Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Rozhovor s Petrem Myšičkou – zubním technikem a několikanásobným vítězem The Aesthetic Dentistry Awards

By Redakce časopisu StomaTeam
April 17, 2016

The Aesthetic Dentistry Awards je nejprestižnějším oceněním na poli estetické stomatologie ve Spojeném království. Vy jste toto ocenění v kategorii zubní technik získal poprvé v roce 2014, v roce 2015 jste vyhrál ve třech kategoriích a zároveň se stal Aesthetic Technician of the Year 2015. Letos jste výhru opět obhájil. Jaké máte pocity?
Je to určitě neuvěřitelný zážitek. Když jsem přicestoval na konci roku 2013 do Anglie, vůbec jsem netušil, co mě čeká, neuměl jsem anglicky a tak nějak bojoval sám se sebou. První rok byl složitý, ať už z pohledu angličtiny či zvykání si na nové prostředí a lidi. Nicméně jsem měl štěstí: našel jsem si dobrou práci a potkal dobrého lékaře. Respektive on si mě našel sám. To, že jsem vyhrál i tento rok, bylo super – letos jsme poslali do finále jen dva případy, takže jsem už dopředu věděl, že lepší než minulý rok to nebude. Nicméně nervózní jsem byl snad ještě víc. Musím přiznat, že srdce mi bušilo opravdu silně, když se program soutěže blížil k naší kategorii.

 

Popište nám prosím ve stručnosti, jak tato soutěž probíhá, jak a co všechno se hodnotí a v jakých kategoriích.
Hned první rok jsme poslali do soutěže dvě naše práce. Vůbec jsem netušil, do čeho jdu, jaká je konkurence, ani jak soutěž vlastně probíhá. Je to ale poměrně jednoduché: přihlásit se může každý a důležité je mít dobře zdokumentovaný postup práce, jak laboratorní, tak ordinační. Porotci chtějí vidět, jak se soutěžící k výsledku dopracovali. Ono je hezké mít krásnou fotku před a po, ale v této soutěži je důležité mít skvěle odborně zvládnutý a zdokumentovaný celý postup. Pak stačí vše zaslat do komise a poté se čeká několik měsíců na výsledné finalisty. Když jsme obdrželi dopis s oznámením, že jsme finalisté, měl jsem obrovskou radost. Finále a předávání cen se koná v jednom z nejdražších hotelů v Londýně. Je to velká událost s velkolepou večeří. Jedna vstupenka vyjde na 9.000 Kč, což je hodně peněz, ale kolikrát do roka si člověk může vzít oblek s kravatou a užít si takový skvělý večer? Nicméně první rok jsme vyhráli v Single implant crown (sólo korunka na implantát) a získali druhé místo v Single Arch restoration (Protetická práce v horní čelisti). Měl jsem neuvěřitelnou radost.

Co pro vás bylo těžší: vyhrát poprvé nebo letos ocenění obhájit? Jak na Vás zapůsobila nemalá publicita, která se kolem Vás rozpoutala po prvním vítězství? Jistě jste byl letos pod větším tlakem.
Co bylo těžší? Určitě vyhrát potřetí. První rok jsem v podstatě nic nečekal, vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu a tak jsem tam jel s tím, že si udělám hezký večer a poznám nové lidi, což se povedlo. Druhý rok, kdy jsme získali tři hlavní ceny a celkové vítezství, to bylo také velké překvapení a pak se spustila smršť rozhovorů, článků, kurzů, prezentací… Stal jsem se Ivoclar Vivadent Opinion Leader pro Anglii a Českou republiku. Takže tlak byl a je opravdu velký. Jak už jsem uvedl, letos jsme zaslali práce do dvou kategorií a opět vyhráli. Bylo to neuvěřitelné. Musím se přiznat, že až teď mi dochází, že to není jen soutěž, ale událost, která opravdu mění člověku život. Tento rok jsem byl opravdu nervózní a v autě do Londýna jsem nadával, že už příští rok nikam nejedu (samozřejmě v nadsázce).

Čím jste loni a letos porotu přesvědčil? (Můžete více okomentovat letošní případ?)
Tento rok jsme poslali dvě práce, jednu Full mouth rehabilitation a pak Single implant crown. Důležitá pro mě byla hlavně celková rekonstrukce – práce, kterou jsem ukazoval na konci minulého roku na Dental Summitu na Pragodentu ve své přednášce. Rok a půl jsme spolu s lékařem pracovali na případu a dali do toho opravdu vše. A odměna nakonec přišla: nejenže jsme vyhráli, ale hlavně pacientka byla spokojená, to jsou hned dvě velká vítezství – pro mě a pro pacientku!

Jak jste si užil závěrečnou party?
Party jsme si užili, je potřeba si i trochu užít a setřást ze sebe nervozitu. Jak tady v Anglii říkají „work hard, play hard“.

Pro řadu (nejen českých a slovenských) zubních techniků jste jistě nyní vzor a pozitivní příklad. Co Vás profesně formovalo a na co kladete největší důraz při své práci?
Určitě praxe. Škola je super, ale praxe je praxe. Dnes vidím spoustu mladých lidi po škole, kteří to vzdají kvůli těžkým začátkům. I já je měl těžké a první měsíce jsem pracoval za minimální mzdu. Člověk ale musí mít odhodlání a motivaci. Já měl takovou osobní motivační pomůcku, která mi pomohla bojovat a neustále se zlepšovat: u každé práce jsem si představoval, že ji dělám pro svou maminku. Vždy jsem chtěl do všeho dát to nejlepší, ne vždy se to povedlo, ale to odhodlání tam bylo a je dodnes.

Žijete nyní v Anglii. Je v něčem česká a anglická stomatologie odlišná? Kromě toho, že v Anglii je patrně více příležitostí, ale také určitě větší konkurence?
V něčem je to stejné a v něčem úplně jiné. Stomatologie jako taková je podobná, máte šikovné a méně šikovné doktory a zubní techniky jako všude jinde ve světě. Začátkem roku 2016 jsem v Anglii otevřel svou laboratoř PM Dental Studio, takže teď teprve můžu vidět, jaká je tady realita trhu. Konkurence je určitě větší s tím, že nám tady konkuruje i velmi levná Čína. Spousta lékařů posílá svou práci letecky do Číny, kde jim v přepočtu za 700–900 Kč vyrobí zirkonovou nebo e-max korunku. To myslím v Čechách ještě nemáte. Nicméně lékaři, kteří si platí za takovou „kvalitu“, stejně nejsou v mém hledáčku. Pro mou laboratoř jako takovou je tedy „vše stejné“. Spolupracuji jen s lékaři, kteří posílají dobré otisky, chtějí dobrou práci a jsou ochotní za ni zaplatit a tak by to mělo být.

„Brousíte si zuby“ na vítězství i v příštím roce?
Už teď máme hotovou další velkou práci, která má velký potenciál, tak uvidíme, co příští rok přinese.

Budeme Vám držet palce, redakce časopisu StomaTeam

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International