Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

Atraumatické extrakce s Luxator Periotome

By Dr. Simon Jones Preetha, Dr. Ameya G., Velká Británie
May 09, 2011

Extrakce zubu je bezesporu jedním z nejvíce traumatizujících zákroků, které může pacient  v zubní ordinaci zažít a neprobíhá-li extrakce hladce, může být celkem stresující i pro zubního lékaře. Při použití určitého jednoduchého chirurgického nástroje může být proces extrakce snazší pro pacienta i zubního lékaře. Ke svému překvapení jsem zjistil, že pro mnohé zubní lékaře není nástrojem první volby Directa Dental Luxator. 

Extrakce zubu je bezesporu jedním z nejvíce traumatizujících zákroků, které může pacient v zubní ordinaci zažít a neprobíhá-li extrakce hladce, může být celkem stresující i pro zubního lékaře. Při použití určitého jednoduchého chirurgického nástroje může být proces extrakce snazší pro pacienta i zubního lékaře. Ke svému překvapení jsem zjistil, že pro mnohé zubní lékaře není nástrojem první volby Directa Dental Luxator.

Chcete-li porozumět tomu, jak nejlépe extrahovat zub, je třeba vyhodnotit struktury a síly, které jej drží na místě. Extrakce zubu spočívá v překonání těchto sil.

První, co je třeba vzít v úvahu, je struktura kosti v okolí kořenů. Protože kost těsně obklopuje povrch kořene – všechny nepravidelnosti, podsekřiviny nebo zakřivení kořene samozřejmě vytvářejí mechanickou retenci. Tuto retenci je možné překonat rozšířením lůžka, a to v takovém rozsahu, aby kost neomezovala odstranění kořene.

Druhým faktorem, který brání extrakci zubu, je parodontální vazivo složené z kolagenových vláken. Podobně jako miliony malých kotevních lan, společná síla těchto vláken odolává i největším žvýkacím silám – překonat jejich odpor při „pouhém tahání“ zubu z jeho lůžka vyžaduje opravdu značné úsilí.

Třetí silou, kterou je třeba překonat, je atmosférický tlak. Při vytahování zubu z lůžka se v apexu vytváří vakuum a dokud se tento prostor nezaplní krví nebo vzduchem, velmi účinně působí na zub atmosférický tlak a „snaží“ se jej udržet na místě. Každý, kdo si z fyziky vzpomíná na experiment Magdeburských polokoulí ví, že pouhý atmosférický tlak nepřekonaly ani dvě skupiny osmi koní tahajících polokoule od sebe.
Není tedy divu, že při použití kombinace kleští a brutální síly může dojít ke zbytečné ztrátě alveolární kosti, zlomení kořene, a následně k daleko více stresujícímu zážitku jak pro pacienta, tak i pro zubního lékaře.

embedImagecenter("Imagecenter_1_327",327, "large");

 

Obr. 1: Luxator Periotome
Obr. 2: Luxator přeruší parodontální vlákna a rozšíří lůžko
Obr. 3: Správné použití Luxator Periotome
Obr. 4: Luxator Periotome vs. Luxator Forte
Obr. 5: Dokončená atraumatická extrakce

Opatrné a uvážlivé použití Luxatoru pomůže zubnímu lékaři rozložit  a zdolat síly držící zub, čímž se extrakce stane výrazně kontrolovatelnějším a méně stresujícím zákrokem.

Vhodnou velikost Luxatoru vybíráme podle průměru kořene a úhel břitu volíme tak, aby umožnil co nejlepší přístup. Hrot Luxatoru se jemně zasouvá do okraje gingivy,  s břitem mírně šikmo k povrchu kořene. To je zárukou, že Luxator vstoupí do parodontálního vaziva mezi kostí a kořenem. Jakmile Luxator projde parodontálním vazivem, posouváme jej dále v celé délce kořene kývavým pohybem ze strany na stranu za stálého axiálního tlaku (obr. 2). Za tohoto pohybu se nejprve přeruší parodontální vlákna – poté břit posouváme dále, až rozšíříme lůžko tak, aby byla extrakce snadnější. Jakmile je přerušeno parodontální vazivo, průnik krvácení a vzduchu překoná vakuum, které brání vytažení zubu. Aby bylo lůžko rozšířeno rovnoměrně, měli bychom Luxatorem uvolnit kořen zubu v maximálně možné délce jeho obvodu.

Poté je již možné zub vytáhnout kleštěmi, kterých u zubů s jedním kořenem není často ani zapotřebí. Při použití Luxatoru by měla unikátně navržená rukojeť pěkně sedět  v dlani – měli bychom ji uchopit prsty a palcem, s ukazováčkem nataženým směrem k hrotu nástroje (obr. 3). To umožňuje přesné ovládání hrotu a snižuje riziko sklouznutí. Neměla by se používat nadměrná síla; Luxator je chirurgický nástroj a měl by se tak i používat – nejedná se o elevátor.
Jako doplněk řady Luxator nyní firma Directa vyrábí pod názvem Luxator Forte také elevátor. Po dosaženém rozšíření lůžka pomocí Luxatoru, je v případě nutnosti použití větší elevační síly k dalšímu potřebnému rozšíření lůžka možné použít Luxator Forte. Forte je snadno rozpoznatelný podle černé rukojeti (obr. 4). Tento sled luxace následovaný elevací obecně znamená, že kleště se používají vždy pouze při konečném snadném vytažení zubu.

Řadu špičkových nástrojů Luxator k dokonalosti vyvinula Švédská dentální firma Directa. Výsledkem kombinace vysoce kvalitních chirurgických ocelových břitů a speciální technikou vyráběné ergonomické plastové rukojeti je vysoce kvalitní nástroj, který spolehlivě slouží mnoho let a vydrží nespočet cyklů dezinfekce a sterilizace v autoklávu.

Protože Luxatory používám již více než dvacet let, neumím si představit provedení extrakce jakéhokoli zubu bez předchozího přerušení parodontálních vláken pomocí tohoto skvělého pomocníka. Bylo by to jako „zouvat boty se zavázanými tkaničkami“.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International