Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Prostředky proti stresu a úzkosti bez lékařského předpisu

By PharmDr. Tomáš Arndt
April 17, 2016

V současné době je naše psychika vystavena stále většímu a většímu náporu – zvyšující se pracovní nároky, problémy v osobním životě, úzkosti a obavy vyvolané dnešní uspěchanou a informacemi zahlcenou dobou. Dá se jim bránit?  

Jistě, dá. Existuje řada relaxačních metod, které nám rozhodně pomohou zmírnit pocit napětí a stresu, jako je například jóga nebo autogenní trénink. Řada z nás ale raději pro začátek sáhne po tabletkách, kapkách či sirupu. Význam jejich užívání je v tom, že mohou zmírnit běžnější (nikoliv klinicky závažné) projevy stresu, úzkosti a napětí. V lékárnách si můžeme vybrat z různých volně prodejných léků a hlavně doplňků stravy. Zákazníci v lékárnách často ale nemají přehled, jaké přípravky si mohou koupit, co obsahují a zdali se jedná o volně prodejné léky nebo doplňky stravy. Dají se, byť ne zcela přesně, rozdělit mezi sedativa a antidepresiva.

Sedativa jsou látky, které navozují zklidnění, zmírnění úzkosti a napětí. V dostatečné dávce mohou pomoci lépe usnout – snižují stav bdělosti. V každém případě je toto u nich třeba vzít v úvahu, pokud vykonáváme činnost vyžadující zvýšenou pozornost. Jako jediný chemický zástupce je v této skupině zastoupen guaifenesin (volně prodejný lék Guajacuran). Jedná se o mírné anxiolytikum, které lze krátkodobě (přibližně 5 dní) užívat při pocitech strachu, napětí či pokud se nám nedaří usnout. Jedná se také o látku, která podporuje vykašlávání a mírně uvolňuje zádové svalstvo. Další látky už patří mezi rostlinné drogy – kořen kozlíku lékařského, nať mučenky lékařské a meduňky lékařské, šištice chmelu otáčivého, nať máty peprné a některé další. V léku Novo-Passit jsou kombinovány s guiafenesinem, ve volně prodejných lécích Persen, Persen forte a Hova jsou různé kombinace léčivých rostlin. K dispozici je ještě velké množství doplňků stravy a čajových směsí, kde jsou nejrůznější kombinace zmíněných rostlinných drog, často doplněné ještě o další složky. Léky a doplňky stravy z této skupiny nesmí bez předchozí konzultace s lékařem užívat pacienti s epilepsií a dalšími závažnými nemocemi centrálního nervového systému.

S lékařem je nutná porada, pokud opakované a pravidelné podávání nevede k vymizení potíží do několika týdnů. Rovněž platí, že v případě dětí, těhotných a kojících žen, je jejich užívání nutno předem konzultovat s lékařem.

Druhou skupinou jsou antidepresiva. Zde najdeme již jen doplňky stravy. K dispozici byl dříve lék na předpis Jarsin (obsahoval extrakt z třezalky), ale ten již z našeho trhu vymizel. Je nutno zdůraznit, že se nejedná o látky adekvátní antidepresivům předepisovaným na předpis. Jsou vhodné při mírnějších stavech špatné, smutné nebo mrzuté nálady. Tento stav může být doprovázen dalšími příznaky – neschopností se radovat, poruchami spánku, obtížným rozhodováním a dalšími podobnými symptomy. Z rostlinných drog patří do této skupiny nať třezalky lékařské, borka (část kůry) magnólie a extrakt z blizen šafránu setého. Mechanismus účinku extraktu z třezalky i šafránu je založen na tom, že zabraňují odbourávání serotoninu v mozku. Podobným způsobem zasahují v mozku i klasická chemická antidepresiva – rovněž zvyšují hladinu serotoninu v mozku. Třezalka a šafrán jsou sice obecně dobře snášeny, ale u třezalky je třeba si dát pozor, protože ovlivňuje účinky několika skupiny léků – antiepileptik, antikoagulancií, hormonální antikoncepce, imunosupresiv a řady dalších. Je to dáno tím, že třezalka je silným induktorem cytochromu P-450 a P-glykoproteinu, izoenzymu, který zajišťuje metabolismus mnoha léčiv. Pokud se aktivita tohoto izoenzymu zvýší, dochází k rychlejšímu odbourávání těchto léčiv a ke snížení jejich účinku. Rovněž u třezalky platí, že během jejího užívání bychom se neměli opalovat (ani v soláriích), protože zvyšuje intenzitu působení ultrafialového záření a mohlo by dojít ke kožní reakci. Někdy je do této skupiny řazena ještě aminokyselina l-tryptofan (pouze v doplňcích stravy), která je prekurzorem serotoninu a dá se tedy předpokládat, že její příjem zvýší jeho hladinu. U všech látek z této skupiny, ale zejména u šafránu a třezalky platí, že se nesmí užívat současně s chemickými antidepresivy ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitorů monoaminoxidázy (IMAO).

Při užívání látek z této skupiny je nutná konzultace s lékařem, pokud opakované a pravidelné podávání nevede k vymizení potíží do tří měsíců a pokud se jedná o závažnou, tedy klinickou depresi. Bez předchozí konzultace s ošetřujícím lékařem by tyto látky neměly užívat děti, těhotné a kojící ženy.
 

Více zajímavých informací naleznete na www.celostnimedicina.cz
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International