Dental Tribune Czech Republic & Slovakia
News
IDS 2021 hlásí velké množství registrací z domova i ze zahraničí

May 25, 2021 | News

Do zahájení mezinárodního dentálního veletrhu IDS 2021 (International Dental Show), který se koná v Kolíně nad Rýnem, zbývá jen něco málo přes čtyři měsíce a přípravy jsou v plném proudu. Díky novému, hybridnímu formátu veletrhu IDS ukazuje směr k úspěšnému podnikání v éře „po koroně“ s perspektivními digitálními možnostmi.

Tokuyama Dental Academy zahajuje sérii webinářů Excellence in Dentistry 4.0

May 25, 2021 | Events | News

Budoucnost dalšího vzdělávání ve stomatologii je ve světě internetu – toho si je dobře vědoma i společnost Tokuyama Dental. Tokijský výrobce výplní a dalších speciálních stomatologických produktů oslavuje v červnu spuštění akademie Tokuyama Dental Academy sérií webinářů, která nabídne profesionálům v oblasti zubní péče vysoce kvalitní obsah a přinese odpovědi na řadu otázek a problémů, s nimiž se ve své každodenní praxi setkávají.

advertisement
Nespravujme stále dokola zuby, které nejsou dobře čištěné! Rozhovor s MUDr. P. Bednářem

May 24, 2021 | Interviews | News

Společnost preventivní stomatologie (SPS) vznikla v dubnu 1998 jako platforma pro příznivce orální hygieny a prevence v zubním lékařství. O činnosti této organizace jsme pohovořili s jejím členem MUDr. Petrem Bednářem, Ph.D.

Zahoďme nefunkční modely prevence postavené na fluoridech a začněme skutečně čistit

May 19, 2021 | News

Po shlédnutí posledního webináře ČSK (k zhlédnutí na youtube zde) na téma prevence zubního kazu u dětí, v podání doc. MUDr. Merglové, CSc., nemohu mlčet a své pocity nevyjádřit slovy klasika „Jsem smutek“.

Posune COVID-19 ortodoncii dále do digitálního prostoru?

May 17, 2021 | Interviews | News

Digitální nástroje pomohly ortodontistům pokračovat v poskytování péče i v době, kdy byly jejich ordinace uzavřeny kvůli pandemii SARS-CoV-2. Přední výrobce průhledných alignerů říká, že nové digitální nástroje, které pro ortodoncii vyvinul v reakci na krizi, se budou hojně využívat ve zdravotní péči i po zrušení omezení. Přestože však tyto nástroje pomohly usnadnit obnovení plánované péče, ortodontisté přiznávají, že konzultace v ordinaci nelze nahradit.

advertisement
Jsou už ceny vyšetřovacích rukavic značky Cranberry na svém maximu? Rozhovor s D. Kratochvílem

May 13, 2021 | Interviews | News

Ceny ochranných pomůcek v loňském roce několikanásobně vzrostly a až na světlé výjimky se drží stále vysoko. Asi nejvíce se tento problém týká vyšetřovacích rukavic. Proč tomu tak je a kdy se dočkáme zlevnění? To je aktuální téma rozhovoru Dental Radia StomaTeam s Davidem Kratochvílem, jednatelem společnosti Dental Project s.r.o., která je výhradním dovozcem rukavic Cranberry do ČR.

Stomatologie versus kompenzační vyhláška II

May 10, 2021 | News

V souvislosti s rozsáhlou diskuzí na téma „kompenzační vyhlášky“ jsme připravili přehledný článek, ve kterém jsme požádali o rozbor advokáta a také o vyjádření prezidenta ČSK.

Společnost zaměřená na digitální ortodoncii získala finanční prostředky na vývoj 3D tištěných zámků

May 6, 2021 | News

LightForce Orthodontics je platforma pro digitální stomatologii poskytující ortodontistům plně individualizované 3D tištěné pomůcky pro posun zubů. Tyto individualizované 3D zámky jsou první svého druhu na trhu a jsou navrženy s cílem snížit počet návštěv pacienta v ordinaci a zkrátit dobu léčby. Společnost LightForce Orthodontics uvedla tuto platformu na trh v roce 2020, po pěti letech výzkumu a vývoje, a v témže roce získala 14 milionů USD (12 milionů EUR) na financování dalšího vývoje a propagace systému.

advertisement
Česká stomatologie v době COVID-19 a připravovaná reforma

May 4, 2021 | News

22. dubna 2021 se v Praze uskutečnila tisková konference prezidenta České stomatologické komory, doc. MUDr. Romana Šmuclera, CSc. a náměstka Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Davida Šmehlíka, MHA, kteří na ní představili výsledky statistického dotazníku ČSK, zhodnotili dopad COVID–19 na českou stomatologii a také připravovanou reformu stomatologie.

„Digitální revoluce ve stomatologii bude zrychlovat a my chceme být na předních pozicích“

April 30, 2021 | Interviews | News

Rozhovor poskytl Dr. Wolfgang Reim, generální ředitel společnosti Amann Girrbach, a Patrick Amann, vedoucí marketingu ve společnosti Amann Girrbach. Společnost Amann Girrbach je průkopníkem v CAD/CAM technologiích a v současné době je na celém světě uznávána jako jeden z předních inovátorů v oblasti digitální dentální protetiky. Tento rakouský poskytovatel komplexních služeb zahájil posun strategického modelu již nějakou dobu před krizí SARS-CoV-2 a nyní se nachází uprostřed digitální revoluce. Generální ředitel, Dr. Wolfgang Reim, a vedoucí marketingu, Patrick Amann, odpovídali na otázky Dental Tribune International a hovořili spolu o dopadech pandemie, probíhající digitalizaci zubních ordinací a veletrhu International Dental Show (IDS) 2021.

„Souvislost mezi onemocněním dutiny ústní a oxidačním stresem není stále příliš známa“

April 27, 2021 | Interviews | News

Dr. Lenka Baňasová provozuje své vlastní stomatologické centrum Pearl Dental v Bratislavě, hlavním městě Slovenska, kde zaměstnává kolektiv nadšených zubních lékařů, dentálních asistentek a hygienistek. V posledních letech se její zájem stále více přesouvá z oblasti záchovné stomatologie a protetiky směrem k parodontologii. Nejdůležitější však je, že je jednou z mála zubních lékařů, kteří se zabývají do značné míry opomíjeným tématem oxidačního stresu. V tomto rozhovoru vysvětluje, jak mohou přírodní antioxidanty zlepšit parodontologickou léčbu.

Ústa jsou vstupní branou k našemu zdraví, říká prezidentka ADHS

April 7, 2021 | Interviews | News

Hostem Dental Radia StomaTeam byla Anna Sloviakova, dipl.d.h., prezidentka Asociácie dentálnych hygieničiek v Slovenskej republike (ADHS). Povídali jsme si o pozici dentálních hygienistek ve stomatologickém týmu na Slovensku, jak se postupně více prosazují a také o unikátním projektu Generácia bez kazu zaměřeném na systematické řešení prevence.

advertisement
Vyvíjíme produkty z plastu s ohledem na přírodu a udržitelnost

April 5, 2021 | News

Při doporučování vhodných produktů pro ústní hygienu je nutno vzít v úvahu celou řadu různých aspektů: stav ústní dutiny pacienta, jeho motorické i mentální schopnosti, preference a motivaci, stejně jako design a účinnost konkrétního prostředku. Kam do této rovnice zapadá vliv na životní prostředí?

Mentální zdraví ve stomatologické profesi během pandemie SARS-CoV-2

March 30, 2021 | News

Přestože úzkostí a depresí trpí podle Světové zdravotnické organizace (WHO) miliony lidí, zůstávají psychiatrické poruchy velmi často podceňovány a nedostatečně diagnostikovány. Přetrvávající stigma kolem problémů s mentálním zdravím situaci zhoršuje, protože ti, kdo jimi trpí, navíc často pociťují hanbu a vinu za svůj stav a velmi často nevyhledají potřebnou odbornou pomoc. Jak ukazují studie, zubní lékaři jsou kvůli chronickému stresu spojenému s jejich povoláním obzvláště náchylní k rozvoji syndromu vyhoření a depresi. Nyní, v souvislosti s šířením SARS-CoV-2, jsou stomatologičtí odborníci vystaveni ještě větší fyzické a psychické zátěži.

Efekt ionizačního kartáčku IONICKISS – výsledky klinických studií

March 25, 2021 | News

První ionizační manuální zubní kartáček IONICKISS ORIGINAL a KIDS generuje záporné ionty a usměrňuje jejich tok mezi kartáčkem a zubem. Tato ionizace tak narušuje iontovou vazbu mezi plakem a zubem, a tím odpuzuje plak od povrchu zubů směrem k hlavici kartáčku. S ionizačním zubním kartáčkem jsou zuby až o 48 % čistější a to i v těžce přístupných místech. Navíc bez nutnosti použití pasty. Významná zlepšení při použití tohoto kartáčku v oblasti kontroly plaku, zubního kazu a nemoci dásní potvrzují i klinické studie.

Dentální hygiena je cesta k získání pozitivního zážitku, říká prezidentka ADH ČR

March 23, 2021 | Interviews | News

O každodenní práci, vzdělávání a perspektivnosti dentálních hygienistek, významu prevence ve stomatologii, ale také o problémech a plánech Asociace dentálních hygienistek ČR jsme si v rozhovoru pro Dental Radio StomaTeam povídali s paní Lenkou Velebilovou, diplomovanou dentální hygienistkou a od roku 2018 také prezidentkou Asociace dentálních hygienistek ČR (ADH ČR).

S konáním veletrhu Pragodent 2021 i PDD se nadále počítá!

March 16, 2021 | News

Ve světle prohlášení asociace Czechdent k plánovanému veletrhu Pragodent 2021 jsme požádali o oficiální stanovisko pořadatele, společnost ABF, a.s. a prezidenta České stomatologické komory.

Důkaz pandemie? Společnost Align Technology prodala v roce 2020 rekordní počet průhledných alignerů

March 12, 2021 | News

Tempe, Arizona, USA: Společnost Align Technology prodala v roce 2020 rekordních 1,6 milionu průhledných alignerů, i když většina vlád a podniků po celém světě finančně krvácela kvůli nedostatku příjmů. Výrobce průhledných alignerů udělal pro zubní lékaře a ortodontisty v loňském roce hodně a nyní sklízí plody své práce. V udržení vysokého počtu pacientů pomáhají zubním lékařům a ortodontistům také digitální pracovní postupy stojící za touto léčbou.

Společnost Henry Schein uspořádala virtuální globální mediální akci

March 5, 2021 | Events | News

Vedoucí představitelé společnosti Henry Schein diskutovali na virtuální globální akci "Managing through crisis for a stronger tomorrow" o klíčových poznatcích získaných během pandemie nemoci COVID-19, o trendech ve stomatologii a novinkách ve své obchodní činnosti během briefingu se zástupci médií se zaměřením na oblast zubního lékařství z celého světa.

advertisement
Nejlepší povolání: Stomatologie je pro rok 2021 v první desítce

February 11, 2021 | News

Washington, USA: Letos je podle žebříčku nejlepších povolání v roce 2021 v USA, sestaveného U.S. News & World Report, pouze osm pracovních pozic lepších než zubní lékař. Výroční zpráva o pracovních příležitostech této mediální společnosti poskytuje žebříčky a výzkum týkající se jednotlivých profesí, a zubní lékař se umístil na devátém místě v žebříčku nejlepších povolání roku 2021.

ČSK a MZ ČR se domluvily na spolupráci při očkování a antigenním testování

January 6, 2021 | News

Česká stomatologická komora se domluvila na spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví tak, že po jednotlivých okresech podpoří místní očkovací centra personálem, tj. zubními lékaři a sestrami. Tato práce bude honorována.

Vědci vyvíjejí ergonomickou podprsenku pro zubní lékařky

December 28, 2020 | News

DÜSSELDORF, Německo/HONG KONG, Čína: Jelikož se v posledních desetiletích neustále zvyšuje počet žen-zubních lékařek, dostaly se do centra pozornosti jejich potřeby v oblasti ergonomie při ošetření. Důležitou roli hrají ženská prsa a různé velikosti košíčků podprsenek, protože často brání zubní lékařce zaujmout při ošetření pacienta symetrickou vzpřímenou pracovní polohu. Právě probíhá společný projekt Arbeitsgemeinschaft Ergonomie in der Zahnheilkunde (Německá akademie stomatologické ergonomie) (AGEZ) a Hongkongské polytechnické univerzity (PolyU), jehož cílem je stanovit kritéria pro výrobu podprsenky, která zajistí zdravé pracovní držení těla a výhled do dutiny ústní pacienta bez překážky. Aby bylo možné vyvinout produkt, který odpovídá potřebám zubních lékařek a stomatologických sester, vytvořili vědci průzkum a chtěli by tímto vyzvat co nejvíce účastnic k poskytnutí zpětné vazby.

advertisement
Veletrh IDS odložen na září 2021

December 14, 2020 | Events | News

Již několik týdnů nebo dokonce měsíců spekuluje stomatologická komunita z celého světa o tom, zda se mezinárodní dentální veletrh IDS opravdu uskuteční. Organizátoři učinili v pátek 11. prosince obtížné rozhodnutí a oznámili, že se tento přední světový dentální veletrh nebude konat podle plánu 10. až 13. března 2021, ale bude odložen na 22. až 25. září 2021.

Pražské dentální dny 2020

November 18, 2020 | News

Uspořádat v roce 2020, který je celý ve znamení krize kolem COVID-19, jakoukoli vzdělávací akci je spojeno s velkou nejistotou. Jinak tomu nebylo ani v případě největší každoroční akce pořádané Českou stomatologickou komorou – Pražské dentální dny. 14 dní před termínem konání bylo z důvodu vládních opatření nutné změnit celou koncepci na online podobu.

Digitální Flash-Free Bonding: další evoluční krok při nasazení zámků

November 4, 2020 | News

Přesné umístění zámků a úspěšný bonding patří mezi nejdůležitější prvky efektivní ortodontické léčby. Umístění zámků do optimální polohy vede k predikovatelnému pohybu zubů podle léčebného plánu; malá pravděpodobnost selhání vazby pomáhá snížit počet „prvních pomocí“ a časových ztrát kvůli opravám.

Rozhovor: „Ortodontisté by se měli na své pacienty dívat očima parodontologa“

October 13, 2020 | Interviews | News

Podle Dr. Jeana-Marca Dersota je kontrola plaku často opomíjeným, ale zásadním faktorem úspěšné ortodontické léčby. Dr. Dersot je bývalým prezidentem Société Française de Parodontologie et d’Implantologie Orale (Francouzská společnost pro parodontologii a orální implantologii), jeho hlavním zájmem je vztah mezi ortodoncií a parodontologií a jeho výstupy na toto téma z pozice autora a vědeckého pracovníka jsou velmi četné. „Aby se zabránilo vedlejším vlivům ortodontické léčby, musí ortodontisté ochránit periodontální tkáně,“ zdůraznil Dersot.

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International