Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Rozhovor s Dr. Seanem K. Carlsonem: „Trojrozměrné technologie se stanou standardem péče“

By Nathalie Schüller, DTI
August 26, 2019

Dr. Sean K. Carlson je docentem v oboru ortodoncie na University of the Pacific’s Arthur A. Dugoni School of Dentistry v San Francisku (Kalifornie, USA) a má privátní praxi v Mill Valley v Kalifornii (USA). Dr. Carlson je také vedoucím výzkumným pracovníkem v Craniofacial Research Instrumentation Laboratory na fakultě zubního lékařství. Přednáší na mezinárodní úrovni na různá klinická i teoretická témata se zaměřením na 3D zobrazování v ortodoncii. Jeho primárním zájmem je využití výpočetní techniky ke zlepšení způsobu, jakým je studována, vyučována a praktikována ortodoncie. Během jarního kongresu European Aligner Society, který se konal v Benátkách v Itálii ve dnech 29.–31. března, sdílel Dr. Carlson některé ze svých myšlenek o aplikacích 3D technologií v ortodoncii, použití průhledných alignerů a o léčbě spánkové apnoe.

Proč jste se rozhodl specializovat se na ortodoncii? Měla Vaše volba souvislost s potřebou kreativní práce?
Samozřejmě! Ortodoncie je neuvěřitelně kreativní. Myslím si, že v závislosti na typu ortodontisty, kterým se stanete, můžete svou kreativitu vyjádřit způsobem obtížným v jiných profesích. Vždy se mi líbil nápad být zdravotníkem; jsem povahou altruista a rád pomáhám lidem. Ortodoncie je velmi „čistá“ zdravotnická profese: vaši pacienti nejsou opravdu nemocní, ale pomáháte jim svými technickými a prostorově-orientačními dovednostmi, které mě vždy zajímaly. To vše dokonale zapadalo do mých osobnostních rysů a nikdy jsem nenarazil na nic zajímavějšího.

Co myslíte tím, že v závislosti na typu ortodoncie, kterou praktikujete, můžete svou kreativitu vyjádřit různě?
Myslím, že existují jak kreativní, tak i nekreativní ortodontisté. Ti druzí se řídí pravidly, sledují, jak se léčilo dříve, příliš nad tím nepřemýšlejí a neustále opakují stejná terapeutická schémata. To je v pořádku, ale neposouvá to odbornost kupředu. Pokud chcete být kreativní, vaším úkolem je postoupit na další úroveň, až za horizont. Ne každý to chce dělat, protože je to náročné.

Mluvil jste o altruismu, který je pro Vás důležitý. Jak je možné jej aplikovat v ortodoncii?
Pomáhat druhým je nezbytné a myslím si, že byste to měli dělat při každé příležitosti, která se vám naskytne. Důležité je ale správně ocenit hodnotu poskytovaných služeb. Lékaři mají tendenci si myslet, že pomáhání je o poskytování bezplatné léčby. To není fér. Lidské vztahy jsou o reciprocitě. Jestliže rozdáváte a na oplátku neočekáváte nic, lidé si nebudou vážit toho, co dostávají. Nemám problém s cenou nějaké věci; myslím si, že pokud má pro vás tu hodnotu, je cena adekvátní. To neznamená, že bychom měli ignorovat lidi, kteří jsou méně šťastní. Proto mám rád programy pomáhající pacientům, kteří si léčbu nemohou dovolit.

Dr. Melissa Shotellová ve své prezentaci uvedla, že pouze 20 % zubních lékařů používá technologii CAD/CAM a dr. Adriano Marotta Araujo uvedl, že pouze 10 až 20 % odborníků používá alignery. Trojdimenzionální technologie je jádrem Vaší léčby, zřejmě i výuky a výzkumu. Proč si myslíte, že tolik zubařů tyto úžasné technologie nepoužívá, a jak bychom to mohli změnit?
Existují dva hlavní důvody, proč je lidé nepoužívají: náklady a zkušenosti, respektive jejich nedostatek. Nechtějí za nové technologie platit, což nás přivádí zpět k diskuzi o hodnotě služeb v ortodoncii. I když jsou tyto technologie skvělé, tak například 3D CAD/CAM kameru nebo CBCT zařízení nepoužíváte, pokud si myslíte, že jsou předražené. Výzvou u těchto nových technologií je, že lidé nechápou jejich hodnotu, dokud si je nepořídí. Jakmile začnete nové technologie používat a uvědomíte si, jaký mají přínos a že bez nich „nemůžete žít“, pak vám na ceně nezáleží, ale dostat lidi do tohoto bodu je velmi těžké.

Druhým důvodem je křivka učení při používání těchto technologií. Ať už je to použití CAD/CAM k výrobě korunek pomocí 3D frézovacích strojů, skenování bez otisků nebo CBCT, naučit se je používat je obtížné. Potřebujete praxi a je to tvrdá práce. Mnozí zubaři a ortodontisté jsou velmi pohodlní. Máme velmi dobrý život, tak proč si to ztěžovat? Myslím, že se jen vymlouváme, abychom se vyhnuli bolestivému procesu změny, a to zpomaluje náš pokrok. Ale vždy budou existovat lékaři, kteří chápou, že je nutné se neustále snažit být lepším i během každodenní praxe. A pokud to pochopíte, přijmete tyto nové technologie velmi rychle a dostanete se mezi technologickou špičku. Tyto technologie se stanou standardem péče, o tom není pochyb. Bude to trvat jen jednu nebo dvě generace.

Vyučujete mladé lékaře: můžete mi říci, zda mám pravdu, když se domnívám, že příští generace nemá v úmyslu praktikovat bez 3D technologií?
Není pochyb o tom, že moji studenti chápou tyto technologie desetkrát lépe než zkušený ortodontista, kterému je 50 let – pro něj je opravdu těžké přizpůsobit se novým technologiím, protože on nebo ona, stejně jako my ostatní, je opravdu pohodlný a nechce si tím projít. Mladí lékaři tyto technologie chápou a jsou velmi dychtiví. Výzvou pro ně jsou náklady, protože se obávají, že si nebudou moci vše potřebné dovolit. Myslím si, že mladí studenti, kteří pochopí, že tato technologie je nezbytná, budou prosperovat, ale studenti, kteří se zaměřují na problematiku nákladů, nedosáhnou růstu své praxe a zanedlouho budou o pět let pozadu za těmi, kteří je používají. Hodně je to o strachu. Hlavní odpověď na vaši otázku je, že lidé se bojí. Je to součást lidské povahy. Nemáme rádi změny, ať už se jedná o místo, kde žijeme, vztah nebo kariéru. Všechno, co je neznámé, je pro nás děsivé a těžké. Lidé přirozeně nemají rádi bolest, a proto se drží zpátky.

 

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu Ortho CZ/SK 2/2019
stáhněte jej ve formátu PDF

 

Dr. Sean K. Carlson
ORTHOSCIENCE,
163 Miller Avenue, Suite 4, 94941 Mill Valley,
Kalifornie, USA
Tel.: +1 888 673 2827
E-mail: info@orthoscience.com
Web: www.orthoscience.com

Comments are closed here.

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International