Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Piezochirurgie je metodou volby – rozhovor s Dr. Stavrosem Pelekanosem (Atény)

By W&H Dentalwerk
May 05, 2017

Dr. Stavros Pelekanos, stomatolog specializující se na estetické náhrady a implantologii, v rozhovoru vysvětluje, proč ve své praxi používá přístroj pro piezochirurgii.

Proč používáte přístroj pro piezochirurgii?
Rozhodující výhodou piezotechnologie je to, že zůstávají zachovány měkké tkáně. Odstraňování kosti je na rozdíl od běžných postupů obzvláště atraumatické. Pacienti zažívají méně pooperačních otoků a následně dochází k lepšímu hojení.

Můžete to názorně doložit čísly?
Například, riziko poškození Schneiderianské membrány během externího sinus liftu je sníženo z 30 % při použití rotačních nástrojů na pouhých 7 % při práci s piezo. Obecně lze říci, že atraumatický přístup nezpůsobuje pacientům prakticky žádné problémy. Zejména mladí kolegové jeví na vzdělávacích akcích o piezochirurgii velký zájem a já skutečně očekávám v této oblasti radikální posun již v blízké budoucnosti.

Není tato „šetrná“ chirurgie na úkor nižší účinnosti?
Pacienti chtějí kratší chirurgické zákroky. Když jsem s piezo operoval před deseti lety poprvé, byl jsem účinností trochu zklamaný. Nové přístroje, jako Piezomed, jsou však již stejně účinné jako rotační nástroje. Mikrooscilace navíc umožňují mnohem přesnější práci, než jaká je možná s přímo působícím rotačním pohonem. Kromě toho, efekt kavitace způsobuje v pracovním poli menší krvácení. To nabízí lepší výhled a také šetří čas.

Vaší oblíbenou indikací je externí sinus lift. Mohl byste nás, prosím, tímto postupem provést?
Podle mého názoru je externí augmentace dna sinu (neboli sinus lift) pro piezochirurgii ideální indikací. U tohoto chirurgického zákroku je nejčastější komplikací poškození Schneiderianské membrány – proč bych tedy měl svého pacienta zbytečně vystavovat tomuto nebezpečí? Po preparaci mukoperiosteální chlopně používám pilku (B1 či B6/B7), kterou definuji okénko v kosti. Tyto nástroje se mohou pochlubit velmi jemnými zuby a je-li to žádoucí, mohou být z toho důvodu použity pomaleji než nástroje s menším počtem zubů. Pak přejdu na sinusový nástroj potažený diamantem (S1), až se mi ukáže modravá, lesknoucí se membrána. Pokud chcete být obzvláště pečliví, můžete zaoblit hrany kostního krytu kulovitým diamantem potaženým piezo nástrojem S2.

 

 

 

Není snazší udělat jemnější řezy pomocí rotačních pilek? Proč používáte k expanzi kulatý diamantem potažený nástroj?
Pokud použiji mikro pilky, nemohu říci, zda jsem nepoškodil membránu. Šetrné zaoblování kostního krytu pomocí nástroje S2 zabraňuje perforaci ostrými hranami. Zkušení chirurgové mohou tento krok pohodlně přeskočit. Další fází je opatrné zvednutí kostního krytu a poté použití nástroje (S3) v podobě „sloního chodila“ (doslovný překlad – pozn. redakce), kterým se zbývající kost vyhladí.

Takže kostní kryt pomocí nástroje podobného „slonímu chodidlu“ neodstraňujete úplně?
Ne, raději kostní základ znovu použiji jako augmentační materiál. Kromě toho, erozivní ablace trvá moc dlouho. Ze stejného důvodu dávám přednost oddělení membrány Kramerovou kyretou (SKRA 36, Hu-Friedy). Nyní je nezbytné postupovat velmi opatrně, protože membrána může u některých pacientů velmi snadno prasknout. Alternativně jsou i zde ideální piezo nástroje (nejprve S3, pak S4 nebo S5).

A co říkáte na automatickou detekci nástroje?
Automatická detekce nástroje je technologie patentovaná W&H, která je v piezotechnologii unikátní. Přístroj zjistí nástroje a automaticky vybere optimální nastavení výkonu. Je to pohodlné, šetří to čas a v neposlední řadě je to přínosné pro pacienty a stejně tak pro nástroje.

Vaše ordinace se specializuje na estetické náhrady a implantologii. Pro jaké indikace používáte svůj přístroj Piezomed?
Vzhledem k tenké bukální kostní lamele, je při odstraňování horních frontálních zubů zapotřebí zvýšené opatrnosti. Rádi k tomu využíváme nástroje EX1 a EX2. V mé ordinaci také odebíráme bločky kostních štěpů ze šikmé části ramene dolní čelisti a děláme rozšíření korunek pro protetické náhrady. V takovémto případě, je například pro opatrné zkrácení alveolárního limbu ideální ostré dlátko B4 nebo kulička S2 potažená diamantem. Systém nicméně obsahuje také ideálně zahnuté nástroje účinné pro periodontální debridement.

Takže piezochirurgické přístroje nejsou pouze pro stomatochirurgy?
Pro každého, kdo pracuje jako praktický zubní lékař a provádí chirurgické zákroky, jsou určitě nesmírně přínosné přístroje, jakým je Piezomed. Ať už se jedná o protetiku, parodontologii, ndodoncii, malou nebo dokonce velkou chirurgii. Piezochirurgie je velmi univerzální. Nejdůležitější však je atraumatický a přitom účinný přístup. Pacienti rozdíl ocení a pak se do vaší ordinace vrací.

 

Použitá literatura:
[1] Wallace SS, et al. The journal of evidence-based dental practice 2012; 12:161–171.
[2] Delilbasi C, Gurler G. Implant Dent 2013; 22:662-665.
[3] Wallace SS, et al. Int J Periodontics Restorative Dent 2007; 27:413–419.
[4] Schwartz-Arad D, et al. J Periodontol 2004; 75:511–516.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International