Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Rozhovor s Martinem Červeňákem, majitelem frézovacího centra ZUBA s.r.o.

By Tomáš Truneček, Ph.D. – redakce StomaTeam
April 16, 2018

Vážení čtenáři, přinášíme vám další zajímavý rozhovor, tentokrát se slovenským diplomovaným zubních technikem Martinem Červeňákem, majitelem firmy ZUBA – frézovacie centrum a zubná technika se sídlem v Bratislavě.

Jak dlouho pracujete jako zubní technik a odkdy využíváte pro svou práci CAD/CAM technologie?

Ako zubný technik pracujem už 22 rokov a tým, že aj môj otec bol zubným technikom, som v prostredí „zubov“ od detstva. CAD/CAM technológiu používam od roku 2004.

Co Vás přivedlo ke CAD/CAM technologiím a nakolik trnitá byla cesta k založení frézovacího centra?

Ako som spomínal, začínal som u otca vo firme, kde som robil hlavne konštrukcie a každý deň som pozoroval časovú náročnosť ich zhotovenia a nedostatky pri odlievaní. Práve preto ma CAD/CAM technológia nadchla. Prvý frézovací stroj som nekupoval s úmyslom založenia frézovacieho centra. Skôr pre vlastnú potrebu. V začiatkoch som frézoval vosk, ZrO, PMMA. Prvého zákazníka sme získali v roku 2010 (Peter Kriška) a je našim zákazníkom dodnes. V roku 2011 som založil novú firmu Zuba s.r.o. ako zubnú techniku a frézovacie centrum. V danom roku bolo už CAD/CAM dostupnejšie pre náš trh, a tak sme každý rok niečo nové dali do ponuky a získavali nových zákazníkov. Nikdy sme neriešili a neriešime viac technológií naraz. Vždy potrebujeme danú technológiu alebo materiál dokonale spoznať, vyskúšať v našej zubnej technike a s niektorými skalnými zákazníkmi.

A či bola cesta tŕnistá? Stálo ma to veľmi veľa času a síl. Väčšina zubných technikov si stále myslí, že frézovanie je o tom, že vložím polotovar do frézovacieho stroja a stlačím ŠTART, a konštrukcia vypadne sama. Pri CNC mašinách, aké máme, musíte byť viac strojár ako zubný technik. A keď sa tak spätne otočím, tak som sa to popri pálení keramiky učil všetko sám. Frézovacie centrum, tak ako dnes vyzerá, vznikalo postupne a vlastne stále vzniká.

S jakou filozofií jste Vaši firmu zakládal? Držíte se této filozofie i nadále?

Mojou filozofiou je individualita a odbornosť, a v konečnom rade cenová dostupnosť našich produktov. Náš zákazník nie je len číslo v systéme.

Jaké služby Vaše centrum poskytuje, jakým technickým vybavením disponuje a jaké materiály využíváte?

V súčasnosti máme 5 profesionálnych frézovacích strojov a 4 skenery (3× optický skener a 1× dotykový skener). Frézujeme zo všetkých materiálov, ktoré sú momentálne dostupné na trhu. Minulý rok sme začali prenajímať skenery do zubných techník na Slovensku a v Českej republike.

Co od Vás mohou zákazníci očekávat ve vztahu k dodacím lhůtám, cenám, kvalitě Vašich produktů apod.?

Dodacie lehoty závisia od obťažnosti a typu frézovanej práce. Objednávky, ktoré máme prijaté ako dáta, posielame vždy na ďalší pracovný deň. Objednávky, ktoré sa skenujú u nás, posielame štandardne do 48 hodín. Všetky materiály, z ktorých frézujeme, spĺňajú svetové normy. Väčšinou sú vyrábané v Nemecku a USA.

Zajímalo by nás také, a jistě i naše čtenáře, zda a v jaké míře spolupracujte se zahraničními zákazníky?

Najviac zákazníkov máme zo Slovenska, ale spolupracujeme aj so zubnými technikmi z Českej republiky, Nemecka, Slovinska a Rakúska.

Co byste poradil mladým zubním technikům (či těm, kteří nemají s CAD/CAM technologiemi zkušenosti), kteří by chtěli na toto pole vstoupit? Jaké by měli být jejich kroky, čeho by se měli vyvarovat?

Mladým zubným technikom odporúčam, aby sa začali sústrediť aj na iné práce v zubnej technike ako je keramika. Stretávam sa s tým každý deň, že mladí vôbec nemajú predstavu o technických možnostiach. Žijú v tom, že keď si kúpia malý frézovací stroj a skener, tak vlastne pokryjú všetko. A potom sa deje to, že nemajú prácu, stroje im stoja a strácajú na hodnote. Alebo znižujú ceny výrobkov, aby prežili. CAD/CAM totiž ide veľmi rýchlym tempom. Nesmú zabudnúť na to, že tak ako oni aj zručný stomatológ si vie korunky alebo malý mostík urobiť sám. Preto, keď už sme zubní technici, musíme zvládať všetky dostupné technické možnosti protetiky, a to nás odlišuje od stomatológov.

Plánujete v blízké budoucnosti pořízení dalších technologií, rozšíření služeb apod.?

Áno. Na jar plánujeme kúpu profesionálnej 3D tlačiarne. Okrem toho tento rok začneme poskytovať školenia pre prácu s EXOCADOM. Plánujeme rozšíriť frézovanie zložitejších implantologických prác, zámkov a teleskopických koruniek (lokátory, MK1).

Jaký vývoj v oboru stomatologie, CAD/CAM technologií předpokládáte, řekněme, v horizontu 5 let?

Myslím si, že hlavnú úlohu bude hrať digitalizácia celého odboru, cena a čas výroby. Za 5 rokov bude digitálna stomatológia štandard. A veľmi sa obávam, že veľká časť prác sa bude dať urobiť v zubnej ambulancii.

 

Celý časopis si můžete prostudovat na následujícím odkazu:

Stáhněte si jej ve formátu PDF

 

Digital 1/2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International