Dental Tribune Czech Republic & Slovakia
News
Kdo v Evropě má nejzdravější zuby?

July 9, 2020 | News

BERLÍN, Německo: Studie provedená v evropských zemích zjistila, že nejzdravější zuby v Evropě mají lidé v Itálii, Německu a Španělsku. Tyto tři země se dostaly na vrchol podle průzkumu sestaveného digitální zdravotnickou platformou Qunomedical, která hodnotila zdraví zubů evropské populace, stejně jako faktory týkající se životního prostředí a životního stylu, které jej ovlivňují.

Čínská nakládaná zelenina může pomoci v prevenci zubního kazu

June 29, 2020 | News

CHENGDU, Čína: V léčbě zubního kazu se ukazuje být účinný stále větší počet probiotických roztoků. Vědci ze Sečuánské univerzity v Chengdu a Ben-Gurionovy univerzity v Negevu v izraelské Beershebě v nedávné studii izolovali probiotické kmeny Lactobacillus z tradiční sečuánské nakládané zeleniny a zjistili, že jeden kmen zvláště účinně redukoval Streptococcus mutans, který napomáhá šíření struktury orálního biofilmu, a to až o 98,4 %. V první studii svého druhu zabývající se vztahem mezi sečuánskou nakládanou zeleninou a orálním zdravím se vědci snažili prozkoumat in vitro a in vivo protikariézní aktivitu kmenů Lactobacillus nalezenými v nakládané zelenině.

advertisement
Dosud první digitální vědecké sympozium Invisalign si získalo více než 1500 účastníků ze 75 zemí

June 18, 2020 | News

Společnost Align Technology s úspěchem pořádala své první digitální vědecké sympozium Invisalign, které bylo přenášeno z profesionálního TV studia 15. a 16. května 2020. Sympozium představilo celou řadu světových přednášejících z praktické stomatologie a ortodoncie, kteří se z pohodlí svých domovů podělili o vědecké informace a vlastní zkušenosti s léčbou anomálií II. třídy, hlubokého skusu a chirurgických případů, u dospělých i adolescentních pacientů, včetně léčby fáze 1 a posunu zubů v dolní čelisti pomocí systému Invisalign.

Dezinfikátory a čističe vzduchu. Jsou skutečně účinné?

June 1, 2020 | News

V poslední době se vyrojilo mnoho prostředků určených k dezinfekci a čištění ovzduší v uzavřených prostorech. Není divu, na hygienu začal být kladen mimořádný důraz. Řada specialistů v medicíně se v podstatě ani nezamýšlela nad tím, jak moc jsou při denní pracovní rutině vystaveni nebezpečí nákazy stran pacienta. Jak se ovšem zorientovat v nabízených přístrojích? Které jsou opravdu efektivní a za jakých podmínek?

DT Study Club: Přidejte se k největší vzdělávací komunitě v oboru stomatologie!

June 1, 2020 | Education | News

DT Study Club je e-learningová platforma, která je lokalizována do mnoha jazyků a celosvětově sdružuje největší vzdělávací komunitu dentálních odborníků – přednášejících i účastníků!

advertisement
Pracujte rýchlejšie a efektívnejšie pomocou novej aplikácie a ovládacieho systému DIPLOMAT DENTAL

May 29, 2020 | News

Piešťany, 1. 1. 2020. Po rozsiahlej príprave a vývoji prichádzame s novinkou: od dnešného dňa je inovatívna aplikácia Diplomat Connect od spoločnosti Diplomat Dental dostupná vo viac ako 50 krajinách prostredníctvom našej medzinárodnej siete obchodných partnerov. Spolu s kompletne obnoveným, ľahko použiteľným riadiacim systémom kombinuje všetky možnosti dnešných digitálnych inovácií do jedinej technológie určenej pre stomatologickú prax. Táto aplikácia umožňuje zrýchlenie a zefektívnenie práce lekára, je intuitívna na ovládanie a vďaka údržbe a obsluhe na diaľku zaručuje vysokú výkonnosť.

3D tiskárna – budoucnost stomatologie

May 29, 2020 | News

Ačkoliv byl 3D tisk objeven v roce 1984, lze říci, že ve stomatologii jde o novou technologii. Od počátku existence se prostorový tisk rychle rozvíjí. Vznikají nové výrobní techniky, materiály a tím více oborů odkrývá potenciál této technologie.

Dokumentační agenda léčiv není složitá

May 15, 2020 | News

Léčivé přípravky, nebo chcete-li léčiva, jsou v zubních ordinacích společně se zdravotnickými prostředky nejvíce zanedbanou agendou, se kterou se v rámci naší auditní činnosti na zubních pracovištích setkáváme. Prakticky jsme prozatím nepoznali pracoviště, které by agendu léčiv vedlo správně a úplně. Tato agenda přitom není zásadně složitá, protože zubní pracoviště s léčivy nepřichází významně do styku, vyjma anesteziologicky využitelných, a léčiv v první pomoci, kterými musí být pracoviště vybaveno. Význam správné agendy léčiv je umocněn potenciální kontrolou ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který při shledání rozporů se zákonem o léčivech č. 378/2007 Sb. ukládá nemalé finanční sankce.

advertisement
9 příspěvků a úlev, na které mají stomatologové v době koronaviru nárok

May 6, 2020 | News

Také už se ztrácíte v nařízeních, podporách a změnách, které nás za poslední měsíc potkaly? Udělejte si jasno v tom, na co máte nárok a jak o to požádat. Odborníci z účetní firmy UOL pro vás připravili přehled všech možností, které máte jako OSVČ i jako s. r. o.

Co by měl umět dobrý stomatologický software?

April 29, 2020 | News

Moderní ordinace ve 21. století neznamená jen léčbu pacientů a vykazování kódů na pojišťovny. Ať už v malé ordinaci nebo velké klinice s několika pobočkami, musí vedoucí lékaři a majitelé v dnešní době řešit záležitosti spojené s provozem běžné firmy. Z lékařů se stávají podnikatelé a manageři, z pacientů klienti a z léčení bolavých zubů se staly služby.

Jak se EET dotkne dentálních profesí? Pozastavení EET, nový offline režim a zajištění EET

April 17, 2020 | News

Vláda ČR 23. března jednomyslně schválila pozastavení elektronické evidence tržeb (EET), jejíž povinnost měla pro zdravotnické profese vstoupit v platnost od 1. května 2020, a to po dobu trvání nouzového stavu vyhlášeného vládou v souvislosti s nebezpečím nákazy koronavirem a následujících třech měsíců po oficiálním ukončení nouzového stavu, který by měl dle aktuálních informací trvat minimálně do konce dubna 2020. Znamená to, že v nejbližších měsících nebude muset žádný daňový poplatník elektronicky evidovat své tržby, a tato prozatím odložená povinnost tedy nebude ani nikterak kontrolována. Toto opatření vešlo v platnost 27. 3. 2020 jako zákon č. 137/2020 Sb. o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Další velmi podstatnou informací je nově uzákoněná možnost zvláštního neboli offline režimu v rámci EET, který v podstatě znamená, že nemusíte pořizovat žádný pokladní EET systém (nemusíte mít ani internet), pokud se na vás vztahují podmínky, za kterých je možno v tomto režimu fungovat.

Neodkládejte návštěvy lékaře, vyzývají ve společném prohlášení specialisté

April 8, 2020 | News

ČSK společně s dalšími dvěma sdruženími vydala prohlášení, ve kterém se vyjadřuje k aktuální situaci ve zdravotnictví. Zmiňují v něm hlavně podporu vedení Ministerstva zdravotnictví v jejich práci během krizové situace v Česku. Vyzývají pacienty, aby neodkládali konzultace a návštěvu lékaře a předcházeli tím pozdějším komplikacím. Upozorňují také na ekonomické dopady krize na oblast zdravotnictví.

advertisement
Nadace společnosti Align Technology věnuje 1 milion dolarů na boj s COVID-19

April 1, 2020 | News

SAN JOSE, Kalifornie, 26. března 2020 (GLOBE NEWSWIRE) – Společnost Align Technology, Inc. (NASDAQ: ALGN) dnes oznámila, že nadace Align Foundation, fond vedený ve spolupráci s Fidelity Charitable, se zavázala darovat 1 milion USD na podporu celosvětového boje s COVID-19. Společnost Align také daruje osobní ochranné prostředky, jako jsou masky typu N95, a spolupracuje s partnery na zdrojích dodávek dalších ochranných prostředků, aby pomohla nemocnicím a poskytovatelům zdravotní péče, kteří léčí pacienty s COVID-19.

Osm způsobů, jak udržet vaši zubní ordinaci během krize s COVID-19 bezpečnější

April 1, 2020 | News

KRIENS, Švýcarsko: Během aktuální krize spojené s COVID-19 představují stomatologické profese jednu z nejvíce ohrožených skupin. Blízký kontakt s pacienty, expozice tělním tekutinám a manipulace s ostrými nástroji zvyšují riziko přenosu infekce. Co tedy můžete udělat pro to, abyste udrželi v bezpečí sebe, vaši zubní ordinaci i vaše pacienty? Sestavili jsme seznam procedur, které můžete provádět ve své ordinaci a přispět tak k boji s jakoukoli epidemií, nejen s COVID-19.

Celosvětový nedostatek roušek zasahuje zubní ordinace po celém světě

March 30, 2020 | News

LIPSKO, Německo: Podle Australské dentální asociace může trvat rok, než bude široké veřejnosti dostupná úspěšná vakcína na léčbu koronaviru. Mezitím se stomatologickým odborníkům doporučuje kontrolovat šíření viru pomocí roušek. Nicméně s tím, jak se pandemie blíží vrcholu, jsou dodávky osobních ochranných prostředků, zejména roušek, na kriticky nízké úrovni. Stomatologické a zdravotnické organizace nedávno vyzvaly vládu k urychlení dodávek roušek, aby se zabránilo případnému uzavírání zubních ordinací, zdravotničtí pracovníci byli před infekcí ochráněni a nenakazili ostatní.

SpofaDental a.s. – tradiční výrobce nekovových dentálních materiálů

March 26, 2020 | Interviews | News

Rozhovor s ředitelem společnosti Petrem Švecem

Tisková zpráva ke Světovému dni ústního zdraví 2020

March 19, 2020 | News

SPOLEČNĚ PRO ZDRAVÁ ÚSTA – UČIŇTE PŘEDSEVZETÍ / Pod tímto heslem se Česká stomatologická komora ve spolupráci s partnery již sedmým rokem připojuje k oslavám SVĚTOVÉHO DNE ÚSTNÍHO ZDRAVÍ (SDUZ), české verze preventivního projektu World Oral Health Day, pořádaného každoročně 20. března Světovou dentální federací (FDI) ve více než 150 zemích světa. Cílem oslav je připomenout dospělým i dětem význam ústní hygieny, preventivní péče o ústní dutinu, zdravých stravovacích návyků a jejich vlivu na celkový zdravotní stav organismu.

Šíření koronaviru vede ke změně termínů konání většiny odborných akcí – aktualizováno

March 16, 2020 | Events | News

Vzhledem k celosvětovému rozšíření onemocnění COVID-19 přistupují pořadatelé odborných akcí po celém světě ke změnám termínů jejich konání.

Studie si vzala do hledáčku orální zdraví dětí s autismem

March 12, 2020 | News

DURBAN, Jihoafrická republika: Protože po celém světě stále stoupá počet hlášených případů dětí s poruchou autistického spektra (PAS), nabývá na důležitosti nutnost věnovat zvláštní pozornost tomu, jak jim pomoci předcházet problémům s orálním zdravím. Studie z Jihoafrické republiky tento problém osvětlila a poukázala na způsoby, které by mohly pomoci snížit nerovné možnosti související s orálním zdravím u této části populace.

advertisement
OPTIM® je účinný proti novému koronaviru

March 2, 2020 | News

OPTIM® prokázal účinnost proti virům podobným novému koronaviru na tvrdých neporézních površích a neinvazivních zdravotnických prostředcích. Tento dezinfekční prostředek je proto možno používat proti viru 2019-nCoV, používá-li se podle návodu k použití proti polioviru na tvrdých, neporézních površích a neinvazivních zdravotnických prostředcích.

Reportáž: Škachův den 2020

February 27, 2020 | News

Ve středu 12. února 2020 se v Divadle U Hasičů v Praze konal 11. Škachův den. Poprvé jsme měli tu čest být mediálním partnerem této unikátní vzdělávací akce určené především dentálním hygienistkám, studentům dentální hygieny, ale také zubním lékařům. A přinášíme Vám komentovanou fotoreportáž.

Dentální svět reaguje na propuknutí koronaviru

February 25, 2020 | News

LIPSKO, Německo: V průběhu uplynulého měsíce dominovalo ve všech zpravodajských relacích jedno mezinárodní téma – propuknutí koronaviru ve Wuhanu. K 10. únoru 2020 bylo potvrzeno více než 40620 případů nákazy tímto virem a v jeho důsledku došlo k 910 úmrtím. V reakci na to vydalo mnoho dentálních asociací a organizací rady, jak mohou stomatologičtí odborníci pomoci omezit přenos tohoto viru.

advertisement
EFP a WHF zveřejňují zprávu potvrzující souvislost mezi periodontálním a kardiovaskulárním zdravím

February 21, 2020 | News

BRUSEL, Belgie/ŽENEVA, Švýcarsko: Přestože již byla zkoumána různá spojení mezi periodontálním a kardiovaskulárním zdravím, až doposud chyběla komplexní analýza tohoto vztahu. Evropská parodontologická federace (EFP) a Světová federace srdce (WHF) vydaly v únoru 2020 konsensuální zprávu, v níž prohlašují, že existují pádné epidemiologické důkazy prokazující jednoznačné souvislosti mezi závažnou periodontitidou a kardiovaskulárním onemocněním.

Boj proti pirátství – exocad se stává členem softwarové aliance BSA

February 19, 2020 | News

DARMSTADT, Německo: Společnost exocad prodávající dentální CAD/CAM software oznámila, že se oficiálně připojila k BSA (Business Software Alliance), což přední světová organizace kontrolující dodržování předpisů a prosazování práva. Tím, že se exocad stal členem BSA učinil důležitý krok k aktivnímu stíhání těch, kteří porušují práva duševního vlastnictví společnosti. Každá strana, která vytváří, prodává nebo nakupuje neautorizovaný software exocad, bude považována za právně odpovědnou a stíhána.

ROOTS SUMMIT zveřejňuje program praktických kurzů a přednášek

February 13, 2020 | News

PRAHA, Česká republika: ROOTS SUMMIT vybral k vytvoření dalšího hvězdného programu svého konání v roce 2020 vysoce kvalitní přednášející a praktické kurzy. Akce se bude konat od 21. do 24. května v Cubex Centrum Praha a zúčastní se jí více než 20 mezinárodně uznávaných osobností z oboru.

Vědci volají po promyšleném nakládání s odpady ve stomatologii

February 11, 2020 | News

CAMBRIDGE, Massachusetts, USA: Během nedávného Světového týdne Harvardské univerzity vědci ze Stomatologické fakulty Harvardské univerzity (HSDM) upozornili účastníky na souvislost mezi zdravím životního prostředí a orálním zdravím z pohledu zdravého přístupu k likvidaci odpadů. Tým se domnívá, že stomatologie má hluboký dopad na životní prostředí naší planety, což zase ovlivňuje zdraví ústní dutiny. Je proto nezbytné správně nakládat s odpadem ze stomatologie.

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International