Dental Tribune Czech Republic & Slovakia

3D tisk jako součást digitální infrastruktury

By Nicolas Klaus
January 03, 2018

Rozhovor s Nicolasem Klausem, manažerem firmy Formlabs

3D tisk disponuje do budoucna velkým potenciálem a těší se rostoucímu zájmu i v oboru ortodoncie, což názorně ukázal letošní veletrh IDS v Kolíně nad Rýnem. Vyzpovídali jsme Nicolase Klause, manažera prodeje pro EU firmy Formlabs:

Jeden z materiálů pro 3D tisk je Dental LT Clear, který je charakterizován jako biokompatibilní trvanlivá pryskyřice pro přímý tisk ortodontických aparátů. Co nám můžete říct o jeho vlastnostech?

Dental LT Clear byl speciálně navržen pro tisk dlah a retainérů. Má certifikaci II. třídy a díky tomu může zůstat v ústech po dlouhou dobu. Materiál zůstává převážně čirý i při působení UV světla a zabarvuje se jen nepatrně, což ho přirozeně činí velmi zajímavým z estetického hlediska. Jak se materiál bude chovat při dlouhodobém používání detailně odhalí klinická praxe, ovšem při testech se tento materiál ukázal jako velmi slibný – uvedení Dental LT Clear na trh jsme oznámili na posledním IDS a od léta bude dostupný pro koncové zákazníky.

 

Obr.: Na IDS prezentovala firma Formlabs mimo jiné také nový materiál Dental LT Clear, biokompatibilní trvanlivou pryskyřici pro přímý tisk ortodontických aparátů

 

Na pozadí rostoucí digitalizace v ordinačním procesu představuje partnerství s firmou 3Shape, oznámené v Kolíně, důležitý krok do budoucna. Jak dalece budou ordinace a laboratoře profitovat z této softwarové integrace?

To bych chtěl malinko rozvést. Co jsme v posledních letech skutečně pochopili, je to, že 3D tisk neexistuje izolovaně. Stále častěji je vidět 3D tisk, obzvláště v zubním odvětví, jako součást větší infrastruktury, kde má každý pracovní krok navazovat na další co možná nejplynuleji – počínaje skenováním, softwarovým zpracováním, následným tiskem a konče finálním opracováním. V ideálním případě probíhá i vzájemná komunikace přímo mezi různými výrobci technologicky navazujícího přístrojového vybavení. Právě krok tímto směrem jsme učinili uzavřením partnerství s firmou 3Shape. Náš software je tak přímo integrován do softwaru 3Shape. V praxi to znamená, že dentální odborník může svou práci navrhnout v programu od 3Shape, uvnitř tohoto programu jednoduše kliknout na tlačítko „Tisknout“ a okamžitě se ocitá v našem programu 3D tisku. Spojení s naší infrastrukturou je tak jednoduché, rychlé a funkční.

Vaše firma nabízí moderní stolní 3D tiskárnu Form 2 na principu stereolitografie, na které lze vyrábět i ortodontické aparáty. Jak dalece je tento přístroj používán v německých zubních ordinacích a jaké jsou jeho výhody oproti konkurenčním přístrojům?

V tomto odvětví 3D tisku jsme teprve na počátku, ale máme již poměrně velkou odezvu především od zubních techniků. Ale i samotná ortodoncie představuje obrovský trh, a to je přesně další krok, ke kterému se chystáme. Již nyní máme několik spolupracujících ortodontistů, kteří 3D tiskárnu Form 2 používají – jak pro modely, tak i pro biokompatibilní aparáty. Náš materiál používaný v tiskárně dříve disponoval certifikací I. třídy a hodil se maximálně na 24hodinové použití v ústech pacienta. Certifikaci se nám však podařilo rozšířit na II. třídu. Ve srovnání s konkurencí musím především vyzvednout snadnou dostupnost: cenově se naše 3D tiskárna pohybuje do 4000 euro. Rovněž se silně zaměřujeme na uživatelskou přívětivost našich produktů. Uživatelé tak za cenu přijatelné investice mohou velmi rychle generovat hodnoty jak pro sebe, tak i pro své zákazníky.

 

Zaujala Vás ukázka článku? Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu Digital 1/2017

Stáhněte si jej ve formátu PDF

 

Digital 01/2017

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021 - All rights reserved - Dental Tribune International