Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Nový kompozitní blok BRILLIANT Crios: Příběh o brilantním úspěchu

By PR COLTENE
April 30, 2018

Nový zesílený kompozitní blok BRILLIANT Crios společnosti COLTENE byl uveden na trh v roce 2016 a je považován předními dentálními profesionály za další krok ve výplních CAD/CAM. Kompozit BRILLIANT Crios odstraňuje potřebu samostatného vypalovacího procesu a je to vysoce kvalitní možnost vhodná pro výplně jednotlivých zubů jak v přední, tak zadní oblasti při konvenčních indikacích, jako jsou inleje, onleje, fazety a korunky. O svých zkušenostech s kompozitem BRILLIANT Crios hovoří tři odborníci.

Díky schopnosti absorbovat nárazy lze materiál BRILLIANT Crios použít u pacientů, kteří mají korunky nesené implantáty nebo trpí bruxismem. Široké spektrum jeho použití z něj činí ideální materiál pro každodenní výkony v zubní ordinaci. Profesor Albert Mehl, ředitel oddělení počítačem řízeného výplňového zubního lékařství a dentální informatiky na Klinice preventivního zubního lékařství, parodontologie a kariologie Curyšské univerzity, považuje kompozity CAD/CAM za budoucnost výplňové terapie. „Umožňují rychlejší zpracování než konvenční výplňové kompozity, kdy materiál BRILLIANT Crios ukazuje cestu.“

Pro zubní lékaře se systémy CAD/CAM vedle zubařského křesla byl nejběžnějším typem bloku používaným ve výplňových výkonech materiál založený na keramice. Prokázalo se, že tyto bloky poskytují odpovídající úroveň pevnosti a estetického vzhledu a dokáží si udržet lesk a zabarvení po delší dobu. Výzkum v oboru moderních zesílených kompozitních bloků byl naproti tomu spíše omezený a na jejich rozsáhlé výhody následně často nebyl brán zřetel. Dr. Ralf Böhner, přední odborník na CAD/CAM materiály založené na kompozitech nedávno porovnával vlastnosti materiálu a strategie přitmelení u určitých zesílených kompozitních bloků a keramických bloků. Jeho výsledky prokazují, že tyto kompozity mají vynikající materiálové vlastnosti, které částečně překračují vlastnosti keramiky, kdy BRILLIANT Crios je zvláště výhodný v porovnání s keramikou z hlediska opotřebení materiálu.

BRILANTNÍ řešení pro praxi

Kompozit BRILLIANT Crios kombinuje chování, funkčnost a estetický vzhled, aby nabízel kompozitní blok, kterému se nic nevyrovná. Jeho materiálové složení z dentálního skla a amorfního oxidu křemičitého působí v tandemu se zesilující pryskyřičnou matricí a vede k vytvoření homogenního a trvanlivého výrobku. Výsledná vysoká pevnost bloku v ohybu a malá křehkost dovolují snadné a rozšířené zpracování, umožňují, aby výplně CAD/CAM z něj vyrobené byly upravovány nebo opravovány v kterémkoliv bodě procesu. Pomocí testu pevnosti v ohybu Böhner zjistil, že ve srovnání s keramikou má kompozit BRILLIANT Crios relativně nízký modul pružnosti podobný dentinu. Dokáže proto lépe zmírnit sílu při žvýkání, které je pak pro pacienta komfortnější. „Modul elasticity podobný zubu znamená, že kompozit BRILLIANT Crios způsobuje méně fraktur,“ dodal Mehl.

Je také ohebnější při zachování tloušťky vrstvy, protože materiál má nárazník, který není k dispozici u materiálů založených na keramice.“ Kromě toho je tříbodová pevnost v ohybu BRILLIANT Crios prokazatelně vyšší než pevnost porovnatelného keramického materiálu, který nevyžaduje vypalování po procesu broušení, což slouží jako další důkaz o jeho vynikajících mechanických vlastnostech.

 

 

Díky svému vysokému poměru plniva a nižšímu modulu pružnosti přináší kompozit BRILLIANT Crios menší abrazi dentální skloviny antagonisty při porovnání s keramickými materiály. Je jedinečný mezi zesílenými kompozitními bloky, ačkoliv má nízkou abrazi v místě výplně – úroveň podobná keramice. Strukturální vlastnosti kompozitu BRILLIANT Crios zajišťují, že nabízí výjimečnou přesnost v procesu zabrušování. Zatímco keramické materiály se v určitém bodě začínají odlupovat, kompozit BRILLIANT Crios může být postupně broušen a udržuje si hladký povrch, což dává větší volnost při přípravě. Po broušení lze kompozit BRILLIANT Crios leštit buď konvenčním rotačním leštidlem nebo brusnou pastou a dosáhnout tak rychle a snadno potřebného lesku.

Estetika a vynikající mechanické vlastnosti BRILLIANT

Kompozit BRILLIANT Crios přináší víc než jen vynikající mechanické vlastnosti. Dokáže snadno vytvořit výplň přirozeného vzhledu z výběru 13 odstínů ve dvou úrovních průsvitnosti. V kombinaci s hladkostí, povrchovou úpravou a rychle dosaženým vysokým leskem je estetická přitažlivost kompozitu BRILLIANT Crios okamžitě patrná. Dr. Grzegorz Witkowski, který provozuje rodinnou kliniku v severním Polsku, používá kompozit BRILLIANT Crios ve své praxi šest měsíců a už zaznamenal výrazný rozdíl v jeho estetických kvalitách. „Spojení mezi materiálem a zubní tkání je tak dokonalé, že jej nemůžete vidět,“ říká Witkowski. „Kompozit BRILLIANT Crios se mimořádně snadno používá, protože proces řezání a charakterizace je rychlý a jednoduchý a na rozdíl od keramiky se materiál neodlamuje.“

Prof. Raphael Monte Alto z Federální univerzity Fluminense v Brazílii má s používáním různých bloků zesíleného kompozitu bohaté zkušenosti.

Považuje kompozit BRILLIANT Crios za vynikající přídavek do svého výukového repertoáru. „Mechanické vlastnosti jsou vynikající – nízký potenciál pro abrazi antagonisty, optimální modul pružnosti – ale co mě na kompozitu BRILLIANT Crios přímo fascinuje, jsou jeho estetické vlastnosti, protože si zachovává zvláštní jas v ústech a lze jej snadno leštit,“ dodává.

Začlenění kompozitu BRILLIANT Crios do systému Dentsply Sirona CEREC CAD/CAM je další výhodou tohoto jedinečného kompozitního bloku. „Kompozit BRILLIANT Crios je vynikající materiál a jeho začlenění do systému CEREC je věc, kterou předkládáme dentálním profesionálům s nesmírnou hrdostí,“ zdůrazňuje Nick Anderson, zástupce společnosti COLTENE. „Kombinace materiálů CEREC a BRILLIANT Crios představuje skvělý způsob, jak zajistit, aby byly dentální náhrady pevnější, přesnější a spolehlivější, než bychom vůbec považovali za možné.

Další výrobky BRILLIANT

Kromě toho společnost COLTENE nabízí světlem polymerovaný bondovací systém ONE COAT 7 UNIVERSAL pro spolehlivé přitmelení kompozitu BRILLIANT Crios ke sklovině a dentinu ve všech situacích. Univerzální kompozit BRILLIANT EverGlow je dalším inovativním, vysoce kvalitním výrobkem společnosti COLTENE. Díky výjimečné leštitelnosti a zachování lesku a dále sedmi univerzálním odstínům pro použití v estetických výplních s jediným odstínem je kompozit BRILLIANT EverGlow nejpokročilejší řada kompozitních materiálů, které k dnešnímu dni společnost COLTENE vyrábí.

 

Zaujal Vás článek?

Stáhněte si celé vydání ve formátu PDF

 

Digital 1/2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International