020, po pěti letech výzkumu a vývoje, a v témže roce získala 14 milionů USD (12 milionů EUR) na financování dalšího vývoje a propagace systému.

Česká stomatologie v době COVID-19 a připravovaná reforma

May 4, 2021 | News

22. dubna 2021 se v Praze uskutečnila tisková konference prezidenta České stomatologické komory, doc. MUDr. Romana Šmuclera, CSc. a náměstka Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Davida Šmehlíka, MHA, kteří na ní představili výsledky statistického dotazníku ČSK, zhodnotili dopad COVID–19 na českou stomatologii a také připravovanou reformu stomatologie.

advertisement
Digitální revoluce ve stomatologii bude zrychlovat a my chceme být na předních pozicích“h

April 30, 2021 | Interviews

Rozhovor poskytl Dr. Wolfgang Reim, generální ředitel společnosti Amann Girrbach, a Patrick Amann, vedoucí marketingu ve společnosti Amann Girrbach.

„Souvislost mezi onemocněním dutiny ústní a oxidačním stresem není stále příliš známa“

April 27, 2021 | Interviews | News

Dr. Lenka Baňasová provozuje své vlastní stomatologické centrum Pearl Dental v Bratislavě, hlavním městě Slovenska, kde zaměstnává kolektiv nadšených zubních lékařů, dentálních asistentek a hygienistek. V posledních letech se její zájem stále více přesouvá z oblasti záchovné stomatologie a protetiky směrem k parodontologii. Nejdůležitější však je, že je jednou z mála zubních lékařů, kteří se zabývají do značné míry opomíjeným tématem oxidačního stresu. V tomto rozhovoru vysvětluje, jak mohou přírodní antioxidanty zlepšit parodontologickou léčbu.

Ústa jsou vstupní branou k našemu zdraví, říká prezidentka ADHS

April 7, 2021 | Interviews | News

Hostem Dental Radia StomaTeam byla Anna Sloviakova, dipl.d.h., prezidentka Asociácie dentálnych hygieničiek v Slovenskej republike (ADHS). Povídali jsme si o pozici dentálních hygienistek ve stomatologickém týmu na Slovensku, jak se postupně více prosazují a také o unikátním projektu Generácia bez kazu zaměřeném na systematické řešení prevence.

advertisement
Ta správná strategie, jak z digitalizace vytěžit co nejvíc

April 5, 2021 | Advertorial

Digitalizace umožňuje ještě těsnější propojení zubních techniků a stomatologů. Jak co nejlépe využít těchto nových příležitostí v mezioborovém týmu. To je téma virtuálního kongresu AG.Live CON pořádaného od 20. do 24. dubna 2021 společností Amann Girrbach.

Vyvíjíme produkty z plastu s ohledem na přírodu a udržitelnost

April 5, 2021 | News

Při doporučování vhodných produktů pro ústní hygienu je nutno vzít v úvahu celou řadu různých aspektů: stav ústní dutiny pacienta, jeho motorické i mentální schopnosti, preference a motivaci, stejně jako design a účinnost konkrétního prostředku. Kam do této rovnice zapadá vliv na životní prostředí?

Mentální zdraví ve stomatologické profesi během pandemie SARS-CoV-2

March 30, 2021 | News

Přestože úzkostí a depresí trpí podle Světové zdravotnické organizace (WHO) miliony lidí, zůstávají psychiatrické poruchy velmi často podceňovány a nedostatečně diagnostikovány. Přetrvávající stigma kolem problémů s mentálním zdravím situaci zhoršuje, protože ti, kdo jimi trpí, navíc často pociťují hanbu a vinu za svůj stav a velmi často nevyhledají potřebnou odbornou pomoc. Jak ukazují studie, zubní lékaři jsou kvůli chronickému stresu spojenému s jejich povoláním obzvláště náchylní k rozvoji syndromu vyhoření a depresi. Nyní, v souvislosti s šířením SARS-CoV-2, jsou stomatologičtí odborníci vystaveni ještě větší fyzické a psychické zátěži.

advertisement
Jak 3D tisk transformuje stomatologickou péči

March 27, 2021 | Interviews

Od prvního představení digitální technologie urazila stomatologie dlouhou cestu. Na plánovaném webináři 18. listopadu 2021 bude Georgio Haddad, vedoucí pracovník rozvoje strategických partnerství a iniciativ ve společnosti Formlabs, hovořit o přijetí 3D tisku v zubních ordinacích. Přinášíme vám rozhovor, v němž Georgio Haddad hovoří o různých použitích 3D tisku ve stomatologii, zamýšlí se nad tím, jak 3D tisk změnil dentální průmysl, a zvažuje rizika spojená s přijetím této technologie.

Efekt ionizačního kartáčku IONICKISS – výsledky klinických studií

March 25, 2021 | News

První ionizační manuální zubní kartáček IONICKISS ORIGINAL a KIDS generuje záporné ionty a usměrňuje jejich tok mezi kartáčkem a zubem. Tato ionizace tak narušuje iontovou vazbu mezi plakem a zubem, a tím odpuzuje plak od povrchu zubů směrem k hlavici kartáčku. S ionizačním zubním kartáčkem jsou zuby až o 48 % čistější a to i v těžce přístupných místech. Navíc bez nutnosti použití pasty. Významná zlepšení při použití tohoto kartáčku v oblasti kontroly plaku, zubního kazu a nemoci dásní potvrzují i klinické studie.

Dentální hygiena je cesta k získání pozitivního zážitku, říká prezidentka ADH ČR

March 23, 2021 | Interviews | News

O každodenní práci, vzdělávání a perspektivnosti dentálních hygienistek, významu prevence ve stomatologii, ale také o problémech a plánech Asociace dentálních hygienistek ČR jsme si v rozhovoru pro Dental Radio StomaTeam povídali s paní Lenkou Velebilovou, diplomovanou dentální hygienistkou a od roku 2018 také prezidentkou Asociace dentálních hygienistek ČR (ADH ČR).

S konáním veletrhu Pragodent 2021 i PDD se nadále počítá!

March 16, 2021 | News

Ve světle prohlášení asociace Czechdent k plánovanému veletrhu Pragodent 2021 jsme požádali o oficiální stanovisko pořadatele, společnost ABF, a.s. a prezidenta České stomatologické komory.

advertisement
Důkaz pandemie? Společnost Align Technology prodala v roce 2020 rekordní počet průhledných alignerů

March 12, 2021 | News

Tempe, Arizona, USA: Společnost Align Technology prodala v roce 2020 rekordních 1,6 milionu průhledných alignerů, i když většina vlád a podniků po celém světě finančně krvácela kvůli nedostatku příjmů. Výrobce průhledných alignerů udělal pro zubní lékaře a ortodontisty v loňském roce hodně a nyní sklízí plody své práce. V udržení vysokého počtu pacientů pomáhají zubním lékařům a ortodontistům také digitální pracovní postupy stojící za touto léčbou.

Amann Girrbach představuje na virtuálním kongresu atraktivní cesty do budoucna

March 8, 2021 | Advertorial

Digitalizace představuje pro stomatologii jedno z ústředních témat budoucnosti. Neobejde se beze změn, nabízí ale výhodné příležitosti. O tom, jak je využít, budou na inovativním virtuálním kon-gresu AG.Live CON ve dnech 20. až 24. dubna hovořit zástupci společnosti Amann Girrbach. Sejdou se na něm vynikající dentální technici a stomatologové se zástupci výzkumu a budou spolu debatovat o tom, jak co nejlépe těžit z pokročilé digitalizace.

Společnost Henry Schein uspořádala virtuální globální mediální akci

March 5, 2021 | Events | News

Vedoucí představitelé společnosti Henry Schein diskutovali na virtuální globální akci "Managing through crisis for a stronger tomorrow" o klíčových poznatcích získaných během pandemie nemoci COVID-19, o trendech ve stomatologii a novinkách ve své obchodní činnosti během briefingu se zástupci médií se zaměřením na oblast zubního lékařství z celého světa.

Nejlepší povolání: Stomatologie je pro rok 2021 v první desítce

February 11, 2021 | News

Washington, USA: Letos je podle žebříčku nejlepších povolání v roce 2021 v USA, sestaveného U.S. News & World Report, pouze osm pracovních pozic lepších než zubní lékař. Výroční zpráva o pracovních příležitostech této mediální společnosti poskytuje žebříčky a výzkum týkající se jednotlivých profesí, a zubní lékař se umístil na devátém místě v žebříčku nejlepších povolání roku 2021.

Invisalign G8, systém s novými aktivačními funkcemi SmartForce Aligner Activation

January 26, 2021 | Advertorial

Společnost Align Technology představuje Invisalign G8, systém s novými aktivačními funkcemi SmartForce Aligner Activation – nejnovější vývoj v podobě inovace SmartForce zlepšuje předvídatelnost ortodontické terapie u často léčených typů případů.

ČSK a MZ ČR se domluvily na spolupráci při očkování a antigenním testování

January 6, 2021 | News

Česká stomatologická komora se domluvila na spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví tak, že po jednotlivých okresech podpoří místní očkovací centra personálem, tj. zubními lékaři a sestrami. Tato práce bude honorována.

Vědci vyvíjejí ergonomickou podprsenku pro zubní lékařky

December 28, 2020 | News

DÜSSELDORF, Německo/HONG KONG, Čína: Jelikož se v posledních desetiletích neustále zvyšuje počet žen-zubních lékařek, dostaly se do centra pozornosti jejich potřeby v oblasti ergonomie při ošetření. Důležitou roli hrají ženská prsa a různé velikosti košíčků podprsenek, protože často brání zubní lékařce zaujmout při ošetření pacienta symetrickou vzpřímenou pracovní polohu. Právě probíhá společný projekt Arbeitsgemeinschaft Ergonomie in der Zahnheilkunde (Německá akademie stomatologické ergonomie) (AGEZ) a Hongkongské polytechnické univerzity (PolyU), jehož cílem je stanovit kritéria pro výrobu podprsenky, která zajistí zdravé pracovní držení těla a výhled do dutiny ústní pacienta bez překážky. Aby bylo možné vyvinout produkt, který odpovídá potřebám zubních lékařek a stomatologických sester, vytvořili vědci průzkum a chtěli by tímto vyzvat co nejvíce účastnic k poskytnutí zpětné vazby.

advertisement
Veletrh IDS odložen na září 2021

December 14, 2020 | Events | News

Již několik týdnů nebo dokonce měsíců spekuluje stomatologická komunita z celého světa o tom, zda se mezinárodní dentální veletrh IDS opravdu uskuteční. Organizátoři učinili v pátek 11. prosince obtížné rozhodnutí a oznámili, že se tento přední světový dentální veletrh nebude konat podle plánu 10. až 13. března 2021, ale bude odložen na 22. až 25. září 2021.

Horizontální augmentace za použití granulátu

December 1, 2020 | Interviews

Augmentační materiál ve formě granulátu je nutno dobře stabilizovat a materiál Geistlich Mucograft je možno kombinovat se „strip štěpem“ (štěpem gingiválního pásku). Prof. Dr. Istvan Urban v následujícím rozhovoru vysvětluje své techniky.

„Excellence made easy“ díky rychlosti, uživatelské přívětivosti a přesnosti

November 24, 2020 | Interviews

Společnost Dentsply Sirona nedávno představila světu svůj nový brusný a frézovací přístroj – CEREC Primemill. Časopis Dental Tribune International měl možnost popovídat si s Group Vice Presidentem sekce dentálních produktů pro CAD/CAM a ortodoncii, jímž je Dr. Alexander Völcker.

advertisement
Pražské dentální dny 2020

November 18, 2020 | News

Uspořádat v roce 2020, který je celý ve znamení krize kolem COVID-19, jakoukoli vzdělávací akci je spojeno s velkou nejistotou. Jinak tomu nebylo ani v případě největší každoroční akce pořádané Českou stomatologickou komorou – Pražské dentální dny. 14 dní před termínem konání bylo z důvodu vládních opatření nutné změnit celou koncepci na online podobu.

Digitální Flash-Free Bonding: další evoluční krok při nasazení zámků

November 4, 2020 | News

Přesné umístění zámků a úspěšný bonding patří mezi nejdůležitější prvky efektivní ortodontické léčby. Umístění zámků do optimální polohy vede k predikovatelnému pohybu zubů podle léčebného plánu; malá pravděpodobnost selhání vazby pomáhá snížit počet „prvních pomocí“ a časových ztrát kvůli opravám.

Rozhovor: „Ortodontisté by se měli na své pacienty dívat očima parodontologa“

October 13, 2020 | Interviews | News

Podle Dr. Jeana-Marca Dersota je kontrola plaku často opomíjeným, ale zásadním faktorem úspěšné ortodontické léčby. Dr. Dersot je bývalým prezidentem Société Française de Parodontologie et d’Implantologie Orale (Francouzská společnost pro parodontologii a orální implantologii), jeho hlavním zájmem je vztah mezi ortodoncií a parodontologií a jeho výstupy na toto téma z pozice autora a vědeckého pracovníka jsou velmi četné. „Aby se zabránilo vedlejším vlivům ortodontické léčby, musí ortodontisté ochránit periodontální tkáně,“ zdůraznil Dersot.

Nové řešení zmenšující nejistotu ohledně oblasti preparace lůžka implantátu

October 13, 2020 | Advertorial | Interviews

Pokud jde o inovace ve stomatologické implantologii, zdokonalení oblasti preparace lůžka implantátu zaostává za pokroky v designu implantátů. Prof. Stefan Holst, viceprezident Premium Implants v Nobel Biocare a spoluautor původní výzkumné studie provedené ve spolupráci se Stanfordskou univerzitou na téma designu OsseoShaper a jeho biologických výhod, popisuje některé problémy, které představují konvenční protokoly vrtání a vysvětluje, jak bylo navrženo zařízení, které tyto problémy překonává.

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International