Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Jak plná je objednací kniha vaší dentální hygienistky?

By Sheila Scott
May 10, 2011

Sheila Scott nabízí osm pohotových způsobů, jak transformovat objednací knihu vašich/vaší dentálních hygienistky/ek Mohla by být objednací kniha vaší dentální hygienistky plnější? Pozorujete stále častější zrušení sezení nebo se pacienti na sezení prostě nedostaví? Pokud si na některou z těchto dvou otázek odpovíte kladně, mohly by vám rady v tomto článku pomoci znovuvybudovat vaše služby v oblasti dentální hygieny a zajistit větší zdraví pacientů a stabilitu vaší praxe. 

Věřím, že ideální, soukromá, na preventivní péči zaměřená zubní ordinace by měla na čtyři z pěti dnů, kdy je otevřená, hygienistku zaměstnat. Zde je mých osm pohotových doporučení, jak transformovat objednací knihu vaší dentální hygienistky. 

1. Hovořte o přínosech
Hovořte o přínosech návštěvy hygienistky s každým pacientem, který se dostaví na pravidelnou preventivní prohlídku. Nestačí pacienta k hygienistce odeslat na „odstranění zubního kamene a vyleštění“ nebo na „vyčištění“, protože mu tak dostatečně nevysvětlíte, proč je návštěva hygienistky důležitá. Je to také zavádějící a neužitečné v tom, že označujete hygienu jen jako „čištění“ – nakrásně, pacienti věří, že toto zvládnou sami.

Zdaleka nejdůležitější součástí návštěvy hygienistky bude pro většinu pacientů pomoc při vytvoření dovedností a návyků, které sníží rizika rozvoje onemocnění dásní, zubního kazu, srdečních chorob, atd. a já věřím, že prací zubních lékařů a hygienistek je sdělovat tyto informace pokaždé, když pacienta vidí.

Nemusí to být komplikované, stačí například říci: „Máte v ústech známky poškození způsobené bakteriálním plakem. Doporučuji vám pravidelně navštěvovat naši hygienistku Natálii, aby vám pomohla zdokonalit dovednosti, které potřebujete k zvládnutí tohoto poškození způsobeného plakem doma – pomůže vám to zachovat zdravé zuby a snížit rizika pozdějších problémů se zuby.“

2. Úplné informace
Prosím, neměňte svá sdělení týkající se vašeho cíle, aniž byste neinformovali celý svůj tým, zejména pak
hygienistku. V ideálním případě svolejte celý tým a prodiskutujte, jak vaše hygienistka pomáhá při sezeních pacientům s rizikovým parodontem a diskuzi jemně směřujte k aktuálnímu modelu rad poskytovaných při návštěvě zubní ordinace.

3. Zapojte recepci
Ujistěte se, že pracovníci vaší recepce mají dobré verbální schopnosti pro diskuzi s pacienty o dopadu přerušených, odvolaných nebo propadlých hygienických sezení. Pro vaše pacienty ani pro vaše profesionální postavení není dobré, když pacienty necháte návštěvu ordinace jednoduše zrušit nebo je necháte zapomenout schůzku naplánovat.

Vaše recepční by měla s vaším souhlasem říkat pacientům, že u některých z nich je návštěva hygienistky důležitější než návštěva v zubní ordinaci – protože hygienistka pacientům pomůže problémům se zuby předejít – což může do budoucna snížit riziko nutného ošetření. Například, pokud zubní lékař doporučil návštěvu hygienistky, může recepční pacientovi připomenout, že pro něj bude přínosná pomoc při ošetření problémů s dásněmi nebo při jejich prevenci.

4. Mějte na skladě, co je doporučeno
Doporučí-li hygienistka pacientovi, aby používal určitý kartáček, pastu, ústní vodu, zubní nit nebo barvu pomůcek pro ošetření mezizubních prostor, prosím, zajistěte, abyste měli tyto pomůcky na skladě. Nezáleží na tom, jestli v místních obchodech prodávají vámi preferované elektrické zubní kartáčky levněji, než je vy nakupujete (v takovém případě doporučuji do obchodu zajít a koupit jich tucet a prodávat je za stejnou cenu). Doporučené pomůcky byste měli mít na skladě v rámci služeb pacientům – protože se staráte o to, aby pacienti používali k zvládnutí faktorů, které poškozují zuby, dásně a zdraví srdce, ty správné pomůcky.

Každá hygienistka i lidé vyučující orální zdraví ví, že může-li si pacient koupit doporučenou věc ihned poté, co na toto téma proběhla diskuze, je mnohem pravděpodobnější, že je začnou používat doma hned, než budou-li muset počkat den nebo dva, až se dostanou do určitého řetězce obchodů – kdo ví, jestli si pak skutečně koupí doporučený kartáček?

5. Hygiena a kosmetická stomatologie
Jste- li poskytovatelem běžných korunkových nebo můstkových prací nebo kosmetické stomatologie, zvedněte cenu za každé ošetření o návštěvu hygienistky a po ošetření nabídněte tuto návštěvu pacientovi „zdarma“. Například: „Paní X, toto ošetření vás stálo xxx, proto bych vás rád odeslal k naší hygienistce, aby vám ukázala, jak se o zub/náhradu co nejlépe starat. Budeme-li vám moci pomoci udržet tento zub bez plaku, vydrží vám mnohem déle a vaše ústa budou celkově dlouhodobě zdravější.“

6. Zaměřte se na děti
Proč nepřipravit program pro všechny děti, které máte v péči, kde by jim vaše hygienistka alespoň jednou ročně ukázala sezení zaměřené na „rodinné dovednosti a návyky“ – třeba o prázdninách? Soutěživě pojatá sezení s hygienistkou mohou být nesmírně přínosná – a velice zábavná pro soutěžící sourozence, je-li cílem, kdo nejlépe odstraní veškerý (odhalený) plak. Kromě toho by měli být rodiče vedeni k tomu, aby na děti dohlíželi a trénovali s nimi kvalitní domácí péči o chrup.

7. Pracujte jako tým
Zajistěte, aby se zubní lékaři a hygienistky scházeli a diskutovali o jednotlivých pacientech, navrhovaných modelech hygienických sezení, odezvách a všech změnách v poradenství nebo způsobu léčby atd. Nenechte svoji hygienistku pracovat v izolaci. Zlepšování zdraví zubů pacientů je týmovou hrou a každá hra vyžaduje, aby hrál aktivně celý tým.

8. Zapojte svoji hygienistku
A nakonec, zapojte vaši hygienistku do všech schůzí ve vaší ordinaci. Hovořte o pokroku v poradenství, léčbě, metodách a obvyklém průběhu návštěv ve vaší ordinaci. Vím, že přístupy k ošetření parodontu se v současnosti velice mění a rovněž vím, že většina pacientů chce, více než cokoli jiného, abyste jim pomohli dosáhnout zdravějších úst. *

Zubní ordinace mohou zařídit, že budou téměř všichni pacienti těžit z návštěv hygienistky a současně se zvýší zisky; tato hra nicméně vyžaduje cíl a dobrou komunikaci s pacienty.
 

* Údaje z dotazníků pro pacienty poskytnuté Sheilou Scott

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International