Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Plně digitální implantologické workflow

By Dr. Kirill Kostin, Dr. Mikhail Erohin a kol.
October 08, 2020

Společnost Planmeca je známá nejmodernějšími technickými inovacemi a neustálým vývojem produktů. Výkonná softwarová platforma Planmeca Romexis umožňuje provedení všech fází stomatologických implantologických a estetických protetických ošetření za použití jednoho softwaru, a to od počítačově asistovaného návrhu úsměvů pacientů po výrobu chirurgických šablon.

Následující klinický případ, na kterém jsem pracoval spolu s kolegy Dr. Olegem Ponomarevem, Dr. Maximem Kozhevinem a Dr. Yarokhinem, ukazuje, jak je možno využít digitální systémy při protetickém ošetření, zavádění implantátů a navrhování designu náhrady. Dle našich zkušeností umožňují digitální CAD/CAM technologie, ve srovnání s tradičními metodami, maximálně funkční a estetické výsledky.

Kazuistika

Tento klinický případ ukazuje výhody použití CAD/CAM systémů při digitálním plánování zavádění implantátů a přípravě chirurgických šablon, stejně jako při výrobě keramické náhrady. V tomto článku předkládáme klinický případ, při němž bylo ošetření provedeno za použití softwaru Planmeca Romexis 3D Implant Guide, softwaru Planmeca PlanCAD Premium a frézovacího přístroje Planmeca PlanMill 40.

Klinický případ se týká pacientky, která si stěžovala na chybějící zub 22 a čípkovitý tvar zubu 12 (obr. 1, 2). Při počátečním vyšetření byl prostor kolem chybějícího zubu vyhodnocen jako příliš úzký pro zavedení implantátu. Pacientka však odmítala ortodontickou přípravu, protože již dříve absolvovala ortodontickou léčbu s ortodontickou chirurgií.

V tomto konkrétním případě jsme začali s estetickou analýzou na základě CBCT dat pacientky a došli jsme k závěru, že implantát Straumann o průměru 2,9 mm by se do prostoru zubu 22 vešel, pokud bychom použili, za účelem maximální přesnosti, chirurgickou šablonu (obr. 3–5). Korunkovou náhradu zubu 12 jsme se rozhodli vyrobit z keramiky IPS e.max (Ivoclar Vivadent).

Díky digitálnímu plánování a pečlivě vyrobené chirurgické šabloně bylo zavedení implantátu úspěšné, přestože se anatomické podmínky zdály být méně než příhodné. Dosáhli jsme točivého momentu 30 Ncm a na implantát umístili vhojovací váleček (obr. 6, 7).

Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek si spolu s dalším obsahem můžete přečíst v Dental Tribune CZ 5/2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International